Jakie są prognozy cen skupu mleka w najbliższych miesiącach w Polsce?

9 miesięcy temu

Jakie są prognozy cen skupu mleka w najbliższych miesiącach w Polsce? Czy jest szansa na to, iż ceny mleka wzrosną? Przedstawiamy najnowsze przewidywania analityków rynkowych z tego sektora.

Sprawdzamy, jakie są prognozy dla cen skupu mleka w Polsce przedstawione przez analityków rynkowych z banku Credit Agricole w najnowszym wydaniu Agro Mapy.

Spadek cen na światowym rynku mleka

W ostatnim kwartale 2023 r., pomimo słabego popytu, światowe ceny produktów mlecznych wzrosły. Wynikało to ze spadku dostaw mleka wśród głównych eksporterów produktów mlecznych. Podwyżki objęły szeroki zakres produktowy, zaś najbardziej podrożało masło (o ok. 24%) i serwatka (o ok. 23%). Z kolei w ostatnich miesiącach ceny mleka ponownie spadają. Według analityków rynku mleka i produktów mlecznych, wynika to z poprawiających się perspektyw produkcji mleka wśród największych globalnych eksporterów produktów mlecznych, przy jednoczesnym słabym popycie światowym.

Perspektywy produkcji mleka a prognozy cen skupu

Obecnie kraje Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone będą wchodzić w decydującą fazę sezonu mlecznego. Jak dotąd warunki agrometeorologiczne, zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej pozostają dobre. Dodatkowo przez cały czas utrzymuje się stosunkowo wysoka opłacalność produkcji mleka. Wynika to z relatywnie wysokich cen skupu mleka przy niskich cenach pasz. Może to prowadzić do zwiększenia dostaw mleka na światowym rynku. Przewidywania te może skorygować pogorszenie warunków agrometeorologicznych w najbliższych miesiącach.

Słaby popyt na produkty mleczne na globalnym rynku

Światowy popyt na produkty mleczne pozostaje słaby. Wielkość sprzedaży zagranicznej największych światowych eksporterów produktów mlecznych (tj. UE, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, USA, Australia i Argentyna) wyrażona w ekwiwalencie mleka zwiększyła się nieznacznie. Mianowicie, w okresie od stycznia do listopada 2023 r. wskaźnik ten wzrósł zaledwie o 1,8% w relacji rok do roku. Główną przyczyną spowolnienia światowego popytu na produkty mleczne są mniejsze zakupy ze strony Chin. W tym przypadku wolumen wyrażony w ekwiwalencie mleka obniżył się w analogicznym okresie o 7,0%. Zmniejszenie zakupu przez Chiny wynika z kolei ze spowolnienia popytu wewnętrznego oraz rosnącej produkcji mleka w tym kraju. Mianowicie, w ciągu ostatnich 5 lat Chiny zwiększyły produkcję mleka o ponad 30%.

Jakie prognozy cen skupu mleka na świecie i w Polsce?

Z uwagi na przewidywany wzrost produkcji mleka w UE i USA, przy jednoczesnym słabym popycie na produkty mleczne, prognozy dla światowego rynku mleka nie są optymistyczne. Zdaniem analityków rynkowych, w najbliższych miesiącach ceny mleka na rynku globalnym będą spadać. Trend spadkowy potrwa do jesieni 2024 r. Zaś na przełomie III i IV kwartału 2024 r. nastąpi odwrócenie trendu i wzrost cen skupu mleka. Sprzyjać temu ma ożywienie popytu na produkty mleczne, w tym m.in. silniejszy popyt w Europie.

Sytuacja na światowym rynku mleka będzie miała bezpośrednie przełożenie na ceny skupu mleka w Polsce. Według specjalistów, ceny skupu mleka w naszym kraju w najbliższych miesiącach będą spadać. Przy czym lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę tego spadku pozostanie wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami. Eksperci z banku Credit Agricole pokusili się o prognozę konkretnych cen skupu mleka w Polsce. Mianowicie przewidują, iż na koniec 2024 r. cena ta wyniesie około 210 zł/hl, zaś na koniec 2025 r. — około 240 zł/hl.

Źródło: Agro Mapa

Idź do oryginalnego materiału