Konto dla par

2 miesięcy temu

Najczęściej właścicielem rachunku bankowego jest jedna osoba lub firma. Możliwe jest jednak, aby konto należało do większego grona. Takie rozwiązanie, jako jedyny rachunek lub konto dodatkowe, może być dobrym rozwiązaniem dla małżeństw, osób zamieszkałych wspólnie lub jako konto dla par. W dzisiejszym artykule postaramy się sprawdzić, czy taki rachunek różni się czymś od standardowego konta. Sprawdzamy też, gdzie udać się, aby takie konto założyć.

Spis treści
  • Wspólne konto dla pary
  • Wspólne konto bankowe dla par
  • Konto dla pary – czy warto?
    • Wspólne zarządzanie budżetem
  • A może dwa konta osobiste i jedno wspólne?
  • Które konto dla par wybrać?
    • Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta dla par?
  • Jak działa konto dla pary?
    • Co się dzieje z kontem dla par w przypadku śmierci jednego z posiadaczy?
  • Jak założyć konto dla dwojga?
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Wspólne konto dla pary

Jeśli zastanawiasz się, czy w bankach są konta dla par – tak, znajdziesz je w prawie każdym banku. Wspólne konta najczęściej są wybierane przez małżeństwa, pary, czy osoby tworzące wspólne gospodarstwo domowe. Dla banku nie ma jednak znaczenia, kto zostanie jego klientem w przypadku wspólnego rachunku. Muszą być to po prostu osoby znajdujące się na wniosku o utworzenie konta. Wspólne konto będzie więc dostępne m.in. dla:

  • małżeństw
  • par
  • rodzin
  • osób zamieszkałych wspólnie
  • znajomych
  • współpracowników
  • a choćby dwóch nieznających się osób (choć w tym przypadku byłoby to nieco dziwne)

Największymi zaletami prowadzenia konta dla par, czy po prostu wspólnego rachunku, jest bardziej efektywne i szybkie zarządzanie wspólnym budżetem. Wszyscy właściciele konta mają jednakowe prawa – mogą korzystać ze zgromadzonych na rachunku oszczędności, wyrobić kartę płatniczą, czy używać aplikacji mobilnej.

Któe konto dla studenta wybrać?

Przeczytaj

Często taki rachunek sprawdza się w przypadku wspólnych wydatków. Możemy sobie dość łatwo wyobrazić choćby osoby mieszkające pod jednym dachem – wynajmujące mieszkanie. Przelewają na wspólne konto określoną sumę, następnie zgromadzone w ten sposób środki mogą służyć do opłat za czynsz, rachunki, czy inne wydatki.

Wspólne konto bankowe dla par

Dziś nie ma problemu z założeniem konta dla par. Taką propozycję znajdziemy w niemal każdym banku. W związku z tym warto zastanowić się, na jakich usługach i produktach dodatkowych najbardziej nam zależy. Na tej podstawie możemy dokonać adekwatnego wyboru – znaleźć wspólne konto na najlepszych warunkach i z odpowiednimi możliwościami.

Konto dla par działa na prawie takiej samej zasadzie, jak konto osobiste. Największą różnicą jest oczywiście obecność dwóch współwłaścicieli rachunki. Mamy więc takie możliwości, jak:

  • korzystanie z konta przez dwie osoby
  • dostęp do bankowości internetowej, serwisu transakcyjnego
  • aplikację mobilną do konta dla wszystkich właściciela
  • karty debetowe do konta

Najlepsze konta bankowe dla Ukraińców - ranking

Przeczytaj

W przypadku wspólnych kont musimy jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii. Każdy współwłaściciel konta może wykonywać na nim różne działania bez zgody i wiedzy drugiego. Nie każdemu ten fakt odpowiada. Podobnym rozwiązaniem do konta dla pary może być natomiast upoważnienie pełnomocnika do konta bankowego. Wtedy właściciel konta jest jeden, a druga osoba ma jedynie ograniczony dostęp.

Konto dla pary – czy warto?

Jeżeli często rozliczasz się z inną osobą wspólnie – na przykład płacicie rachunki “na pół”, czy wynajmujecie razem lokal, wspólne konto może być dobrą opcją. Najczęściej wspólny rachunek jest wybierany jako konto dla pary. Nie musi być to jednak jedyne konto, jakie posiadają jego właścicieli. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie go po prostu w roli dodatkowego rachunku. Przelewamy na nie ustaloną sumę, następnie możemy wspólnie korzystać z całości środków.

Przede wszystkim posiadanie wspólnego konta dla pary jest dobrą opcją, jeżeli strony dobrze się dogadują. W przeciwnym wypadku może dojść do różnych konfliktów i nieporozumień w trakcie korzystania z rachunku (a adekwatnie: zgromadzonych tam pieniędzy). Z drugiej strony – czasem być może to właśnie założenie konta dla dwojga może uregulować kwestie finansowe w związku. Z pewnością wspólne rozliczenia są łatwiejsze, jeżeli mamy konto dla pary.

NA pewno konto dla par nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób preferujących finansową wolność. Warto też dodać, iż korzystając z pieniędzy na wspólnym rachunku, każdy z właścicieli ma dostęp do pełnej historii transakcji. Widzi więc wydatki drugiej osoby – czasem jest to plusem, czasem może być przyczyną problemów.

Wspólne zarządzanie budżetem

Najczęstszym powodem założenia konta dla pary jest chęć wspólnego dysponowania domowym budżetem. Dzięki rachunkowi z dwoma kartami płatniczymi możemy także w prosty sposób przekazywać sobie pieniądze. Zarządzanie finansami we dwoje zwykle jest po prostu prostsze, jeżeli mamy do dyspozycji takie konto.

Dotyczy to zresztą nie tylko małżeństw, czy par. Dobrym rozwiązaniem wydaje się zresztą także wspólne konto dla członków najbliższej rodziny, czy jako konto dla dziecka.

A może dwa konta osobiste i jedno wspólne?

Jeśli myślisz o rozliczaniu się wspólnie z partnerem lub partnerką, masz kilka rozwiązań:

  • dwa osobne konta – wspólne zarządzanie finansami wymaga zapisywania wydatków (lub dzielenia się nimi), wykonywania dodatkowych przelewów między kontami. Nie kontrolujemy wzajemnych zarobków i wszystkich wydatków, mamy natomiast większą niezależność.
  • jedno konto wspólne – to najtańsza opcja, jednak obie strony znają wszystkie wydatki i płatności z konta. Może to prowadzić do potencjalnych konfliktów, za wszystkie zobowiązania odpowiadają wspólnie współwłaściciele konta.
  • dwa konta indywidualne + jedno konto dla pary – wydaje się, iż to najlepsze rozwiązanie. Ma tylko jeden minus – niekiedy może oznaczać, iż zapłacimy więcej za opłaty związane z trzema rachunkami, trzema kartami płatniczymi, itp. Każdy właściciel konta pozostaje w sporym stopniu niezależny, mając przy tym dostęp do wspólnego budżetu.

Każda z opcji ma swoje zalety i wady. Warto je poznać, przemyśleć i wspólnie wybrać najlepszą opcję. Podstawowy rachunek bankowy z najważniejszymi opcjami może być darmowy. Dotyczy to także konta dla pary. Możemy wtedy pozbyć się dodatkowej opłaty za trzecie konto. Pamiętajmy jednak, iż niekiedy zniesienie opłat (za konto, kartę) jest możliwe tylko po spełnieniu pewnych warunków. Dotyczą przelewów, operacji “plastikiem”, czy wpływów na konto. Trzy konta w banku mogą więc oznaczać, iż trudniej będzie spełnić warunki. Szczególne problemy mogą się pojawić, jeżeli mamy konta w różnych bankach. Każdy z nich może mieć w końcu nieco inne zasady, o których musimy pamiętać.

Które konto dla par wybrać?

Przede wszystkim warto zastanowić się, w jakim banku założyć wspólne konto. Może to być zarówno bank, w którym już masz konto indywidualne, a także inny bank. Każda z opcji ma kilka plusów i pewne minusy.

Zalety posiadania dwóch kont w jednym banku to przede wszystkim:

  • łatwiej założysz konto, jesteś już klientem banku
  • przelewy między rachunkami docierają błyskawicznie
  • masz tylko jedną aplikację, jeden serwis transakcyjny (nie musisz poznawać nowego oprogramowania)

Zalety posiadania dwóch kont w różnych bankach to:

  • Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza oszczędności do równowartości 100.000 euro w jednym banku. Konta w różnych bankach pozwalają więc chronić wyższą sumę
  • możemy wykonywać błyskawiczne przelewy na konta w kolejnym banku
  • inny bank może dawać produkty lub usługi, na których nam zależy
  • w dwóch bankach skorzystamy z promocji (np. lokata tylko na nowe środki)

Ranking kont dla par - najlepsze aktualne propozycje banków

Przeczytaj

Jak widać, każde rozwiązanie ma jakieś zalety i kilka wad. jeżeli decydujesz się na kolejne konto w swoim banku, wybór jest dość prosty. Wystarczy udać się do niego lub skorzystać z opcji założenia kolejnego konta przez Internet (może nie być tej opcji dla konta dla par). Zakładamy konto, które “pojawi się” w Twojej dotychczasowej aplikacji mobilnej. Tam, a także w serwisie bankowości elektronicznej możesz po prostu przełączać się między posiadanymi rachunkami i mieć do nich wgląd.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta dla par?

Jeśli porównujesz propozycje różnych banków, zwróć uwagę na te aspekty:

  • jakie są warunki założenia konta – czy jest dostępne dla pary
  • opłaty i koszt prowadzenia konta, czy do zniesienia opłat musimy spełnić warunki (jak tak, to jakie?). Zwróć uwagę na opłatę za posiadanie konta, a także dostęp do najważniejszych produktów i usług – bankomatów, karty płatniczej, przelewów online
  • dodatkowe produkty do konta – czy mamy możliwości korzystania z pożyczek online, wzięcia kredytu, założenia lokaty oszczędnościowej, płatności w innych walutach, itp.

Ranking pożyczek online na raty

Przeczytaj

Jak działa konto dla pary?

Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, jak funkcjonuje konto dla pary. Posiadaczami, mającymi równe prawa do konta i znajdujących się tam środków, są dwie osoby. Nie ma znaczenia, kim dla siebie są. Możliwe jest więc konto dla pary bez ślubu, czy choćby dla znajomych. Niezbędne jest jedynie posiadanie pełnej umiejętności czynności prawnych.

Poza tym konto dla par działa niemal dokładnie tak samo, jak rachunek indywidualny. o ile mamy dwa loginy i hasłą do wspólnego konta, możliwe będzie choćby korzystanie z niego jako autoryzacji Profilu Zaufanego. Z poziomu wspólnego konta możemy też ubiegać się o dodatkowe pieniądze, na przykład kredyt lub pożyczkę.

Co się dzieje z kontem dla par w przypadku śmierci jednego z posiadaczy?

W takiej sytuacji wiele zależy od procedur konkretnego banku. W teorii pieniądze zgromadzone na wspólnym rachunku mogą zostać wykorzystane przez każdego z współwłaścicieli. Praktyka pokazuje, iż niekiedy banki blokują część środków na takim koncie, gdy dowiadują się o śmierci jednej z osób. W ten sposób bank zabezpiecza środki, na przykład do podziału ich między spadkobierców. Nie stanie się to jednak w sposób automatyczny. Bank “sam z siebie” nie dowie się w końcu o śmierci jednej z osób. Dopóki ktoś nie dostarczy aktu zgonu lub nie poinformuje banku w inny skuteczny sposób o śmierci jednej z osób – drugi właściciel może dysponować wszystkimi środkami. Co więcej, nie będzie to naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa. Każdy z właścicieli konta bankowego ma równy dostęp do zgromadzonych tam środków (chyba, iż posiadacze ustalili co innego, a spadkobiercy będą w stanie to wykazać).

Wspólne konto nie może funkcjonować, gdy ma tylko jednego właściciela. W momencie śmierci jednej z osób może więc rozpocząć się proces likwidacji konta. Niekiedy można natomiast po prostu zmienić takie konto w rachunek indywidualny dla jednej osoby.

Jak założyć konto dla dwojga?

Istnieją dwa sposoby założenie konta dla pary:

  • utworzenie zupełnie nowego rachunku z dwoma współwłaścicielami
  • przekształcenie konta jednej z osób we wspólne konto

W obu przypadkach właściciele muszą podpisać z bankiem umowę i okazać stosowne dokumenty. Dokładna procedura zakładania takiego konta może nieco się różnić w zależności od wybranego banku.

Podsumowanie artykułu

Wspólne konto dla dwóch osób może być pomocne w lepszym zarządzaniu budżetem. Sprawdza się w przypadku par, małżeństw, czy rodzin. Każdy z właścicieli ma równy dostęp do zgromadzonych na rachunku środków i może nimi dysponować. Myśląc o takim rachunku zastanów się, czy założyć w swoim banku, czy wybrać nowe konto w innym banku.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można mieć wspólne konto w banku?

Tak, wszystkie banki mają w swojej ofercie konto dla par, czy inne rodzaje wspólnych kont.

Czy warto wybrać konto dla par?

Konto dla dwóch osób (niekoniecznie małżeństwa lub pary) może być dobrym rozwiązaniem. Pomaga w planowaniu domowych wydatków i zarządzaniu wspólnym budżetem.

W którym banku jest konto dla par?

Obecnie wspólne konto może być założone w niemal każdym polskim banku.

Źródło:

  1. https://www.money.pl/gospodarka/wspolne-konto-bankowe-przed-slubem-korzysci-ryzyka-i-alternatywy-6930420261849856a.html
  2. https://biznes.interia.pl/finanse/news-wspolne-konto-bankowe-dla-par-na-czym-polega-i-czy-warto-je-,nId,6884029
  3. https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/konta/konta-wspolne/
  4. https://www.bankier.pl/smart/wspolne-konto-bankowe-zasady-wspolnego-konta-dla-par
Idź do oryginalnego materiału