Kiedy wzrosną ceny pszenicy konsumpcyjnej?

2 miesięcy temu

Ceny pszenicy konsumpcyjnej na międzynarodowym rynku notują kolejne spadki. W ślad za nimi spadają także ceny skupu na polskim rynku. A jakie są perspektywy cenowe na drugie półrocze 2024?

Ceny pszenicy konsumpcyjnej w drugim kwartale tego roku wyraźnie wzrosły w odpowiedzi na coraz gorsze prognozy jej produkcji. Tymczasem na przełomie maja i czerwca doszło do załamania cen, które od tego czasu dobijają do kolejnych minimów. Najnowszy raport Departamentu Rolnictwa USA (USDA) przyczynił się do kolejnych spadków cen na giełdach.

USDA wywołuje kryzys na rynku — ceny pszenicy konsumpcyjnej spadają do 4-miesięcznego minimum

Ceny pszenicy konsumpcyjnej ponownie spadły w poniedziałek (15.07.2024), po znacznym spadku, jaki miał miejsce w piątek. W pierwszym dniu 29. tygodnia roku cena pszenicy dobiła do poziomu 213,50 EUR/t. Była to najniższa cena od kwietnia. Do tych spadków przyczynił się raport USDA, który zrewidował globalną produkcję w górę o 6 mln ton. Tymczasem 16 lipca 2024 r. cena pszenicy wzrosła o 0,75 EUR na tonie, osiągając poziom 214,50 EUR/t.

Tymczasem za Atlantykiem, na giełdzie w Chicago spadek cen pszenicy trwa niezmienne już od piątku. We wtorek osiągnęła ona poziom 195,01 USD/t. Tymczasem w czwartek, przed ogłoszeniem raportu USDA pszenica kosztowała 209,89 USD/t.
Ceny pszenicy spadły już w piątek wieczorem do poziomu 202,36 USD/t po tym, jak USDA poinformowało o znacznym wzroście globalnej produkcji pszenicy o 6 mln ton w okresie 2024/2025.

Ten spadek wpływa na europejski rynek pszenicy, który ponadto cierpi z powodu presji ze strony dostawców z regionu Morza Czarnego i niskich cen eksportowych oferowanych przez Rosję i Ukrainę.

Jak warunki pogodowe wpływają na zbiory pszenicy?

Tego lata pogoda podzieliła Europę na dwie części przez przekątną biegnącą od południowego zachodu na północny wschód. Na zachód od tej linii panuje wilgotna i bardzo niestabilna pogoda. W efekcie spowalniająca postęp zbiorów ozimin i pogarszająca jakość plonów. Mimo to ceny pszenicy konsumpcyjnej nie rosną. Tymczasem w Europie Wschodniej utrzymuje się susza i upały, co umożliwia szybki postęp zbiorów.

Jakie są perspektywy produkcji pszenicy na świecie?

USDA przewiduje wzrost produkcji w kilku krajach, głównie w Stanach Zjednoczonych, Pakistanie i Kanadzie. Ściśle mówiąc, prognoza produkcji w Pakistanie wzrosła o 1,4 mln ton do rekordowego poziomu 31,4 mln ton. Ponadto wg przewidywań produkcja w Kanadzie wzrośnie o 1,0 mln ton do 35,0 mln ton. Przyczynią się do tego optymalne warunki pogodowe w regionie kanadyjskich prerii.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych prognozy produkcji wzrosły o 3,6 mln ton do 54,7 mln ton. Jednocześnie nie odnotowano żadnych zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem dla Rosji (83 mln ton), Ukrainy (19,5 mln ton) i Unii Europejskiej (130 mln ton).

Te wyższe prognozy zbiorów spowodowały mocny spadek ceny pszenicy konsumpcyjnej na światowych rynkach. Skorzystać chcą z tego importerzy pszenicy tacy jak Algieria i Egipt, które już ogłosiły nowe przetargi na dostawy ziarna.

Perspektywy ceny pszenicy w Polsce

W świetle przedstawionych analiz można spodziewać się spadku cen skupu pszenicy konsumpcyjnej. Jej średnia wartość może spaść od 2 do 12%. Jednakże eksperci z PKO BP uważają, iż w ostatnim kwartale 2024 r. może dojść do wzrostów ceny pszenicy w relacji rok do roku. Ponadto w kierunku wzrostu cen pszenicy może wpłynąć odbudowa popytu na surowce rolne. Z drugiej strony czynnikami ryzyka w prognozie będą warunki pogodowe oraz uwarunkowania geopolityczne.

Źródła: PKO BP, euronext, USDA

Idź do oryginalnego materiału