Jesteśmy o krok bliżej do wznowienia eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin

3 godzin temu
Zdjęcie: Jesteśmy o krok bliżej do wznowienia eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin


Rozmowy polsko-chińskie: pozytywna ocena audytu

Sekretarz stanu Jacek Czerniak wziął we wtorek (19.11.2024) udział w spotkaniu zamykającym audyt inspektorów Generalnej Administracji Celnej (GACC) oraz Ministerstwa Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej (MRiOW). W wyniku audytu chińscy przedstawiciele pozytywnie ocenili polski system nadzoru nad produkcją mięsa drobiowego oraz stosowanie regionalizacji. To kolejne działanie zmierzające do wznowienia eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin.

W spotkaniu uczestniczyli również główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) i terenowych oddziałów inspekcji weterynaryjnej.

Cel audytu

Inspekcja rozpoczęła się 13 listopada 2024 r., a jej celem była weryfikacja stosowania w Polsce zasady regionalizacji w zakresie chorób drobiu (grypa ptaków HPAI, rzekomy pomór drobiu ND). Program wizyty delegacji chińskiej – oprócz spotkań w MRiRW – objął m.in. spotkania w terenowych oddziałach inspekcji weterynaryjnej, Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach, zakładach drobiowych oraz gospodarstwach hodujących drób.

Inspektorzy chińscy pozytywnie oceniają przebieg audytu

Audytorzy GACC i MRiOW korzystnie ocenili system nadzoru nad produkcją mięsa drobiowego i stosowania regionalizacji w Polsce. Przewodnicząca chińskiej delegacji zapewniła, iż wizyta osiągnęła zamierzone cele – przebieg audytu wskazał, iż polskie władze prawidłowo wypełniają funkcje kontrolne i nadzorcze.

Wiceminister Czerniak podkreślił, iż polskiej stronie zależy na wznowieniu eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin na zasadzie regionalizacji w zakresie chorób drobiu.

– Ta wizyta była okazją do zaprezentowania standardów i procedur dotyczących bezpieczeństwa żywności i zapobiegania chorobom zwierząt stosowanych w Polsce. Jesteśmy gotowi do dalszej wytężonej pracy, aby wznowić eksport polskiego mięsa drobiowego do Chin – powiedział wiceminister Czerniak.

Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi

Chiny to bardzo istotny partner Polski w handlu rolno-spożywczym. W 2023 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wielkość 147,6 mln euro. w tej chwili największym zainteresowaniem na rynku chińskim cieszą się polskie mleko i produkty mleczne, puch i pierze oraz owoce mrożone.

Źródło: MRiRW

Idź do oryginalnego materiału