Jest nowa ustawa wiatrakowa

2 miesięcy temu

Nowa ustawa wiatrakowa uzyskała wpis do wykazu prac rządu. Do parlamentu powinna trafić po wakacjach. Jakie zmiany zawiera?

Minister Klimatu i Środowiska mówi o planowanych zmianach w „ustawie wiatrakowej”. Nowa ustawa wiatrakowa zawiera zmiany dotyczące lokalizacji elektrowni wiatrowych czy udostępniania mocy takich elektrowni. Co jeszcze znajdzie się w nowej ustawie wiatrakowej?

Nowa ustawa wiatrakowa – kolejność działań

Podczas rozmów na temat „wspólnej strategii dla Odry” z samorządowcami oraz organizacjami ekologicznymi we Wrocławiu, zapytano Minister Klimatu i Środowiska również o ustawę wiatrakową. W odpowiedzi uzyskano informację, iż 08.07.2024 uzyskano wpis do wykazu prac rządu. W pierwszej kolejności jednak projekt zostanie przekazany do dyskusji międzyresortowej, następnie do konsultacji społecznych. Szefowa resortu klimatu ma nadzieję, iż już po wakacjach projekt trafi do parlamentu.

Nowe odległości minimalne

Projekt ustawy wiatrakowej zakłada zmianę dotyczącą odległości turbin od zabudowy mieszkalnej. Zniesiona zostanie zasada 10H zakazująca budowy turbiny w odległości mniejszej niż 10-krotność jej wysokości. Nowa ustawa wiatrakowa zawiera nową minimalną odległość wiatraków od zabudowy mieszkalnej wynoszącą 500 m. Dodatkowo obowiązywać będzie minimalna odległość wiatraków od obszarów cennych przyrodniczo. Chodzi o parki narodowe, rezerwaty przyrody czy obszary Natura 2000, które ustanowiono w celu ochrony ptaków i nietoperzy. Będzie ona wynosić minimum 1500 m.

Planowane zmiany dotyczą również przepisów planistycznych. Lokowanie elektrowni wiatrowych ma być możliwe na podstawie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego. Aby to się udało, ujednolicone zostaną zasady z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z procesem planistycznym z ustawy odległościowej.

Pozostałe zmiany w nowej ustawie wiatrakowej

Nowa ustawa wiatrakowa ma również ułatwić dostęp do co najmniej 10% mocy elektrowni wiatrowej mieszkańcom zainteresowanym takim rozwiązaniem. Ma to się odbyć na zasadzie kooperatyw energetycznych lub w formule prosumenta wirtualnego.

Szefowa resortu kilmatu powiedziała również o planowanych zmianach w Prawie energetycznym. Mają one dotyczyć przepisów o sumowaniu mocy mikroinstalacji i magazynu energii. Zmiany mają nakłonić prosumentów do instalowania magazynów energii o większej pojemności niż moc elektryczna mikroinstalacji, co spowoduje odciążenie sieci elektroenergetycznej.

Nowe regulacje obejmą także biogaz i biometan. Wprowadzona zostanie definicja oraz zostaną określone zasady funkcjonowania gazociągu bezpośredniego. Dodatkowo pojawi się wsparcie w instalacjach powyżej 1 MW w formie systemu aukcyjnego dla biometanu. Ponadto podniesiona zostanie cena zakupu energii z małych instalacji biogazowych.

Źródła: portalsamorzadowy.pl; samorzad.pap.pl

Idź do oryginalnego materiału