KE wszczyna dochodzenie antydumpingowe przeciwko przywozowi kukurydzy cukrowej z Chin

1 tydzień temu
Zdjęcie: KE wszczyna dochodzenie antydumpingowe przeciwko przywozowi kukurydzy cukrowej z Chin


W dniu 9 grudnia 2024 roku Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie antydumpingowe przeciwko przywozowi do UE przetworzonej konserwowanej kukurydzy cukrowej z Chin w następstwie skargi złożonej przez Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Kukurydzy Słodkiej (AETMD).

Unijny import słodkiej kukurydzy w puszkach z Chin wzrósł o około 600% w latach 2021–2024

Podstawą tej skargi był wzrost przywozu konserwowanej kukurydzy cukrowej z Chin w latach 2021–2024, przy agresywnie niskich cenach, znacząco szkodzący sektorowi w Europie i powodujący szkody materialne dla producentów unijnych na rynku europejskim.

Przywóz słodkiej kukurydzy w puszkach z Chin wzrósł o około 600% w latach 2021–2024. Ten wykładniczy wzrost miał wpływ na udział w rynku chińskiej kukurydzy cukrowej, który wzrósł o około 630% w latach 2021–2024, osiągając 13% wielkości sprzedaży w UE w 2024 r., generując negatywny wpływ na rentowność europejskich przetwórców przy obniżce o 55% w okresie szkody w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.

Firma ALINAR, do której należą dwie z 12 firm stowarzyszone w AETMD, poparła tę tezę, uznając za pilną potrzebę ochrony rynku europejskiego, jego przedsiębiorstw i producentów przed wzrostem importu, jaki uważają za niepokojące i nielojalne.

Chińska kukurydza w puszkach sprzedawana jest poniżej kosztów produkcji

„Chińscy eksporterzy sprzedają w Europie po cenie dwukrotnie niższej niż szacowane koszty produkcji i mają koszty znacznie niższe niż koszty produkcji europejskich producentów” – podkreśla Stowarzyszenie Przemysłu Rolno-Spożywczego Nawarry, La Rioja i Aragonii. ALINAR miał także wsparcie organizacji UAGN i UCAN , które również wykazały swoje wsparcie dla tej inicjatywy.

KE może nałożyć cła z datą wsteczną

Kolejnym krokiem UE będzie zbadanie, czy należy nałożyć tymczasowe cła antydumpingowe. Ponadto Komisja Europejska będzie również rejestrować cały przywóz z Chin do UE i może nałożyć cła z mocą wsteczną, aby złagodzić szkody spowodowane możliwym gromadzeniem zapasów.

Chociaż zakończenie dochodzenia zaplanowano na luty 2026 r., branża kukurydzy cukrowej w puszkach spodziewa się nałożenia tych ceł w 2025 r.

ASTMD chce przedłużenia ceł na tajską kukurydzę w puszkach

Ponadto AETMD, zaangażowana w zapewnienie długoterminowej rentowności sektora kukurydzy cukrowej w UE, wszczęła procedurę wzywającą do rozszerzenia ceł antydumpingowych na kukurydzę cukrową w puszkach z Tajlandii, które obowiązują od 2007 r. Komisja Europejska rozpoczęła ten przegląd pod koniec listopada 2024 r.

Źródło: agrodigital

Idź do oryginalnego materiału