Kiedy będzie RSM i mocznik? Odpowiadamy

2 dni temu

Pisaliśmy niedawno o tym, iż ceny nawozów azotowych w czerwcu wzrosły. Jak się okazuje nawozy azotowe nie tylko podrożały, ale również pod koniec czerwca br. pogorszyła się ich dostępność. Do naszej redakcji docierają sygnały, iż nigdzie nie można dostać nawozów z linii RSM. Są też problemy z dostępnością mocznika z Grupy Azoty. Kiedy będzie dostępny RSM i mocznik? Poniżej przekazuję informacje, jakie zdobyliśmy u źródeł.

Jak się okazuje, w czerwcu br. bardzo trudno kupić niektóre nawozy azotowe polskiej produkcji. Rolnicy pytają: kiedy będzie RSM i mocznik? Postanowiłam to sprawdzić.

Braki w ofercie krajowych dystrybutorów

Pod koniec czerwca w ofercie dystrybutorów nawozów odnotowano braki w asortymencie nawozów azotowych. Mianowicie, jednym z nawozów, które najtrudniej było zdobyć rolnikom, był płynny roztwór saletrzano-mocznikowy RSM. Ponadto niedostępny był mocznik produkcji Grupy Azoty, czyli nawozy Pulrea i Pulrea INu. Tymczasem rolnicy, którzy przygotowują się powoli do nowych zasiewów i planują zakupy są zaniepokojeni. Informacje te potwierdzają również nasi Czytelnicy.

Rolnicy nas pytają, kiedy będzie RSM? Próbowaliśmy to ustalić

fot. zrzut ekranu

Czy wybuch w Grupie Azoty spowoduje przerwę w produkcji?

W poniedziałek, 24 czerwca br. na terenie Zakładów Azotowych „Puławy” miał miejsce wybuch, w wyniku którego zostały poszkodowane dwie osoby. Ściśle mówiąc, do wybuchu doszło na linii produkcyjnej amoniaku. Jak donoszą lokalne media, konkretnie wybuch nastąpił w trakcie uruchamiania podgrzewacza na instalacji przygotowania gazu w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy. Dwie lekko poszkodowane osoby zostały przetransportowane do szpitali, zaś służby zajęły się wyjaśnianiem przyczyn wypadku.

Rzeczniczka prasowa Grupy Azoty, Monika Darnobyt poinformowała Kurier Lubelski, iż z pierwszych oględzin wynika, iż aparaty na instalacji nie zostały uszkodzone, a głębszą oceną zajmą się wszystkie niezbędne służby. Przyczyny zdarzenia, jak dotąd nie zostały podane do wiadomości publicznej. Jednak z wypowiedzi rzeczniczki prasowej można wnioskować, iż wybuch, jaki miał miejsce nie powinien wpłynąć na opóźnienia w produkcji nawozów.

Kiedy będzie można kupić RSM?

Z pewnych źródeł udało nam się ustalić, iż brak nawozów z linii RSM wynika z tego, iż u krajowych dystrybutorów wyczerpały się limity przydzielone na czerwiec. Od pracownika Grupy Azoty uzyskaliśmy informację, iż nawozy RSM będą ponownie w sprzedaży po 5 lipca br.

Kiedy będzie dostępny mocznik?

Z kolei jeżeli chodzi o mocznik produkcji Grupy Azoty (Pulrea i Pulrea + INu) z naszych informacji wynika, iż aktualnie trwa sezonowa przerwa techniczna w jego produkcji, przeznaczona na przegląd i konserwację linii produkcyjnej. Zaś powrotu nawozów do oferty dystrybutorów można się spodziewać dopiero pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Dlaczego Agrochem Puławy nie publikuje już cennika nawozów?

Ponadto w czerwcu ze strony internetowego sklepu firmy Agrochem Puławy, która jest oficjalnym przedstawicielem Grupy Azoty, z dnia na dzień zniknęły produkty wraz z cenami. Początkowo zrodziło to obawy o brak dostępności nawozów. Jak się jednak okazało, firma celowo usunęła cenniki. Dodatkowo zapowiedziała, iż nie będzie już udostępniać cen nawozów, ponieważ są one niemiarodajne. Wyjaśnia to do rzeczniczka prasowa Grupy Azoty, do której zwróciłam się z pytaniem o oficjalne stanowisko w tej sprawie. W odpowiedzi na pytanie o dostępność oraz ceny nawozów, otrzymałam następującą odpowiedź:

Priorytetem Grupy Azoty pozostaje zapewnienie dostępności naszych nawozów dla krajowych odbiorców. Informacje o cenach i poszczególnych produktach są przekazywane przez 66 autoryzowanych dystrybutorów nawozów Grupy Azoty. Ceny mogą nieznacznie różnic się w zależności m.in. od wielkości zamówienia, regionu, złożoności oferty – tutaj każdy z 66 dystrybutorów tworzy swoją ofertę, stąd cenniki nie są publikowane na stronie internetowej Agrochem Puławy, gdyż nie są miarodajne.

Lista autoryzowanych dystrybutorów dostępna jest na stronie Grupy Azoty.

Źródła: Kurier Lubelski

Idź do oryginalnego materiału