Kijów ma pomysł na import z Ukrainy. Kryzys zbożowy zażegnany?

8 miesięcy temu

Import z Ukrainy, decyzją Komisji Europejskiej, doczekał się mechanizmów weryfikacyjnych. Premier Ukrainy, Denys Szmyhal, podpisał 22 stycznia 2024 r. uchwałę w tej sprawie. Co to oznacza?

Kijów przedstawił plan rozwiązania kryzysu zbożowego, który przyjęła Komisja Europejska. Pochyliło się nad nim pięć krajów, które mają problem z importem żywności z Ukrainy. Są to: Polska, Słowacja Węgry, Rumunia i Bułgaria.

Spór o import z Ukrainy towarów zbożowych

Na początku maja 2023 r. Komisja Europejska wprowadziła zakaz importu z Ukrainy ziaren: kukurydzy, rzepaku, pszenicy i słonecznika dla następujących krajów: Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Stało się to na skutek porozumienia tych państw z KE. W pierwszej fazie ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca 2023 r., ale zostały przedłużone do połowy września. Ostatecznie embargo zostało anulowane 15 września 2023 r. na podstawie postanowienia KE.

Natomiast już 16 września 2023 r. rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu importu do Polski ukraińskich produktów rolnych zostało wprowadzone w życie.

Import z Ukrainy mechanizm weryfikacyjny

Dostawy kukurydzy, pszenicy, rzepaku i słonecznika do 5. graniczących z Ukrainą państw zyskały nową procedurę. Ukraiński rząd zatwierdził ją we wrześniu 2023 r. Według niej eksport do tych państw wymaga specjalnego zezwolenia Ministerstwa Gospodarki Agrarnej.
Ponadto ma zostać utworzona lista zweryfikowanych podmiotów rolnych eksportujących towary zbożowe, nasiona oleiste i produkty przetworzone. Zostało to zatwierdzone 31 października 2023 r. uchwałą Rady Ministrów ukraińskiego rządu.

Powyższe przepisy mają za zadanie chronić prawa przedsiębiorców, którzy przestrzegają przepisów eksportowych. Mają też uniemożliwić nadużycia i łamanie prawa.

Współpraca Polski i Ukrainy

Podczas spotkania, 22 stycznia w Kijowie, premierów Ukrainy i Polski, Denys Szmyhal przedstawił mechanizm weryfikacji eksportu produktów rolnych. Ten sam, który już funkcjonuje we współpracy z Rumunią i Bułgarią.
Denys Szmyhal zauważa potrzebę współpracy, która będzie korzystna dla Polski i Ukrainy. Ze swojej strony deklaruje dołożenie wszelkich starań, by wspierać polskich rolników i przewoźników oraz aby unikać wszelkich szkód. Od Polski oczekuje zniesienia ograniczeń dla ukraińskich rolników i producentów.

Ponadto premier Ukrainy powiedział, iż wzywa KE, by kontynuować działania łagodzące handel i transport z Ukrainą. Sam deklaruje, iż w parlamencie ukraińskim czeka projekt ustawy, który dostosowuje ukraińskie standardy i obowiązki w zakresie logistyki i transportu do dyrektyw europejskich.

Niestety, Polska uważa, ze Ukraina nie wywiązała się z deklaracji złożonych w Komisji Europejskiej. przez cały czas brakuje efektywnych mechanizmów ograniczających napływ zboża oraz przedstawienia regulacji prawnej rozwiązującej problem. Dlatego rozmowy trwają..

Przeczytaj także: Zwrot na MATIF: rzepak w nowej cenie

Źródło: ukragroconsult

Idź do oryginalnego materiału