Kiedy druga waloryzacja rent i emerytur z KRUS?

5 miesięcy temu

Wszystko wskazuje na to, iż będzie druga waloryzacja rent i emerytur z KRUS. To dodatkowe świadczenie wypłacane byłoby we wrześniu, jeśli… inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 procent.

Warto przypomnieć, iż druga waloryzacja rent i emerytur z KRUS, ale i oczywiście z ZUS to obietnica, jaką złożył premier Donald Tusk w swoim expose 12 grudnia 2023 r. Jak mają wyglądać nowe przepisy?

Druga waloryzacja — pod jakim warunkiem?

Projekt ministerstwa rodziny zakłada, zgodnie zresztą z obietnicą premiera, iż druga waloryzacja rent i emerytur nastąpi, jeżeli inflacja w pierwszym półroczu będzie wyższa niż 5 procent. W takiej sytuacji przeprowadzona zostanie zarówno coroczna marcowa waloryzacja, jak i dodatkowa podwyżka świadczeń.

Jak zauważają media, GUS będzie musiał dodatkowo obowiązkowo publikować dane o półrocznej inflacji do 15 lipca.

Ile wyniesie druga waloryzacja rent i emerytur?

Jako wskaźnik waloryzacji przyjmuje się wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w pierwszym półroczu. Alternatywą jest wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w tym okresie, o ile będzie wyższy. Ma on być zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym półroczu danego roku.

Druga podwyżka dotyczyć ma nie tylko rent i emerytur z ZUS i KRUS. Obejmie także emerytury pomostowe, świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli, a także tzw. sołtysowe, czyli dodatek do emerytury.

Podwyżka może dotyczyć również 14.

Dodatkowa waloryzacja nie wpływa na wysokość tzw. 13. emerytury. Jednak może mieć wpływ na tzw. 14. emeryturę, jeżeli emeryci dostaną ją po wrześniu.

Według ministerstwa koszt takiej waloryzacji, wraz z waloryzacją 14. emerytury, zakładając, iż podwyżka wyniesie 6 procent, to 13,5 mld zł.

Czy będzie dodatkowa waloryzacja w tym roku?

Jak zauważa Business Insider, mimo uchwalenia prawa do drugiej waloryzacji nie dojdzie. Dlatego, gdyż… inflacja zwalnia i może nie przekroczyć wymaganych 5 procent. Mianowicie w styczniu ceny rosły o 3,9 proc., w lutym — o 2,8 proc., a w marcu — o 1,9 proc. Aby więc emeryci mogli dostać drugą podwyżkę, inflacja w drugim kwartale musi znacząco wzrosnąć. Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski zauważa wprawdzie, iż prognozy w tym względzie nie są jednoznaczne. Jednakże zawraca uwagę, iż „przy waloryzacji z reguły bierze się pod uwagę nie inflację ogólną, tylko emerycką, która jest zwykle wyższa od ogólnej”.

Ministerstwo skierowało projekt do 21-dniowych konsultacji publicznych. I prawdopodobnie parlament ją uchwali. Jednakże emeryci nie odczują tego w swoich kieszeniach. W każdym razie nie w tym roku.

Źródło: Business Insider, Money, Gazeta Wrocławska

Idź do oryginalnego materiału