Kiedy oświadczenie w ekoschemacie wystarczy?

10 miesięcy temu

Oświadczenie w ekoschemacie, które pozwoli zastąpić zdjęcie geotagowane jest dużym ułatwieniem dla rolników. Informację o możliwości zastosowania tego rozwiązania przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Oświadczenie w ekoschemacie w roku 2024 dopuszczono w celu potwierdzenia realizacji dwóch praktyk. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku, kiedy na wniosek środowisk rolniczych udzielono zgody na stosowanie oświadczeń zamiast zdjęć geotagowanych.

Co to jest zdjęcie geotagowane?

Zdjęcie geotagowane to takie, które dzięki wstawionych znaczników pozwala zidentyfikować położenie danego terenu. Wykonane przez rolników podczas praktyk daje możliwość zlokalizowania danego pola/danej działki, gdyż zawiera współrzędne geograficzne.

W 2023 r. ARiMR doposażyła w taką dodatkową funkcjonalność aplikację — Mobilna ARiMR.

Oświadczenie w ekoschemacie zamiast zdjęć geotagowanych w 2024

Oświadczenie w ekoschemacie, zamiast zdjęć geotagowanych można zastosować w przypadku następujących praktyk w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”:

  • wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji;
  • stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.

Wykonanie powyższych praktyk rolnicy mogą potwierdzić poprzez wykonanie zdjęcia geotagowanego. Jednak dla ułatwienia ich pracy dopuszczono w 2024 r. także oświadczenie w ekoschemacie. Rolnicy mogą je złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Kiedy składać oświadczenia lub przesyłać zdjęcia geotagowane?

Rolnik po realizacji danej praktyki może złożyć oświadczenia w ekoschemacie lub przesyłać zdjęcia geotagowane w roku składania wniosku o przyznanie płatności. Jednakże są pewne zastrzeżenia.

  • W pierwszym przypadku może tego dokonać przed dniem złożenia wniosku lub przed 15 marca. Wtedy zdjęcie lub oświadczenie należy złożyć niezwłocznie, ale nie później niż 14 dni od dnia złożenia tego wniosku.
  • Z kolei po dniu złożenia wniosku zdjęcie lub oświadczenie powinno zostać złożone w terminie 14 dni od dnia zrealizowania praktyki. Jednakże nie później niż do 7 listopada tego roku, w którym złożono wniosek o płatności.

Możliwość złożenia oświadczeń w ekoschemacie Rolnictwo węglowe dopuszczono już w ubiegłym roku. Wtedy dokonano także szeregu innych zmian, które miały zwiększyć zainteresowanie rolników wnioskowaniem o płatności w ramach ekoschematów. Było to m.in. połączenie dwóch wymienionych wyżej praktyk z praktykami. „Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe” lub „Wymieszanie słomy z glebą”.

Dowiedz sie więcej o przepisach i dotacjach za ekoschematy.

Źródło: MRiRW

Idź do oryginalnego materiału