KE pudruje Zielony Ład przed wyborami. Czy o to chodzi rolnikom?

7 miesięcy temu

Na skutek protestów rolników i niezadowalających sondaży Komisja Europejska ugina się i „pudruje” Zielony Ład przed wyborami do PE 2024.

Zielony Ład przed wyborami do PE zostaje ograniczony. O kroku wstecz odnośnie pewnych jego punktów wiemy od kilku tygodni. Czy zmiany zadowolą rolników unijnych? Czy o to chodziło?

Europejski Zielony Ład

Na Europejski Zielony Ład składają się liczne działania, które mają doprowadzić do osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. Obejmuje on m.in. inicjatywy z takich obszarów jak: klimat, środowisko, energia, transport, przemysł, rolnictwo oraz zrównoważone finansowanie. Pomimo szczytnych haseł dotyczących rozwoju nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki oraz wzrostu dobrobytu Unii wdrożenie konkretnych działań prowadzi do zwijania się unijnej gospodarki i ubożenia społeczeństw. To między innymi sprzeciw przeciwko rozwojowi programu w tę stronę doprowadził do wybuchu protestów.

Zielony Ład przed wyborami — do „przystrzyżenia”

Kraje unijne zatwierdziły ostatecznie zmiany w dwóch rozporządzeniach regulujących Wspólną Politykę Rolną. Komisja Europejska zaproponowała je po fali ogromnych protestów rolników przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Obejmują one pakiet legislacyjny, prowadzący do osiągnięcia przez Wspólnotę neutralności klimatycznej w 2050 r.

Jakie zmiany wnoszą zatwierdzone poprawki?

Zatwierdzone zmiany w przepisach zwalniają rolników z obowiązku przeznaczania minimalnej części swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, w tym na grunty ugorowane. Ponadto małe gospodarstwa, o powierzchni poniżej 10 hektarów, będą zwolnione z kontroli i kar za nieprzestrzeganie zasad WPR. To rozwiązanie obejmie około 65% beneficjentów WPR, którzy gospodarują na około 10% gruntów ornych w UE.

Poza tym nowe zmiany wprowadzają szczególne wyjątki dotyczące niektórych norm wprowadzonych w ramach Zielonego Ładu. W przypadku pokrycia gleby w okresach wrażliwych państwa członkowskie zyskają większą elastyczność w decydowaniu, które gleby należy chronić i w jakim okresie. Będzie się to odbywało zgodnie ze specyfiką krajową i regionalną. Ponadto w przypadku normy dotyczącej płodozmianu pozostanie on główną praktyką. Jednak państwa członkowskie będą mogły zastosować dywersyfikację upraw jako alternatywę.
Inne zmiany obejmą obowiązek zachowania istniejących elementów krajobrazu. Ponadto pojawią się zachęty, na zasadzie dobrowolności, do tworzenia nowych elementów krajobrazu dzięki ekoprogramów. Na tej samej zasadzie wspierane będzie utrzymywanie gruntów ugorowanych.

Do tego propozycje obejmują ograniczenie biurokracji oraz większą elastyczność w spełnianiu wymagań środowiskowych.

Kiedy zmiany dotyczące Zielonego Ładu wejdą w życie?

Parlament Europejski zatwierdził zmiany obejmujące Zielony Ład 24 kwietnia na ostatnim posiedzeniu w tej kadencji. Z kolei decyzja Rady UE, która zapadła w poniedziałek (13.05.) kończy proces legislacyjny. W związku z tym zmiany wejdą w życie następnego dnia po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym UE, tj. do końca maja.

Ponadto rolnicy, z mocą wsteczną, będą mogli zastosować niektóre nowe zasady przy składaniu wniosków w roku 2024.

Źródło: tvn24.pl; dorzeczy.pl; bankier.pl; money.pl

Idź do oryginalnego materiału