Według stanu na 14 kwietnia 2025 r. do ZUS wpłynęło 694 tys. wniosków o rentę wdowią. Najwięcej jest składanych w placówkach (ponad 530 tys.), przez PUE złożono blisko 24 tys., a pocztą przesłano 140 tys. - podał ZUS. Aby otrzymać rentę wdowią, trzeba złożyć wniosek na formularzu ERWD.
najważniejsze ustalenie prawa do rent rodzinnej i emerytury
Renta wdowia jest połączeniem dwóch świadczeń. Pozwala na wypłatę świadczenia po zmarłym małżonku, czyli renty rodzinnej i własnego świadczenia. Przy czym, jedno z nich można pobierać w całości, a drugie w wysokości 15 proc. jeżeli więc wdowa lub wdowiec nie miał ustalonego prawa do drugiego świadczenia najpierw musi je ustalić, żeby móc pobrać łączone świadczenia. Reklama
Do Zakładu wpłynęło ponad 212 tys. wniosków o tzw. drugie świadczenie (rentę rodziną bądź świadczenie własne np. emeryturę i są to te wnioski, dla których od stycznia br. do ZUS wpłynął wniosek o rentę wdowią).
Jak przyznaje Zbigniew Derdziuk prezes ZUS, najbardziej pracochłonne są właśnie wnioski o drugie świadczenie. Do tego, by wyliczyć kapitał początkowy, potrzebna jest analiza dużej liczby akt i dokumentów, jak świadectwa pracy, historia zatrudnienia. Czasem trzeba pozyskać wiedzę konieczną do ustalenia stanu z lat 70.
jeżeli jest ustalone prawo do obydwu świadczeń, samo ustalenie prawa do renty wdowiej jest już proste.
Zbigniew Derdziuk podał też, iż około 20 proc. wniosków o rentę wdowią jest do wyjaśnienia, a poniżej 10 proc. nie spełnia kryteriów. Zaznaczył, iż system ZUS w połowie czerwca zacznie wewnętrznie generować decyzje. W przypadku wniosków złożonych od 1 stycznia do 30 czerwca decyzje te muszą być wydane do 31 lipca. To klient wybiera, jaką formą chce je otrzymać i w większości przypadków zostaną dostarczone pocztą.
Od 2 stycznia wszystkie placówki ZUS w temacie renty wdowiej odwiedziło łącznie ponad 653 tys. klientów, a konsultanci CKK odebrali w tym temacie prawie 48,2 tys. połączeń i otrzymali 5,6 tys. maili. Z ankiety do sprawdzenia warunków koniecznych do renty wdowiej skorzystało 555 tys. klientów, a z kalkulatora do wyliczenia szacunkowej kwoty - 633 tys. osób.
Dodatkowo dla osób, które nie mają internetu, na infolinii ZUS uruchomiona została samoobsługowa ankieta do sprawdzenia uprawnień do renty wdowiej. Do 9 kwietnia skorzystało z niej prawie 212,5 tys. klientów.
O tym trzeba pamiętać, składając wniosek o rentę wdowią
- Warto przygotować się do wizyty w ZUS, pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości, znać PESEL albo datę śmierci współmałżonka, mieć informację, czy świadczenie było wypłacane także przez inny organ emerytalno-rentowy. Niektórzy klienci traktują wniosek o rentę wdowia jak wniosek o drugie świadczenie, a to co innego. Są też osoby, które nie pamiętają, iż mieli ustalone prawo do drugiego świadczenia, ale na przykład było one zawieszone - mówi Bartosz Gaca, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych ZUS.
Aż 90 proc. wszystkich wniosków o rentę wdowią złożonych zostało przez kobiety. W przypadku mężczyzn jest inny niż dla kobiet wiek owdowienia jako wiek uprawniający do renty wdowiej. W przypadku kobiet jest to nie wcześniej niż 55 lat, a dla mężczyzn ta granica to 60 lat.
Zakład przypomina, iż na stronie internetowej www.zus.pl dostępna jest specjalna ankieta. Odpowiadając na kilka pytań - krok po kroku - można sprawdzić, czy spełnia się warunki do otrzymania renty wdowiej. jeżeli ktoś nie ma dostępu do internetu lub czuje się niepewnie w cyfrowym świecie, może zadzwonić na infolinię ZUS - 22 560 16 00.
Po wypełnieniu ankiety można skorzystać z kalkulatora do wyliczenia szacunkowej kwoty renty wdowiej. Wszystko to można zrobić bez konieczności wizyty w ZUS.
Wypłata renty rodzinnej z własnym świadczeniem przysługuje wyłącznie, gdy suma wypłacanych świadczeń ustalonych w zbiegu jest niższa niż trzykrotność najniższej emerytury, od marca ta granica wynosi 5636,73 zł (3 x 1878,91 zł). W przypadku przekroczenia tego limitu świadczenia ustalone w zbiegu ulegają pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.
Monika Krześniak-Sajewicz