Wielu rolników zadaje sobie pytanie: kiedy spadną ceny nawozów mineralnych? Na razie nawozy azotowe na polskim rynku z miesiąca na miesiąc drożeją. Jest więc spory dylemat, czy kupować te produkty jak najszybciej, czy może wstrzymać się z ich zakupem i poczekać do wiosny?
Kiedy spadną ceny nawozów? Analizując sytuację na rynku światowym, można przypuszczać, iż to tylko kwestia czasu. Zobaczmy, co na ten temat sądzą analitycy rynkowi.
W oczekiwaniu na niższe ceny
Ceny nawozów na międzynarodowym rynku są wysokie i jak na razie dość stabilne. Przy wzroście kosztów produkcji i spadku cen zbóż, rolnicy podejmują decyzje zakupowe bardzo ostrożnie. Jak zauważają analitycy rynkowi z portalu Agrarheute, wielu producentów rolnych wstrzymuje się z zakupami, spodziewając się, iż do wiosny poprawią się notowania zbóż, a ceny nawozów spadną.
Prognozy cen pszenicy na najbliższe tygodnie
Wprawdzie ceny mocznika w portach importowych północnych Niemiec na początku listopada br. wzrosły. Jednak na rynku światowym pozostają one w trendzie spadkowym, co prawdopodobnie skoryguje również ceny niemieckie. Z kolei ceny innych nawozów mineralnych, takich jak KAS, AHL i ASS od tygodni utrzymują się na bardzo stabilnym poziomie.
Jak podają regionalni handlowcy i przedstawiciele lokalnych izb rolniczych w Niemczech:
Popyt na nawozy ze strony rolnictwa pozostaje bardzo spokojny. Według obserwatorów rynku stosunkowo słabe wyniki na rynku zbóż i nasion oleistych hamują chęć zakupów w rolnictwie i wpływają na to, iż rolnicy podejmują ostrożnie decyzje zakupowe. Jednocześnie, część nabywców spekuluje na temat wiosennych spadków cen nawozów przy jednoczesnym wzmocnieniu cen zbóż.
Presja na spadek cen mocznika na rynku europejskim
Na międzynarodowym rynku mocznika rozwój sytuacji kształtują różne wydarzenia. Mimo iż globalne ceny mocznika ponownie spadają, Chiny zdecydowały się na dalsze ograniczenie eksportu mocznika i fosforanów, w obawie przed wzrostem cen krajowych.
Zarówno ceny mocznika, jak i popyt osłabły, gdyż europejscy nabywcy opóźnili zakupy do stycznia, a nowego przetargu z Indii nie należy spodziewać się wcześniej niż pod koniec bieżącego roku. W konsekwencji, sprzedawcy mocznika obniżyli ceny wywoławcze. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, iż zakupy na półkuli północnej pomimo spadków cen pozostają umiarkowane, głównym kierunkiem sprzedaży mocznika stała się Brazylia.
Ceny osiągane w Brazylii spadły z pierwotnych 400 USD/t CFR do około 370 USD/t i nie jest przesądzone, iż jest to już minimum. W rezultacie ceny eksportowe na Bliski Wschód w grudniu spadły z 370 do zaledwie 342 USD/tonę, a w grudniu ceny ofertowe w Egipcie spadły z 390 do 365 USD/tonę.
Ceny nawozów listopad 2023
Ceny azotanu amonu również pozostają pod presją, choć w listopadzie nie nastąpiły żadne większe zmiany cenowe. Handlowcy z Europy Wschodniej zaopatrują się w tej chwili w AN, który pochłania większość nadwyżek rosyjskich produktów. W Europie przez cały czas obowiązują stosunkowo wysokie ceny gazu, co oznacza, iż import amoniaku zamiast jego produkcji stanowi stałą alternatywę.
Ceny mocznika w niemieckich portach importowych na początku listopada wzrosły, ale prawdopodobnie gwałtownie podążą za spadającymi cenami na rynku światowym. Ceny na rynku spot kształtują się w tej chwili na poziomie nieco poniżej 500 euro/tonę. Jest to prawie 20 euro więcej niż pod koniec października br.
Wymagania cenowe handlowców i importerów co do saletry wapniowo-amonowej (KAS) pozostały niezmienione. W połowie listopada 2023 r. w niemieckich portach importowych cena wynosiła prawie 350 euro/tonę, czyli tyle samo, co w poprzednim tygodniu. Nawóz płynny w postaci roztworu azotanu amonu i mocznika (AHL) również był sprzedawany w cenie takiej samej jak przed tygodniem, mianowicie około 310 euro/tonę.
Niezmienione w stosunku do poprzedniego tygodnia pozostają także ceny nawozów potasowych, wynoszące 325 euro/tonę. Z kolei za fosforan dwuamonowy (DAP) w połowie listopada w portach importowych trzeba było zapłacić 630 euro/tonę, tj. o 15 euro więcej niż przed tygodniem.
Zła sytuacja w gospodarstwach rolnych
Ceny nawozów przez cały czas są znacząco wyższe niż wiosną i latem br. Jednocześnie gwałtownie spadły ceny zbóż. Oznacza to, iż przychody rolników maleją. Stąd producenci rolni kupują mniej nawozów oraz zmieniają swoje strategie zakupowe. Jest to uwarunkowane niestabilną sytuacją na światowym rynku, w wyniku m.in. inflacji czy działań wojennych na Ukrainie oraz w Izraelu. Zakupy w coraz większym stopniu opierają się na ewentualnych wpływach ze sprzedaży zbóż i płodów rolnych.
Kiedy ceny nawozów spadną?
Kiedy kupować?
Zwykle to jesień jest najlepszym czasem na zakup nawozów mineralnych. Jednak ze względu na spore wahania cen w ostatnich latach, wielu rolników decyduje się na zakup tylko części nawozów jesienią. Zaś pozostałe zakupy odkłada się na zimę i wiosnę. Analitycy rynkowi twierdzą jednak, iż kupowanie większości nawozów jesienią przez cały czas może być dobrą strategią. Nie wiadomo bowiem, czy ceny nawozów spadną jeszcze bardziej i wiosną przyszłego roku będą niższe. Trzeba jednak rozważyć ryzyko. Bowiem ceny mogą ponownie gwałtownie wzrosnąć, z powodu różnych czynników zewnętrznych.
Argumenty za jesiennymi zakupami
Gdy weźmie się pod uwagę rosnące ceny gazu oraz ryzyko geopolityczne, wzrost cen nawozów może nastąpić stosunkowo szybko. W takiej sytuacji wcześniejsze zaopatrzenie w nawozy jesienią może więc oznaczać oszczędność sporej kwoty pieniędzy.
Czy jednak czekać do wiosny?
Jednak z drugiej strony ubiegły rok pokazał, iż lepsze ceny nawozów były w okresie wiosenno-letnim. Przy znaczącym spadku cen nawozów w 2023 r., głównie w wyniku niższych cen na rynku energii i surowców, ubiegłoroczna strategia może ponownie okazać się dobrym rozwiązaniem.
Aby zdecydować, które podejście jest adekwatne dla wszystkich indywidualnego gospodarstwa, rolnicy powinni strategicznie przemyśleć opcje zakupów. Jak twierdzi amerykański ekonomista Jonathan LaPorte z Michigan State University:
Przy zakupie środków rolniczych zrozumienie warunków rynkowych jest tak samo ważne, jak przy sprzedaży zboża. Na rynki wpływa bowiem wiele różnych czynników, takich jak łańcuchy dostaw oraz ceny energii i surowców.
Czytaj również: Jakie są najnowsze ceny nawozów azotowych?
Źródło: agrarheute.com, cenynawozow.pl