Kiedy działka rolna staje się TUZ?

4 miesięcy temu

To istotny proces, gdy działka rolna staje się TUZ. Ma to znaczenie dla właścicieli ziemi, społeczności lokalnej oraz ochrony środowiska.

Poznaj kilka powodów i dowiedz się kiedy działka rolna staje się TUZ.

Co to jest TUZ w rolnictwie?

„TUZ” w rolnictwie oznacza „Trwałe Użytki Zielone”. Jest to określenie dla gruntów przeznaczonych do prowadzenia działalności rolniczej. To inaczej użytki rolne porośnięte trawą lub innymi roślinami pastewnymi, na których przez co najmniej pięć lat nie stosowano płodozmianu. Krótko mówiąc, w praktyce są to łąki, pastwiska zarówno te zasiane przez człowieka, jak i te powstające z samosiewów.

TUZ ma najważniejsze znaczenie, ponieważ podział terenów na takie kategorie wynika z potrzeby ochrony ziemi rolniczej przed nadmiernym zabudowaniem. To mogłoby uniemożliwić jej efektywne wykorzystanie do celów rolniczych.

Co nie zalicza się do TUZ?

Do użytków zielonych zaliczamy:

  • grunty orne,
  • łąki, pastwiska,
  • ogródki przydomowe,
  • sady i plantacje,
  • szkółki drzew owocowych,
  • trwałe plantacje (np. chmielu, wikliny, winnice).

Natomiast, do TUZ nie wlicza się:

  • terenów leśnych,
  • szkółek leśnych,
  • wód śródlądowych.

Kiedy działka rolna staje się TUZ? — odpowiedź MRiRW

Mianowicie, moment, w którym działka rolna staję się TUZ zależy od wielu czynników. W tym od ustawodawstwa danego kraju.

W zawiązku z zapytaniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 16 kwietnia 2024 r., dotyczącym podstaw prawnych zmiany klasyfikacji gruntów przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło odpowiedzi w piśmie z 2 maja 2024 roku, przedstawiając następujące wyjaśnienia.

Zgodnie z art. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2021/2115 państwa członkowskie muszą w swoich planach strategicznych WPR określić definicję trwałych użytków zielonych z uwzględnieniem ust. 3 lit. c tego rozporządzenia, gdzie wskazano, iż „trwałe użytki zielone i pastwiska trwałe”, oznaczają grunty wykorzystywane do uprawy traw lub innych pastewnych roślin zielonych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), które nie były objęte płodozmianem przez okres pięciu lat lub dłużej.

Mając na uwadze powyższe, warstwę trwałych użytków zielonych (TUZ) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tworzy i aktualizuje zgodnie z deklaracją rolnika.

Jeżeli na działce przez pięć kolejnych lat deklarowane będą uprawy traw lub innych zielonych roślin pastewnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), w szóstym roku działka ta będzie klasyfikowana jako TUZ. O ile zadeklarowana w szóstym roku uprawa będzie również np. trawą na gruntach ornych.
Jedynie wysianie innych niż wymienione powyżej upraw przerywa klasyfikację danej działki jako TUZ.

Źródło: KRIR

Idź do oryginalnego materiału