Koniec WPR po 2027? Bruksela likwiduje filary i tnie 90 mld euro z dopłat!

6 godzin temu

Komisja Europejska ogłosiła nowy budżet dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2028–2034. Zamiast dotychczasowego modelu wsparcia – cięcia o 90 mld euro. Ponadto nastąpi likwidacja dwóch filarów i koniec wspólnej strategii. Czy to oznacza całkowity koniec WPR po 2027?

Komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen w dniu wczorajszym (16 lipca 2025 r.) ogłosił jak będzie wyglądał budżet WPR po 2027. Pojawi się w nim sporo zmian, które niespecjalnie ucieszą rolników. Co więcej, może to oznaczać prawdziwy koniec WPR po 2027 roku.

Nowy budżet WPR po 2027 — co tak naprawdę ogłosiła KE?

Komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen przedstawił projekt budżetu WPR na lata 2028–2034. Nowa propozycja zakłada fundamentalną zmianę w sposobie finansowania unijnego rolnictwa: dotychczasowy system dwóch filarów WPR zostanie zastąpiony jednym wspólnym funduszem – Europejskim Funduszem na rzecz Zrównoważonego Dobrobytu i Bezpieczeństwa.

Ten fundusz ma objąć nie tylko rolnictwo, ale także politykę spójności, energetykę oraz bezpieczeństwo. KE tłumaczy, iż nowe podejście ma zapewnić większą elastyczność oraz umożliwić państwom członkowskim korzystanie z różnych źródeł finansowania.

Koniec WPR po 2027 roku — cięcia w budżecie i likwidacja II filaru

Najbardziej kontrowersyjnym punktem jest skala cięć. KE zapowiada przeznaczenie 300 mld euro na wsparcie dochodów rolników, w tym także na dopłaty dla rolników. To aż o 90 mld euro mniej niż w obecnym okresie finansowania.
W założeniu brakujące środki mają być uzupełniane z krajowych planów i poprzez współfinansowanie z innych działów wspólnego funduszu. Problem w tym, iż nie ma żadnych gwarancji, iż państwa członkowskie zdecydują się na takie wydatki. Na dodatek konkurencja o środki będzie ogromna.

Koniec WPR po 2027 roku jest już bliski? Komisja Europejska ogłosiła nowy budżet Wspólnej Polityki Rolnej, który obejmuje m.in. cięcia i likwidację II filaru.

fot. Canva

Dopłaty dla rolników — mniej środków o 90 mld euro

Cięcia w budżecie WPR po 2027 roku uderzają w podstawę dotychczasowego systemu dopłat. Brak filarów oznacza koniec wyraźnego podziału na płatności bezpośrednie i środki na rozwój obszarów wiejskich. Rolnicy stracą stabilność finansowania, a decyzje o wsparciu będą w dużej mierze zależeć od polityki krajowej.

Koniec WPR po 2027 to zdrada rolników?

Reakcje w Parlamencie Europejskim były natychmiastowe i ostre. Europosłowie różnych frakcji zarzucili komisarzowi Hansenowi „zdradę rolników” oraz „de facto likwidację WPR”. Propozycję nowego budżetu WPR na lata 2028-2034 skomentował bardzo dosadnie także były komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na platformie X:

Nie, to nie jest cięcie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej. To jest „masakra tego budżetu piłą mechaniczną”. Fundusze rolne UE mają się zmniejszyć z obecnych 58 do 43 miliardów euro rocznie. Każdego roku w portfelach rolników UE o 15 miliardów euro mniej! A do tego Ukraina,…

— Janusz Wojciechowski (@jwojc) July 16, 2025

Budżet WPR na lata 2028-2034 – co dalej?

Propozycja Komisji nie pozostało ostateczna – czeka ją długa droga legislacyjna. Projekt będzie przedmiotem negocjacji w Radzie UE oraz w Parlamencie Europejskim, a także konsultacji z państwami członkowskimi.

Niemniej już teraz wiadomo, iż rolnictwo staje się jedną z najgorętszych osi konfliktu w debacie o przyszłości budżetu UE.

Źródło: Parlament Europejski

Idź do oryginalnego materiału