Kiedy wypłata renty wdowiej?

5 miesięcy temu

Wypłata renty wdowiej zasili budżet domowy seniorów. Ustawa dla owdowiałych osób sfinalizuje się już za parę miesięcy.

Osoba, która straciła małżonka, już niedługo będzie mogła zachować swoje dotychczasowe świadczenie i zwiększyć je o część renty rodzinnej po zmarłym partnerze albo otrzymać świadczenie emerytalno-rentowe. Poznaj dokładne terminy, kiedy nastąpi wypłata renty wdowiej.

Dla kogo dodatkowe świadczenie?

Wypłata renty wdowiej obowiązuje oczywiście osoby, które zmierzyły się ze śmiercią małżonka. Dokładnie to wdowa lub wdowiec uprawniony będzie do otrzymania emerytury lub renty — części świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym partnerze. jeżeli jednak to będzie korzystniejsze dla owdowiałej osoby, to otrzyma pełne świadczenie po małżonku i część swojego własnego świadczenia.

Aż 2 miliony seniorów mogą liczyć na to wsparcie. Także osoby, które owdowiały kilka lat temu, zyskają prawo do dodatkowych pieniędzy. Jednak warto podkreślić, iż rząd proponuje limit świadczeń. Powodem jest dostosowanie projektu do możliwości finansowych budżetu państwa. Mianowicie celem jest, aby z wypłat renty wdowiej korzystały przede wszystkim osoby starsze. Aby „rentę wdowią” wypłacać bez konsekwencji zmniejszania sumy świadczeń odnośnie do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury. Nawiasem mówiąc, najniższa emerytura w 2024 r. wynosi 1780,96 zł brutto.

A to słowa Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk:

Czas żałoby nie powinien być połączony ze zmartwieniem o sytuację finansową. Dbamy o godną jesień życia dla naszych seniorek i seniorów, o ich życiową stabilizację w obliczu osobistego dramatu.

Wypłata renty wdowiej — stawki

Ile powinna wynieść renta wdowia, aby rząd dał pieniądze? Z jednej strony, ten model musi uwzględniać potrzebę realizacji celów projektu. Natomiast z drugiej strony, wdrożenie go w życie hamują możliwości finansowe budżetu państwa, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Z tego właśnie wymienionego powyżej powodu, najbardziej odpowiednie dla rządu wydaje się, aby świadczenie wypłacane było w okresie:

  1. od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15%,
  2. od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25%.

Jeśli te założenia zostaną przyjęte, to wejścia w życie projektu wiąże się z następującymi dodatkowymi kosztami dla budżetu państwa:

  • w 2025 roku — od 3,2 mld do 4,2 mld,
  • w 2026 roku — od 6,7 mld do 9 mld,
  • w 2027 roku — od 11,9 mld do 15,8 mld.

Dodając, iż w zależności od tego, czy z uprawnienia skorzystałoby 75% czy 100% jego potencjalnych beneficjentów.

Źródła: www.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału