Kolejne tąpnięcie w Niemczech. Kto będzie strajkował tym razem?

10 miesięcy temu

We wtorek, 20 lutego, personel naziemny niemieckich linii lotniczych Lufthansa ma rozpocząć strajk.

O akcji protestacyjnej w niemieckim sektorze transportu poinformował związek zawodowy Verdi.

Strajk, który sparaliżuje Europę?

Strajk ma rozpocząć się o godz. 4.00 rano czasu warszawskiego we wtorek i zakończyć o 7.10 w środę. Obejmie on lotniska we Frankfurcie, Monachium, Hamburgu, Berlinie, Duesseldorfie, Kolonii i Stuttgarcie. Powód strajku to zbyt niskie wynagrodzenia pracowników.

Michael Niggemann, członek zarządu Lufthansy odpowiedzialny za zasoby ludzkie, powiedział, iż strajk jest niefortunny, ponieważ niemiecki przewoźnik złożył „daleko idącą” ofertę podczas rozmów – którą Verdi odrzucił – i spowoduje niedogodności zarówno dla klientów, jak i pracowników. Przypomnijmy, iż na początku lutego br. podobny strajk spowodował odwołanie 900 z 1000 zaplanowanych lotów. Skutki tej decyzji odczuło aż 100 tys. pasażerów.

Dział usług naziemnych jest jedną z kilku grup pracowników Lufthansy negocjujących układy zbiorowe pracy. Verdi domaga się podwyżki płac o 12,5 proc. dla 25 tys. pracowników obsługi naziemnej, czyli co najmniej 500 euro miesięcznie więcej w okresie 12 miesięcy, plus jednorazowa płatność w wysokości 3 tys. euro w celu zrównoważenia inflacji.

W ostatnim czasie Niemcy, które stanowią największą gospodarkę w Europie, zostały dotknięte szeregiem ogólnokrajowych strajków mających wpływ na podróże lotnicze, koleje i transport publiczny.

Verdi walczy o prawa pracowników

Związek zawodowy Verdi, znany również jako Ver.di (pełna nazwa: Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft, co w języku niemieckim oznacza „Zjednoczony Związek Usług”), jest jednym z największych związków zawodowych w Niemczech. Jest to związek reprezentujący pracowników z różnych sektorów, w tym pracowników sektora usług, administracji publicznej, handlu detalicznego, ochrony zdrowia, komunikacji, telekomunikacji, mediów i wielu innych.

Ver.di powstał w 2001 roku w wyniku połączenia kilku istniejących wcześniej związków zawodowych, w tym związków reprezentujących pracowników sektora usług, administracji i mediów. Jego celem jest reprezentowanie interesów pracowników, negocjowanie warunków pracy, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, oraz prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków życia pracowników.

Idź do oryginalnego materiału