Nowy tydzień będzie mijał pod znakiem kluczowych danych z globalnego przemysłu oraz usług i amerykańskiego rynku pracy. Będziemy mieli też (kolejne) wystąpienia prezesa Fedu, Powella i konferencje OPEC. W niedziele opublikowane zostały marcowe indeksy przemysłu i usług z Chin. Oba wypadły powyżej prognoz. Usługi wypadły na poziomie 53 wobec 51,4 poprzednio i 51 prognoz. Przemysł wskazał 50,8, w czasie gdy rynek oczekiwał 50,1, przy 49,1 odczycie w lutym. Globalni inwestorzy popadają w euforię wokół spadku inflacji i wciąż solidnych danych makro, co opisywaliśmy tutaj:
Ropa kontra hossa AI
Owszem, zarówno ceny gazu, jak i energii elektrycznej wpływają na spadek CPI… Ale paliwa kopalne niepokoją teraz EBC i Fed. Dzieje się to w kluczowym momencie. Banki centralne po obu stronach Atlantyku zbliżają się do ostatniego etapu walki z inflacją. Zamierzają ciąć stopy. Na przeszkodzie adekwatnie może stanąć już tylko… Ropa naftowa. Która niespodziewanie w 2024 roku bije rekordy i ma za sobą najlepszy kwartał od wielu lat. Posiedzenie OPEC zaplanowano na wtorek, a analitycy nie oczekują, by producenci podjęli decyzje o kolejnych cięcia przed czerwcem.
Warto podkreślić jednak, iż producenci zrzeszeni w OPEC+, pod przywództwem Arabii Saudyjskiej odpowiadają już 'tylko’ za 1/3 globalnego eksportu… Gdzie pałeczkę przejęły Stany Zjednoczone, które od rozpoczęcia wojny w Ukrainie zwiększają produkcję czarnego złota i sprzedają go za granicę – w rekordowej skali. Zatem nie wszystkie karty w tej materii znajdują się po stronie 'sympatyków obozu BRICS’. Ropa wydaje się jedynym surowcem, który może realnie zatrzymać dezinflację.
Analitycy Rystad Energy oczekują jednak, iż ceny w II połowie 2024 roku nie przebija 90 USD za baryłkę i by zauważalnie oddalić luzowanie polityki monetarnej, baryłka musiałaby przebić 100 USD. W nocie badawczej wskazali, iż patrząc historycznie jej cena nie jest szczególnie wysoka, w porównaniu do poziomów z przeszłości. Tym bardziej jeżeli weźmiemy pod uwagę wzrost gospodarczy. Nikomu teraz na Wall Street nie trzeba tłumaczyć, iż największym zagrożeniem dla wycen giełdowych gigantów jak Nvidia i cały sektor AI jest właśnie… Droga ropa.
Kalendarium makro
Poza ważnymi odczytami makro z USA (oczywiście przemysłowe ISM, JOLTS i zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w piątek), nowy tydzień przyniesie sporo komentarzy członków Fed (aż 14 zaplanowanych przemówień) oraz kolejny komentarz prezesa Rezerwy Federalnej, Powella (środa). Rynki zwrócą wielką uwagę także na zaplanowane na wtorek spotkanie producentów ropy OPEC.
Poniedziałek
- Indeksy przemysłu i usług Japonii
- Drugi odczyt przemysłu Chin
- PMI przemysłu z Kanady i USA
- Dane ISM przemysłu z USA
Wtorek
- PMI przemysłu Szwecji
- Sprzedaż detaliczna Szwajcarii
- PMI przemysłu głównych, europejskich gospodarek
- CPI z Niemiec
- Dame JOLTS (nowootwarte wakaty) z rynku pracy i zamówienia na dobra trwale z USA
- Przemówienia Williamsa, Mester i Daly z Fed
Środa
- Odczyt PMI usług z Chin
- Inflacja CPI / HICP ze strefy euro
- ISM usług z USA i raport ADP z rynku pracy
- Przemówienie Powella
Czwartek
- PMI usług głównych gospodarek strefy euro (Niemcy, strefa euro, Wielka Brytania)
- Inflacja CPI w Szwajcarii
- Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA i przemówienia Mester i Barkina z Fed
Piątek
- Produkcja i zamówienia w przemyśle Niemiec
- Dane NFP z USA (stopa bezrobocia, płace, zmiana zatrudnienia)
- Zmiana zatrudnienia w Kanadzie i indeks Ivey PMI
- Przemówienie prezesa NBP, prof. Glapińskiego
- Przemówienie Barkina z Fed