Kaufland, jeden z największych detalicznych sprzedawców żywności w Europie, zapowiedział znaczną redukcję zatrudnienia w swojej lokalizacji logistycznej w Donnersdorf niedaleko Schweinfurt. Kaufland przekazał, iż zwolnienia mają objąć do 350 pracowników z 500 zatrudnionych w tej chwili w tym miejscu. Zgodnie z planem firmy, organizacja pracy w przyszłości ma być realizowana głównie za pośrednictwem podwykonawców, co budzi kontrowersje i krytykę, zwłaszcza ze strony związków zawodowych.
Dlaczego Kaufland planuje zwolnienia?
Presja konkurencyjna w branży handlowej zmusza wiele firm do poszukiwania bardziej elastycznych rozwiązań zatrudnienia. Kaufland tłumaczy zwolnienia koniecznością dostosowania logistyki do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku, zwłaszcza w kontekście produktów promocyjnych. Według rzecznika firmy, model współpracy z podwykonawcami pozwala na szybsze i bardziej efektywne reagowanie na takie zmiany.
Jednak krytycy, w tym związek zawodowy Verdi, twierdzą, iż decyzja ta jest równoznaczna z pogorszeniem warunków pracy i obniżeniem standardów zatrudnienia. Redukcja w Donnersdorf oznacza dla wielu osób utratę stabilnych i dobrze płatnych miejsc pracy objętych układem zbiorowym. Peter König, sekretarz związku zawodowego Verdi, wyraził obawy, iż zwolnione osoby mogą zostać zastąpione przez pracowników z Europy Wschodniej, zatrudnianych na mniej korzystnych warunkach.
Związek zawodowy zamierza szczegółowo przyjrzeć się przedstawionym planom podczas spotkania z radą zakładową. Celem jest zapewnienie, iż prawa pracowników zostaną uwzględnione w procesie restrukturyzacji.
Podwykonawcy jako nowy model operacyjny
Kaufland argumentuje, iż kooperacja z firmami zewnętrznymi to w tej chwili najlepsze rozwiązanie dla lokalizacji w Donnersdorf. Podwykonawcy mają zapewnić większą elastyczność i możliwość dostosowania liczby pracowników do potrzeb firmy w krótkim czasie.
Firmy podwykonawcze mają większe możliwości elastycznego i szybkiego reagowania personalnego oraz dostosowywania się do krótkoterminowych zmian w logistyce produktów promocyjnych – powiedział rzecznik firmy dla Deutsche Presse-Agentur.
Chociaż taka strategia może być korzystna dla firmy pod względem ekonomicznym, budzi ona pytania o jakość zatrudnienia i warunki pracy oferowane przez podwykonawców. Z przeszłości wiemy, iż takie modele mogą prowadzić do problemów związanych z wynagrodzeniem oraz składkami na ubezpieczenia społeczne.
Nie po raz pierwszy bowiem Kaufland znajduje się w centrum kontrowersji związanych z zatrudnieniem. W 2012 roku firma była przedmiotem dochodzenia w sprawie stosowania fikcyjnych umów o dzieło w trzech centrach logistycznych. Śledztwo wykazało, iż pracownicy zatrudnieni na takich warunkach otrzymywali wynagrodzenia poniżej poziomu wynikającego z układu zbiorowego, a firma oszczędzała na składkach na ubezpieczenia społeczne. Kaufland uniknął postawienia zarzutów w zamian za zapłatę kilku milionów euro na pokrycie domniemanych strat. Choć firma twierdziła, iż dochodzenie nie wykazało jednoznacznego naruszenia przepisów, sprawa pozostawiła pewien cień na jej reputacji.
Będą nowe miejsca pracy! Alstom buduje nową halę logistyczną