Kolej na Opolszczyźnie: Inwestycje poprawiają komfort podróży i bezpieczeństwo

1 dzień temu

W ostatnim roku na terenie województwa opolskiego zrealizowano szereg inwestycji mających na celu usprawnienie podróży kolejowych oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Wykorzystując środki budżetowe i unijne, kolej w regionie staje się coraz bardziej przyjazna dla pasażerów.

Modernizacja linii Kędzierzyn-Koźle – Opole Zachodnie

Mieszkańcy Opolszczyzny oraz podróżni korzystają już z efektów modernizacji linii kolejowej Kędzierzyn-Koźle – Opole Zachodnie. Od roku pociągi na odcinku między Opolem Głównym a Opolem Zachodnim kursują po dwóch nowych torach. Codziennie na tej kluczowej trasie, łączącej Dolny Śląsk z Opolszczyzną oraz wschód z zachodem kraju, kursuje ponad 100 pociągów. Inwestycja o wartości 800 mln zł przyczyniła się nie tylko do poprawy jakości podróży kolejowych, ale także do ulepszenia komunikacji drogowej w Opolu, m.in. dzięki przebudowie wiaduktu na ul. Powstańców Śląskich, gdzie w miejsce wąskiej, jednokierunkowej ulicy powstała dwupasmowa droga z chodnikiem.

Udogodnienia na trasie Opole – Zawadzkie

Kilkanaście pociągów dziennie kursuje trasą z Opola przez Ozimek i Fosowskie do Zawadzkiego. Na tej linii przebudowano przystanki Kolonowskie i Zawadzkie, dostosowując je do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Zamontowano elementy małej architektury (nowe ławki, wiaty, gabloty z rozkładami jazdy oraz oświetlenie). Dla osób niedowidzących na peronach umieszczono specjalne ścieżki naprowadzające. Obok peronów zainstalowano stojaki rowerowe, co ułatwia planowanie podróży miłośnikom jednośladów.

Poprawa infrastruktury na innych przystankach

Dla wygody podróżnych nowe ławki zamontowano również w Łosiowie, Opolu Gosławicach, Namysłowie i Byczynie Kluczborskiej. Na przystankach Osowiec Śląski, Kluczbork i Byczyna Kluczborska pojawiły się nowe gabloty z rozkładami jazdy. W Brzegu zainstalowano nowe wyświetlacze, zapewniające lepszą informację dla pasażerów. Na przystankach w Łosiowie i Lipkach wprowadzono nowoczesne oświetlenie, które zastosowano także na wielu przejazdach kolejowo-drogowych, m.in. na linii kolejowej z Bytomia przez Opole w kierunku Wrocławia.

Zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

Poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych zwiększono poprzez realizację projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy. Pięć skrzyżowań torów i dróg na Opolszczyźnie wyposażono w nowe urządzenia, m.in. w Komprachcicach. Wartość tej inwestycji to ponad 5 mln zł.

Kolej na Opolszczyźnie staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu, oferującym wyższy komfort podróży oraz zwiększone bezpieczeństwo dla pasażerów i użytkowników dróg.

Fot. PKP PLK

Idź do oryginalnego materiału