PIT 2024 można składać już od 15 lutego aż do 30 kwietnia 2024 roku. W życie weszły nowości dotyczące rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Na czym polegają zmiany?
PIT 2024 rozlicza podatnika z podatku zapłaconego w 2023 roku. Zeznanie podatkowe można złożyć w wersji papierowej we adekwatnym urzędzie skarbowym. Jednak szybszą drogą jest złożenie go w wersji elektronicznej, do czego zachęca Krajowa Administracja Skarbowa.
PIT 2024 w wersji elektronicznej
Aby skorzystać z rozliczenia za poprzedni rok w wersji elektronicznej, należy zalogować się na stronę Urzędu Skarbowego. Tam znajduje się już wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. jeżeli podatnik sam nie wyśle PIT-a do końca kwietnia, to zostanie ono automatycznie zaakceptowane jako jego aktualne zeznanie. Nie dotyczy to jedynie formularzy: PIT-28, PIT-36 i PIT-36 L. Te dokumenty podatnik musi sam uzupełnić i zaakceptować.
Przy okazji logowania się do Urzędu Skarbowego w celu wypełnienia PIT 2024 warto aktywować usługę e-korespondencji. To dodatkowy i szybki sposób na komunikację z urzędem i otrzymywanie ważnych, najświeższych informacji. Warto jednak zauważyć, iż pierwszego dnia składania PIT-a drogą elektroniczną bardzo często zawiesza się system. Spowodowane jest to przeciążeniem z racji zbyt dużej liczby logowań. Warto więc poczekać kilka dni, by móc w spokoju dopełnić tego obowiązku.
Twój e-PIT dla przedsiębiorców i osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej
Bardzo istotną zmianą w deklaracji PIT 2024, wprowadzoną od tego roku, jest rozszerzenie usługi Twój e-PIT. Dodaje ona możliwość rozliczenia podatku osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Taką możliwość uzyskały także osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej. Mogą to uczynić na formularzach PIT-36L, PIT-36 i PIT-28.
PIT 36L to nowy formularz dla podatnika płacącego podatek liniowy. Dotyczy on osób prowadzących działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej. PIT-28 dotyczy osób osiągających przychody z najmu, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Od tego roku stosuje się go także dla podatników płacących ryczałt z działalności gospodarczej. PIT-36 dotychczas rozliczały się nim osoby osiągające przychody z rent i emerytur zagranicznych oraz z działalności nierejestrowej. Natomiast od tego roku stosuje się go także do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Komu ułatwiono złożenie PIT 2024?
Nowe możliwości w usłudze Twój e-PIT zyskali ryczałtowcy niewykazujący w rozliczeniach kosztów uzyskania przychodu. Pożytek odnoszą także posiadacze nieruchomości rozliczający się ryczałtem z najmu. Kolejną grupą podatników zyskujących na zmianach są osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą. Są one zobowiązane do złożenia zeznania pomimo nieosiągania dochodu lub pomimo zwolnienia od opodatkowania.
Złożenie PIT 2024 staje się czynnością coraz łatwiejszą do wykonania. Dopełnienie obowiązku bez konieczności wychodzenia z domu oszczędza nam dużo czasu.
Bądź na bieżąco i sprawdź aktualności w dziale prawo i finanse.
Źródło: podatki.gov
Przeczytaj także: Test wiedzy mechanika 2024. Kubota nagrodziła najlepszych serwisantów