Przełomem w inwestowaniu w hiszpańskie nieruchomości była pandemia COVID-19 i praca zdalna. “Polacy zaczęli od wynajmu, a następnie decydowali się na zakup. W 2021 r. nasi rodacy nabyli nieco ponad 1100 apartamentów i domów. Rok później było to już blisko 3 tys., w 2022 r. - niemal 3,2 tys., a w ubiegłym roku - ponad 4,2 tys.” - wylicza Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, założycielka “Agnes Inversiones” - największego i najstarszego polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol.
Wojna w Ukrainie. Polacy bezpieczeństwo znajdują na antypodach Europy
Główny powód zakupu na Półwyspie Iberyjskim przez Polaków to bezpieczeństwo - twierdzi największy dziennik ekonomiczny Hiszpanii „Expansion”. Wybrzeże Costa del Sol - ulubiony rejon transakcji - jest jednym z najbardziej oddalonych od wojny w Ukrainie miejsc w Europie. Drogą lądową trzeba przebyć ponad 4 tys. km. “W dobie niepewności geopolitycznej Hiszpania staje się więc dla naszych rodaków bezpieczną przystanią oraz stabilną dywersyfikacją geograficzną swojego majątku” - argumentuje Agnieszka Marciniak-Kostrzewa. Reklama
Na sektor nieruchomości w Hiszpanii wpływa m.in.rozwój w Polsce IT. “Nabywcami domów są m.in. specjaliści z tej branży w wieku około 40 lat, ale także Polacy szukający na Półwyspie Iberyjskim spokojnej przystani po sukcesji w firmach” - mówi właścicielka Agnes Inversiones. Tylko w ciągu ostatnich 2 lat jej biuro pośredniczyło w sprzedaży niemal 200 nieruchomości o łącznej wartości około 200 mln euro.
Polacy wyprowadzają się do Hiszpanii. Na czele Andaluzja i Marbella
Marbella i całe tamtejsze wybrzeże przyciągają Polaków klimatem - bardziej przyjaznym niż w hiszpańskich metropoliach. Kuszą również wyjątkowym położeniem i pogodą - w otoczeniu gór i Morza Śródziemnego, gdzie słońce świeci ponad 320 dni w roku. Dlatego coraz więcej Polaków przenosi się tam na stałe. Z udostępnionych Interii szacunków Agnes Inversiones wynika, iż w tej chwili około 1/10 transakcji dotyczy właśnie takich zakupów. W 2024 r. Hiszpania była drugim krajem najczęściej wybieranym przez rodaków do przeprowadzek (wg „Raportu Przeprowadzki”).
W I kwartale 2025 r. Andaluzja utrzymała pozycję lidera pod względem liczby zakupów nieruchomości - 124 799 apartamentów i domów (20 proc. wszystkich transakcji). Prawie tysiąc z nich (998) dokonali Polacy, z udziałem w hiszpańskim rynku sięgającym 3,9 proc. To dało im 9. miejsce w rankingu zagranicznych nabywców, któremu przewodzą Brytyjczycy, Niemcy i Marokańczycy. Dane nie obejmują jednak transakcji z rynku pierwotnego, uwzględnianych w statystykach z rocznym lub 2-letnim opóźnieniem.
Złote wizy przechodzą do przeszłości. Nowe przepisy nie dotyczą Polski
Może się to jednak zmienić, bo od 3 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe przepisy likwidujące „złote wizy”. To program, który umożliwiał obywatelom spoza UE uzyskanie prawa do pobytu w Hiszpanii w zamian za znaczącą inwestycję kapitałową w nieruchomości, co najmniej 500 tys. euro. Zapowiadany jest też 100 proc. podatek dla nabywców apartamentów i domów spoza Unii Europejskiej, co dotyczyłoby też inwestorów z Wielkiej Brytanii.
Wraz z upływem lat zmieniał się profil polskiego nabywcy nieruchomości w Hiszpanii. “Ponad 18 lat temu, kiedy założyłam nasze biuro Agnes Inversiones, sprzedawaliśmy po kilka nieruchomości rocznie” - wspomina w rozmowie z Interią Agnieszka Marciniak-Kostrzewa. “To były zupełnie inne czasy, niedługo po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a zakup domu na Półwyspie Iberyjskim był traktowany wręcz jako przejaw ekscentryzmu. Oczywiście był to wówczas drugi dom, typowo wakacyjny” - wyjaśnia właścicielka polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol.