Katastrofa Lotu 17 Malaysia Airlines to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii lotnictwa. 17 lipca 2014 roku Boeing 777-200ER, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony przez Rosjan nad wschodnią Ukrainą, uśmiercając 298 osób będących na pokładzie. Wydarzenie to zszokowało świat i pokazało bestialstwo Putina.
Katastrofa lotu Malaysia Airlines nie była wypadkiem
Samolot Malaysia Airlines wystartował z lotniska Schiphol w Amsterdamie o godzinie 12:14 czasu lokalnego, a jego celem był Kuala Lumpur International Airport w Malezji. Na pokładzie znajdowało się 15 członków załogi oraz 283 pasażerów z różnych krajów, w tym wiele rodzin i dzieci. Załoga składała się z doświadczonych pilotów i personelu pokładowego, w dużym stopniu wykluczając możliwość błędu ludzkiego jako bezpośrednią przyczynę katastrofy.
Trasa lotu przebiegała przez przestrzeń powietrzną Ukrainy, co w tamtych czasach było rutynową procedurą dla wielu międzynarodowych lotów. Maszyna zniknęła z radarów około godziny 16:20 czasu lokalnego, gdy przelatywała nad wschodnią Ukrainą, regionem objętym konfliktem zbrojnym wywołanym przez Rosję i prorosyjskich separatystów.
Katastrofa lotu Malaysia Airlines była efektem działań rosyjskich wojskowych. Boeing 777 został zestrzelony przez pocisk ziemia-powietrze Buk, który uderzył w przednią część samolotu, powodując natychmiastową dekompresję i rozpad maszyny w powietrzu. Pocisk został wystrzelony z wyrzutni należącej do 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej z Kurska sił zbrojnych Rosji.
W wyniku zdarzenia śmierć poniosły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie samolotu. Szczątki maszyny rozproszyły się na dużym obszarze w pobliżu wioski Hrabowe, w regionie Doniecka. Miejsce katastrofy było trudne do zabezpieczenia z powodu trwających walk, co utrudniało przeprowadzenie śledztwa.
Czytaj też: Rosja zakłóca GPS nad Polską! Przewoźnik boi się katastrofy i odwołuje loty
Międzynarodowe śledztwo
Międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy zostało przeprowadzone przez Holenderską Radę Bezpieczeństwa (Dutch Safety Board) oraz Wspólny Zespół Śledczy (Joint Investigation Team). Analiza szczątków samolotu oraz zapisy z czarnych skrzynek jednoznacznie wskazały, iż katastrofa lotu Malaysia Airlines nastąpiła w wyniku zestrzelenia maszyny.
Oczywiście Rosjanie od razu oskarżyli Ukraińców. Jednak śledztwo wykazało, iż pocisk Buk został wystrzelony z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów. Odpowiedzialność za dostarczenie systemu Buk spoczęła na Rosji, co zostało potwierdzone przez liczne dowody, w tym zdjęcia satelitarne i zeznania świadków.
Katastrofa lotu Malaysia Airlines wywołała międzynarodowe oburzenie. Rządy na całym świecie wezwały do natychmiastowego zakończenia walk na Ukrainie i do przeprowadzenia rzetelnego śledztwa. Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły dodatkowe sankcje na Rosję w odpowiedzi na jej udział w konflikcie.
Zmiany w bezpieczeństwie lotniczym
W wyniku katastrofy wprowadzono istotne zmiany w procedurach bezpieczeństwa lotniczego. Międzynarodowe organizacje lotnicze, takie jak ICAO, zaleciły unikanie przelotów nad strefami konfliktów zbrojnych. Linie lotnicze zaczęły bardziej rygorystycznie analizować trasy lotów, aby minimalizować ryzyko podobnych incydentów.
W różnych krajach, w tym w Holandii i Malezji, wzniesiono pomniki upamiętniające ofiary katastrofy Lotu 17. Każdego roku, 17 lipca, realizowane są uroczystości upamiętniające tych, którzy stracili życie w tej tragedii. Rodziny ofiar otrzymały wsparcie zarówno od rządów, jak i organizacji charytatywnych. W wielu przypadkach zorganizowano fundusze pomocowe oraz programy wsparcia psychologicznego, aby pomóc im przejść przez trudny okres żałoby.
Katastrofa lotu Malaysia Airlines podkreśliła znaczenie międzynarodowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa lotniczego oraz konieczność skutecznych śledztw w przypadku katastrof. Tylko dzięki współpracy wielu państw możliwe było ustalenie prawdy i pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.
Rola Putina
W listopadzie 2022 roku sąd w Hadze skazał dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina, oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na kary dożywotniego więzienia za spowodowanie tragedii. Wyrok został wydany zaocznie, ponieważ oskarżeni wciąż się ukrywają i są ścigani międzynarodowym listem gończym. Pomimo skazania tych osób, kluczowym elementem w dyskusjach międzynarodowych pozostała kwestia odpowiedzialności Władimira Putina.
Międzynarodowy zespół śledczy ujawnił w lutym ubiegłego roku, iż istnieją „mocne przesłanki” do stwierdzenia, iż Władimir Putin podjął decyzję o przekazaniu prorosyjskim separatystom na Ukrainie broni, której użyto do zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines. Krewni ofiar mieli nadzieję na postawienie zarzutów innym podejrzanym w tej sprawie, jednak samo stwierdzenie odpowiedzialności Putina przyniosło im pewną satysfakcję.
Katastrofa lotu Malaysia Airlines miała ogromny wpływ na postrzeganie Rosji przez Holandię i inne kraje Zachodu. Eksperci mówią wprost, iż holenderskie wsparcie militarne dla Ukrainy to nie tylko wyraz solidarności z naszym wschodnim sąsiadem, ale też pewnego rodzaju odwet za zamordowanie holenderskich obywateli, którzy stanowili większość pasażerów zestrzelonego samolotu.
Rosyjscy mordercy
Konflikt zbrojny w Donbasie rozpoczął się w 2014 roku, kiedy to prorosyjscy separatyści ogłosili niepodległość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Siły ukraińskie gwałtownie zareagowały, próbując odzyskać kontrolę nad regionem. Separatyści, wspierani przez Rosję, stawiali zacięty opór, co doprowadziło do eskalacji walk i licznych starć zbrojnych.
W tym samym roku Rosja przeprowadziła nielegalną aneksję Krymu, co wywołało ogromne kontrowersje na arenie międzynarodowej. Proces ten rozpoczął się od ustawionego referendum, w którym większość głosujących opowiedziała się za przyłączeniem do Rosji. Wyniki głosowania nie zostały uznane przez wiele państw i organizacji międzynarodowych, a sam proces odbywał się pod czujnym okiem “zielonych ludzików”, czyli de facto rosyjskich sił zbrojnych, udających miejscowych separatystów.
Reakcje międzynarodowe na aneksję były zdecydowane. Unia Europejska, Stany Zjednoczone oraz inne kraje zachodnie nałożyły sankcje na Rosję, próbując w ten sposób wywrzeć presję na Kreml. Niestety konflikt na Ukrainie nasilił się w 2022 roku po pełnoskalowej inwazji rosyjskich agresorów i trwa do dziś, a jego skutki są odczuwalne na całym świecie.
Opinie ekspertów na temat przyszłości konfliktu na Ukrainie są zróżnicowane. Niektórzy uważają, iż eskalacja działań zbrojnych jest nieunikniona, podczas gdy inni wierzą w możliwość pokojowego rozwiązania. Rosjanie udowodnili jednak, iż nie cofną się przed niczym i nie przejmują się życiem lub zdrowiem kogokolwiek.
Rosja zakazuje lotów do Egiptu! Powodem… złodziejstwo Putina
Znajdziesz nas w Google News