Kiedy wrócą maseczki na twarz?

3 tygodni temu

Ze względu na niebezpiecznie wzrastającą liczbę zachorowań na wirusowe choroby rozprzestrzeniane drogą kropelkową prawdopodobnie ponownie wskazane będzie używanie maseczki na twarz. Dowiedz się komu i od kiedy będzie ona zalecana.

Zalecenia nakładania maseczki na twarz, szczególnie osobom z grup ryzyka, będzie główną niefarmakologiczną metodą zapobiegnięcia zachorowaniu na groźne choroby wirusowe.

Wraca problem zachorowań COVID-19

W codziennym publikowanym raporcie resortu zdrowia wzrasta liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Konkretnie proces ten lawinowo następuje mniej więcej od początku lipca br. Wówczas liczba dziennych zakażeń w całym kraju wahała sie w granicach 60. Jednakże już pod koniec lipca przypadków dziennych zakażeń było ponad 200. Na początku sierpnia stwierdzano dziennie już ponad 400 nowych zachorowań, a w połowie sierpnia — ok. 820. Tymczasem dzisiaj, tj. 21 sierpnia 2024 r. dzienny raport MZ informuje o 1180 zakażeniach. W tej liczbie ponownych zakażeń mamy 339, natomiast nowych — 841. Jedna osoba zmarła z powodu Covid-19.

Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) — dzienna liczba zachorowań na Covid-19 w poszczególnych województwach

fot. zrzut ekranu/MZ

Będą potrzebne maseczki na twarz

Powyższe dane to efekt testów wykonanych w całej Polsce. Łącznie zlecono ich 2403. Wynik pozytywny uzyskano w 1211 przypadkach. Trzeba jednak podkreślić, iż są to wyłącznie wyniki testów zleconych w szpitalach i przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. w tej chwili nie ma bowiem obowiązku rejestrowania chorych, którzy na własną rękę wykonali sobie wymaz. Stąd dane powyższe są wiarygodne, ale nie odzwierciedlają obecnego nasilenia choroby. Wielu bowiem leczy się samodzielnie w domach, bez zgłaszania się do lekarza.

Potwierdzamy, iż narasta fala zachorowań. Trudno jest policzyć, ile jest chorych, ponieważ nie robimy już masowo testów, ale na pewno trend jest rosnący — mówi Paweł Grzesiowski Główny Inspektor Sanitarny.

Dlatego też GIS będzie zalecać zakładanie maseczki na twarz i noszenie jej przez osoby starsze, z grup ryzyka, obciążone wieloma współistniejącymi chorobami, w tym nowotworowymi, itp. Być może zaleceniem objęci zostaną także urzędnicy czy nauczyciele. Generalnie stykający się codziennie z racji swoich obowiązków z dużą grupą ludzi.

Ponieważ Grzesiowski spodziewa się szczytu zachorowań, począwszy od drugiej połowy października, trzeba się z tym liczyć, iż wówczas, zachorowania mogą w większej liczbie wystąpić także u dzieci i osób młodych, uczęszczających do placówek edukacyjnych.

A maseczki na twarz to podstawowa niefarmakologiczna metoda powstrzymania zachorowań, które dotyczą nie tylko COVID-19, ale także grypy czy RSV.

Źródła: www.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału