Rodzinna sieć hoteli Lindner Hotels AG, działająca w Europie i USA, poinformowała o złożeniu wniosku o upadłość w niemieckim Sądzie Rejonowym w Düsseldorfie. Firma, która prowadzi 36 hoteli w dziewięciu krajach, zatrudnia ponad 850 pracowników. Postępowanie dotyczy 13 obiektów w Niemczech, zlokalizowanych w miastach takich jak Berlin, Düsseldorf i Kolonia. Hotele w innych krajach, zarządzane przez odrębne spółki grupy, nie są objęte upadłością.
Lindner Hotels AG już od dłuższego czasu zmagała się z problemami finansowymi. Wśród głównych przyczyn bankructwa wskazano skutki recesji, rosnące koszty wynajmu, materiałów, energii oraz odsetek. Środki restrukturyzacyjne wdrażane w ostatnich latach okazały się niewystarczające, aby ustabilizować sytuację finansową.
Mimo ogłoszenia niewypłacalności, działalność hoteli w Niemczech będzie kontynuowana, a pracownicy zachowają swoje miejsca pracy. w tej chwili realizowane są rozmowy z wierzycielami, mające na celu ustalenie planu restrukturyzacyjnego. Ostateczny plan upadłościowy ma zostać przedstawiony latem 2025 roku i poddany głosowaniu wierzycieli.
Sąd w Düsseldorfie wyznaczył Dirka Andresa na tymczasowego syndyka masy upadłościowej, a Frank Kebekus, ekspert ds. restrukturyzacji, został mianowany generalnym przedstawicielem. Wspiera on członków zarządu Lindner Hotels AG, Franka Lindnera i Christopha Scherka, w procesie reorganizacji.
Pomimo wysokiego popytu na usługi hotelowe w 2024 roku, niemiecka branża hotelarska walczy z dużymi trudnościami. Wzrost kosztów działalności i ograniczenia finansowe sprawiają, iż kolejne firmy ogłaszają niewypłacalność. Upadłość Lindner Hotels AG to już druga informacja tego rodzaju w ostatnim czasie. Na początku grudnia ogłoszono bankructwo sieci Achat Hotels. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Upadłość sieci Achat Hotels – trudna sytuacja na rynku hotelarskim w Niemczech.
Rodzina założycieli Lindner zapewnia, iż hotele będą kontynuować działalność, utrzymując wysokie standardy obsługi gości. Wyzwaniem dla firmy pozostaje opracowanie skutecznego planu restrukturyzacji, który pozwoli utrzymać działalność i ochronić miejsca pracy w trudnych warunkach gospodarczych.