Warszawskie Lotnisko Chopina, największy port lotniczy w Polsce, zapisało nowy rozdział w historii polskiego lotnictwa, obsługując ponad 21 milionów pasażerów w zaledwie trzy tygodnie od przekroczenia progu 20 milionów. Ten rekord potwierdza dynamiczny rozwój infrastruktury i wzrost znaczenia Lotniska Chopina na arenie międzynarodowej.
Kolejny rekord Lotniska Chopina
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, Lotnisko Chopina powitało swojego 21-milionowego pasażera. To już kolejny rekord Lotniska Chopina, bowiem 20-milionowego pasażera stołeczne lotnisko obsłużyło zaledwie trzy tygodnie temu. Do końca roku przewiduje się obsługę aż 21,3 miliona podróżnych, co czyni mijający najbardziej udanym w historii portu.
W czasie ostatniego roku stołeczny port pobił również inne, mniejsze rekordy. Miesięczna liczba pasażerów przekroczyła 2 miliony w aż czterech letnich miesiącach: czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. Port pobił także dzienny rekord obsługi pasażerów – 2 sierpnia obsłużono aż 78 248 osób.
Imponujące wyniki to nie tylko powód do dumy, ale także wyzwanie dla obecnej infrastruktury. Lotnisko Chopina zbliża się do granic swojej przepustowości, co wymusza konieczność dalszych inwestycji. W grudniu zaprezentowano szczegóły planowanej modernizacji, która pozwoli obsłużyć do 30 milionów pasażerów rocznie do czasu otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Rozbudowa ma obejmować budowę nowej płyty postojowej za 160 milionów złotych, modernizację i rozbudowę terminala o wartości 1 miliarda złotych oraz dodatkowe 400 milionów złotych przeznaczone na rezerwę finansową projektu.
Po zakończeniu inwestycji, powierzchnia terminala zwiększy się o 15%, osiągając 189 115 m², a liczba stanowisk postojowych dla samolotów wzrośnie z 62 do 83 dla wąskokadłubowych oraz z 15 do 24 dla większych maszyn, takich jak Boeing 787 Dreamliner.
#Rekord – 21 milionów pasażerów Lotniska Chopina!
W niespełna trzy tygodnie po świętowaniu 20 milionowego pasażera w 2024 roku na @ChopinAirport obsłużyliśmy kolejny milion pasażerów (dokładnie w czwartek 26 grudnia) i kończymy rok z rekordowym wynikiem w historii… pic.twitter.com/P16wmg6hmG
— Chopin Airport, WAW (@ChopinAirport) December 27, 2024
Plany na nowy rok i dalszy rozwój
Nadchodzący rok zapowiada się dla stołecznego lotniska równie intensywnie. Przewidziano wzmożone prace modernizacyjne oraz przygotowania do rekordowego sezonu letniego, w którym już przyznano ponad 125 tysięcy slotów lotniczych. Dynamiczny rozwój polskiego lotnictwa oraz nieustanny wzrost liczby pasażerów to wyraźny sygnał, iż inwestycje w infrastrukturę są nieodzowne dla utrzymania pozycji lidera w regionie.
Szczególnie istotne jest powiększenie przestrzeni dostosowanej do obsługi lotów Non-Schengen, co wzmocni potencjał hubowy Lotniska Chopina i przyczyni się do jego dalszej integracji z globalnymi sieciami połączeń lotniczych, niezbędnych do zapewnienia sukcesu budowy nowego lotniska centralnego w Baranowie – mówi Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Tegoroczny rekord Lotniska Chopina to nie tylko liczby, ale także potwierdzenie ogromnego potencjału polskiego lotnictwa. Wzrost przepustowości, poprawa infrastruktury i ambitne plany rozbudowy stanowią solidne fundamenty pod przyszłe osiągnięcia. Stołeczny port lotniczy udowadnia, iż jest gotowy sprostać wyzwaniom dynamicznie zmieniającego się rynku i odgrywać kluczową rolę na arenie międzynarodowej.
Stołeczny port lotniczy pokazuje, iż jest kluczowym węzłem komunikacyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej. Te wyniki są dowodem na potencjał rozwoju polskiego lotnictwa oraz na konieczność inwestycji w infrastrukturę, dzięki czemu uda się sprostać rosnącym wymaganiom rynku. Szczególnie istotne jest powiększenie przestrzeni dostosowanej do obsługi lotów Non-Schengen, co wzmocni potencjał hubowy Lotniska Chopina i przyczyni się do jego dalszej integracji z globalnymi sieciami połączeń lotniczych, niezbędnych do zapewnienia sukcesu budowy nowego lotniska centralnego w Baranowie – mówi Maciej Lasek.
Tusk przyznaje miliardy na CPK! Jednak nie zaora projektu?
Znajdziesz nas w Google News