Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej mogą przeprowadzać kontrole przedsięwzięć realizowanych w ramach programu Czyste Powietrze. Na takie działania mają określony czas. Celem tego jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości, co w ostatnim czasie stało się dużym problemem.
REKLAMA
Zobacz wideo Miłosz Jakubowski: niedługo więcej polskich miast wprowadzi strefy czystego transportu
Jak wygląda kontrola z Czystego Powietrza? Wzmożone kontrole to skutek wykrytych nieprawidłowości
O problemach związanych z nieuczciwymi praktykami beneficjentów programu Czyste Powietrze pisaliśmy już w poprzednim artykule. Przypomnijmy, iż chodzi przede wszystkim o takie działania, jak zaniżanie dochodów gospodarstwa w celu uzyskania wyższej dotacji. w tej chwili realizowane są także prace mające zmienić ten stan rzeczy, a 27 grudnia 2024 roku zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Czyste Powietrze w tej chwili jest zawieszone. Nie oznacza to jednak, iż dotychczasowe nieprawidłowości odchodzą w zapomnienie.
Zobacz też: Za te przedmioty w piwnicy grozi kara w wysokości 5 tys. zł. Pozbądź się ich natychmiast
Portal Infor przypomina, iż kontrole w ramach programu Czyste Powietrze mogą być przeprowadzane od daty złożenia wniosku o dofinansowanie, w trakcie realizacji inwestycji oraz w okresie trwałości, czyli aż przez pięć lat od daty zakończenia przedsięwzięcia. Sprawdzane jest przy tym, czy nie doszło m.in. do zaniżania dochodów, braku likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła, zainstalowania źródła ciepła niespełniającego określonych wymagań, zawyżenia kosztów urządzeń i materiałów czy błędnych pomiarów powierzchni ocieplonych przegród budowlanych. Z czym będzie się to wiązać?
Czyste Powietrze: kary mogą nas dosięgnąć choćby po pięciu latach. Odmowa przyjęcia kontroli nam nie pomoże
Stwierdzenie nieprawidłowości podczas kontroli będzie prowadzić do zmniejszenia dotacji, a choćby wypowiedzenia umowy i konieczności zwrotu dofinansowania wraz z odsetkami. w tej chwili kontroli powinny się spodziewać przede wszystkim osoby, które o dotację wnioskowały po 22 kwietnia 2024 roku. NFOŚiGW zapowiada, iż kontrole obejmą mniej więcej co dwudzieste gospodarstwo, które skorzystało ze środków z programu Czyste Powietrze w tym czasie. Co ważne, wizyty kontrolne są zawsze zapowiadane. Jak podkreśla Radio ZET, w przypadku dwukrotnego odmówienia przyjęcia kontrolerów, umowa może zostać rozwiązana automatycznie. Taka sytuacja również będzie wiązać się z koniecznością zwrócenia dotacji.
Osoby, które dopiero chcą skorzystać z programu, muszą na razie uzbroić się w cierpliwość. NFOŚiGW podaje, iż Czyste Powietrze w odmienionej odsłonie wróci 31 marca 2025 roku, z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.