Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Zacznijmy od tego, iż jedną z jego propozycji są jednolite legitymacje dla sołtysów. Ich wzór miałby określać minister spraw wewnętrznych i administracji.
Posłowie z Koalicji Obywatelskiej złożyli projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Głównym punktem tego dokumentu jest wprowadzenie nowych przepisów ujednolicających legitymacje dla sołtysów oraz dotyczących ich wydawania. Sprawdźmy szczegóły.
Legitymacje dla sołtysów byłyby oficjalnymi dokumentami
Głównym celem zmian jest umożliwienie sołtysom, którzy są wybierani do pełnienia swoich funkcji, posiadania oficjalnych legitymacji. Jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu, uregulowanie tego „postuluje od pewnego czasu środowisko związane z samorządami gminnymi. Dodatkowo jest to uzasadniane potrzebą ułatwiania sołtysom kontaktów z mieszkańcami w zakresie zadań realizowanych w sołectwach”.
Legitymacje dla sołtysów będą wydawane przez adekwatnych wójtów osobom wybranym na sołtysów na czas pełnienia funkcji. Według projektu będzie można się nimi posługiwać jedynie przy czynnościach związanych z zadaniami sołtysa.
Jak będą wyglądać legitymacje dla sołtysów?
Nowe dokumenty mają zawierać takie informacje jak:
- imię i nazwisko sołtysa,
- informacje o gminie i sołectwie,
- ważność legitymacji z opcją przedłużenia,
- a także podpis i pieczęć osoby wystawiającej.
Wzór legitymacji określać ma minister spraw wewnętrznych i administracji w drodze rozporządzenia. Warto zauważyć, iż według projektu minister będzie miał uprawnienia do standaryzacji wzoru. Jednak nie oznacza to, iż legitymacje nie będą mogły zawierać unikatowych dla danej gminu czy ogólnie obszaru elementów geograficznych albo historycznych.
Sołtysowe 2023. Którzy sołtysi go nie dostaną?
Czy stare legitymacje dla sołtysów stracą ważność?
Projekt zakłada, iż sołtysi, którzy już posiadają legitymacje, które wydał wójt gminy, będą mogli się nimi posługiwać do upłynięcia terminu ważności dokumentu.
W uzasadnieniu do projektu podkreślono, iż koszt stworzenia formularzy legitymacji w skali powiatu (województwa) wyniesie około 2500 złotych. Te nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.
Na razie projekt trafił do oceny przez Biuro Legislacji Kancelarii Sejmu oraz Biuro Analiz Sejmowych. Postaramy się nie stracić go z oczu.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP