Kolejowy transport towarów do Portu Gdańsk. Nowe możliwości

7 godzin temu

Urządzenia sterowania ruchem kolejowym ERTMS/ETCS zainstalowano na liczącym 17 km odcinku linii kolejowej nr 226 Pruszcz Gdański–Gdańsk Port Północny i szlaku nr 721 Gdańsk Południowy–Gdańsk Olszynka (3 km). System służy wsparciu pracy maszynistów i dyżurnych ruchu. Może zatrzymać pociąg w sytuacji zagrożenia, zapewnia lepszą organizację pracy i efektywne wykorzystanie tras. W efekcie przewóz ładunków do Portu Gdańsk ma stać się sprawniejszy i bezpieczniejszy.

Zaprojektowanie i instalacja urządzeń ERTMS/ETCS poziomu 1 pochłonęło niemal 17 mln zł netto, w tym 85% kwoty pokryło dofinansowanie ze środków unijnych. Wykonawcą było konsorcjum firm Zakłady Automatyki Kombud S.A. z Radomia (lider), Siemens Mobility sp. z o.o. z Warszawy, Siemens Mobility GMBH z Monachium.

Linia kolejowa nr 226 służy do przewozu towarów do portu w Gdyni z pominięciem centrum miasta. Została już zmodernizowana, wymieniono 70 km torów, 233 rozjazdy i sieć trakcyjną. Przebudowano i wybudowano obiekty inżynieryjne. Dwutorowy most przez Martwą Wisłę zastąpił przeprawę jednotorową. Powstał wiadukt drogowy w ciągu ul. Ku Ujściu. Zwiększyła się przepustowość szlaku, a prędkość pociągów wzrosła do 100 km/godz. Port może przyjmować cięższe składy z ładunkami. Ich maksymalna długość to 750 m, a nacisk wynosi 22,5 tony na oś.

Wartość tego przedsięwzięcia wyniosła 1,1 mld zł, 40% pochodziło z dofinansowania unijnego z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”.

Przeczytaj także: Podłęże-Piekiełko. Budowa kolejnej linii z tunelem

Idź do oryginalnego materiału