
Początek maja przyniósł nadzieję na dobry sezon, ale nadchodzi zagrożenie, które może przekreślić dotychczasowy trud sadowników. W najbliższych dniach synoptycy zapowiadają nocne i poranne przymrozki niemal w całym kraju. W regionach sadowniczych sytuacja staje się dramatyczna — mówi się, iż to kataklizm w sadach, który może zniszczyć zawiązki owoców.
Kataklizm w sadach i na plantacjach spodziewany jest w najbliższych dniach. Nie zwlekaj — zadbaj o plon, jeżeli jeszcze masz siłę o to powalczyć!
Przymrozki powrócą. Czy pogoda zaskoczy sadowników?
Choć to już maj, albo właśnie maj i „zimni ogrodnicy”, więc chłodne masy powietrza arktycznego napływają nad Polskę. Z prognoz IMGW wynika, iż od środy do niedzieli temperatury przy gruncie mogą lokalnie spadać choćby do -3°C, adekwatnie w całym kraju.
Na nizinach przy gruncie wystąpią przymrozki radiacyjne, a w rejonach podgórskich możliwe są przymrozki adwekcyjne, silniejsze i trudniejsze do przewidzenia.
Tymczasem rośliny sadownicze już zawiązały owoce. To sprawia, iż są wyjątkowo wrażliwe na spadki temperatury.

Czy to kataklizm w sadach i na plantacjach? Rośliny pięknie zawiązały owoce, tymczasem nadciągają mrozy, które wymęczą sadowników do niedzieli
fot. zrzut ekranu/IMGW
Kataklizm w sadach i na plantacjach — możliwe straty plonów
Już kilkugodzinny spadek temperatury do –1,5°C może uszkodzić zawiązki owoców, szczególnie wrażliwych drzew takich jak czereśnie, morele, brzoskwinie. W przypadku przymrozków poniżej -2°C, skutki mogą być nieodwracalne. W latach poprzednich podobne sytuacje powodowały straty sięgające 80–100% plonu w niektórych sadach. choćby jeżeli zawiązek tylko „dostanie”, to ślad na jego skórce pozostać może. A to sprawi, iż na deserowy towar już się kwalifikował nie będzie.
Ponadto zagrożenie dotyczy nie tylko drzew owocowych. Pod znakiem zapytania stoją także:
- plantacje truskawek, borówek, porzeczek i malin,
- wczesne warzywa polowe,
- uprawy wczesnych ziemniaków.
Kataklizm w sadach? Lepiej ochroń zawiązki przed przymrozkami!
Sadownicy i plantatorzy powinni wdrożyć działania zabezpieczające, choć czasu jest niewiele. Wśród skutecznych metod warto wymienić:
- zadymianie sadów i plantacji (zwłaszcza w zagłębieniach terenu),
- mikrozraszanie i kurtyny wodne (działają na zasadzie krystalizacji),
- okrycia włókniną — szczególnie plantacji truskawek i młodych warzyw oraz ziemniaków.
Trzeba jednak pamiętać, iż przy dużym spadku temperatury i braku wiatru, choćby najlepsze metody mogą okazać się niewystarczające.
Uwaga na kataklizm w sadach i na plantacjach!
Sytuacja jest poważna — kataklizm w sadach może stać się rzeczywistością już tej nocy i najbliższych dniach. Apelujemy do rolników i sadowników o monitorowanie prognoz i natychmiastową reakcję, gdzie tylko to możliwe. jeżeli oczywiście macie jeszcze siłę po dotychczasowej walce o plon. Wszak ta fala przymrozków majowych to nie pierwszyzna w tym roku. Sezon dopiero się zaczyna — nie pozwólmy, by skończył się, zanim na dobre policzymy pieniądze.
Źródło: IMGW