Kiedy kolejny nabór na wapnowanie gleb?

6 miesięcy temu

Zarząd KRiR zwrócił się do minister klimatu i środowiska z prośbą o kontynuację programu regeneracji gleb przez wapnowanie. Pytanie o kolejny nabór na wapnowanie gleb wysłane zostało do resortu 21 maja br. Samorząd rolniczy otrzymał właśnie odpowiedź.

Zarząd Izby poruszył ten temat na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Między innymi dlatego, iż wielu rolników z tego regionu nie mogło skorzystać z poprzedniego naboru. Stało się tak, gdyż zabrakło dla nich pieniędzy. Podobnie było w innych województwach, choć nie wszędzie. Dowiedz się, co rolnikom odpowiedziało ministerstwo.

Dla wielu zabrakło środków z programu, dlatego potrzebny kolejny nabór na wapnowanie gleb

Samorząd rolniczy prosił w piśmie z 21 maja o uruchomienie kolejnego naboru wniosków w ramach Ogólnopolskiego programu środowiskowej regeneracji gleb przez wapnowanie. Zarząd KRiR chciał również, żeby środki z poprzedniego naboru, niewykorzystane w niektórych województwach, trafiły do potrzebujących. Konkretnie to do tych województw, gdzie zainteresowanie programem było tak duże, iż zabrakło pieniędzy dla wszystkich chętnych. Tak właśnie było w województwie warmińsko-mazurskim. Ściślej mówiąc, tam program musiał być zakończony 7 listopada ubiegłego roku z powodu wyczerpania środków.

Zarząd KRiR argumentował, iż wapnowanie pomoże producentom rolnym w trudnej sytuacji na rynku, przy rosnących kosztach, produkować w sposób zrównoważony, korzystny dla środowiska. Praktycy potwierdzają, iż wapnowanie nie tylko poprawia strukturę i odczyn gleby. Dodatkowo tworzy dobre warunki rozwoju mikroorganizmów glebowych. Przez to gleba staje się bardziej żyzna — argumentował samorząd rolniczy.

Na wapnowanie gleb przeznaczono już 300 mln zł

Odpowiedź z ministerstwa nadeszła do samorządu rolniczego po miesiącu, tj. 24 czerwca. Departament Funduszy Europejskich MKiŚ wyjaśnia w nim działania operatora programu. Chodzi o Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeznaczył on w latach 2019–2024 na jego realizację 200 mln złotych. Podczas trwania programu NFOŚiGW wprowadzał w nim liczne zmiany. Między innymi rozszerzył grono beneficjentów o właścicieli użytków rolnych o powierzchni powyżej 75 hektarów. Celem było jak najlepsze wykorzystanie dostępnych funduszy.

Redystrybucja… już była

Odpowiadając na prośbę rolników o przesunięcie środków między województwami, urzędnicy z ministerstwa odpowiadają, iż taka redystrybucja już miała miejsce. Część wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) faktycznie zrezygnowała z niewykorzystanych środków, co doprowadziło do oszczędności. Niemniej jednak te oszczędności były niższe niż zapotrzebowanie zgłoszone przez inne wfośigw, stanowiąc jedynie 77,3776% potrzebnych dodatkowych środków.

Fundusz zdecydował się na proporcjonalny podział dostępnej puli środków. Każdy z wfośigw otrzymał 77,3776% kwoty, o którą wnioskował. Decyzja ta uwzględniała sugestie dotyczące przesunięć środków pomiędzy poszczególnymi województwami, a także opinie ministerstwa klimatu, KRiR właśnie oraz ministerstwa rolnictwa — tłumaczą autorzy listu.

Czy będzie kolejny nabór na wapnowanie gleb?

Jak już można się domyślać, urzędnicy resortu klimatu poinformowali, iż w związku z wyczerpaniem budżetu programu, NFOŚiGW nie planuje przeprowadzenia kolejnych naborów. Fundusz musi również finansować inne zadania wynikające z obowiązków ustawowych. Między innymi coroczne wpłaty na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, co uniemożliwia dalsze zwiększanie kwoty na realizację programu wapnowania gleb — poinformowano w piśmie do rolników.

Źródła: MIR

Idź do oryginalnego materiału