Kosmiczne ceny masła bo… brakuje mleka

3 tygodni temu

Kosmiczne ceny masła, jakie widać na sklepowych pólkach to wbrew pozorom nie jest szczyt. Światowa tendencja pokazuje, iż trzeba być gotowym do dalszych wzrostów. Jakie są tego przyczyny?

Kosmiczne ceny masła wpływają na koszty innych produktów wytwarzanych z tego surowca. Ale także ciągną one do góry ceny surowca, jakim jest mleko. A jest ono w tej chwili poszukiwane na wielu rynkach. W każdym razie, przy jego niedoborach na rynku przed branżą pojawiają się nowe perspektywy.

Ceny masła na nowym poziomie

Ceny masła rosną do nowego rekordowego poziomu. Na giełdzie EEX koszt jego tony w kontrakcie na wrzesień osiągnął w piątek (30.08.2024) poziom 7900 euro za tonę we wrześniu. Ponadto w kontrakcie październikowym ceny w środę 28 sierpnia dobiły do rekordowego poziomu 8075 euro za tonę. Jednakże do końca ubiegłego tygodnia spadły one do poziomu 7831 euro za tonę. Poprzedni rekord wynosił nieco poniżej 7 400 euro za tonę i osiągnięto go w kontrakcie na czerwiec 2022 r.

Ceny masła od lutego 2023 do sierpnia 2024 nieprzerwanie na fali wznoszącej

fot. K.Kupczak/wg EEX, Leipzig

Ten nadzwyczajny wzrost cen na rynku masła znajduje również odzwierciedlenie na rynku fizycznym, choć z opóźnieniem. Jak podaje Komisja Europejska, w ciągu ostatniego miesiąca ceny masła w UE wzrosły o +3,9% osiągając poziom 698 €/100 kg. Tymczasem średnie ceny w Niemczech przekroczyły 700 euro za 100 kg w hurcie, zaś w Niderlandach osiągnęły 755 euro za 100 kg.

Także za naszą wschodnią granicą, konkretnie na Ukrainie ceny masła rosną. Tylko od czerwca do lipca podrożały o 1,6% do 237,7 tys. UAH/t (średni kurs hrywny w lipcu br. — 0,0964 zł).

Kosmiczne ceny masła ciągną mleko

Ceny mleka prawdopodobnie niedługo pójdą w ślady masła. W Niemczech mleko spot kosztuje już 54 centy/l, zaś cena rynkowa mleka osiąga 55 centów/l. w tej chwili mleko jest towarem deficytowym, co wskazuje na możliwość gwałtownego wzrostu jego cen.

W czerwcu wartość towarowa mleka — tj. teoretyczna cena mleka obliczona na podstawie cen hurtowych masła i odtłuszczonego mleka w proszku — wyniosła 45,3 centa za kilogram mleka surowego, czyli o 2,7 centa więcej niż w maju. W lipcu cena wzrosła tylko nieznacznie do 45,8 centów.

Jednak to właśnie wtedy rozpoczął się prawdziwy wzrost cen masła. W rezultacie wartości rynkowe mleka obliczone na podstawie cen rynkowych masła i odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły jeszcze gwałtowniej, osiągając w sierpniu wartość 49,7 centów za kg mleka surowego.

Psychologicznie istotny poziom 50 centów za litr zostanie prawdopodobnie przełamany we wrześniu. Rynkowa cena litra mleka wzrośnie wówczas do 53,5 centa, a choćby do 55,5 centa w październiku.

Spadek produkcji mleka odpowiada za kosmiczne ceny masła

Wzrosty cen skupu mleka wskazują na jego niedobory. Dostawy mleka w połowie sierpnia były o 1,5 procent niższe niż w roku poprzednim. Przyczyną tego faktu były m.in. wysokie temperatury latem, które spowodowały stres cieplny u bydła mlecznego. Dlatego dostawy mleka spadają w tej chwili bardziej niż zwykle.

Na braki mleka nakładają się wcześniejsze spadki jego produkcji w innych regionach świata. W czerwcu produkcja mleka spadła o -1,3% w Australii, o -1% w USA i o -0,9% w Nowej Zelandii.

Na zachodzie brakuje mleka, tymczasem ukraińska produkcja się rozkręca

Podczas gdy w Zachodniej Europie brakuje mleka i przetwórnie walczą o nie cenami, to Ukraina pomimo wojny zwiększa produkcję. W jednym z dużych gospodarstw zajmujących się produkcją mleka, liczba bydła osiągnęła w pierwszym półroczu 2024 poziom 28 tys. sztuk. Ponadto wzrost wydajności z pojedynczej krowy o 3% pozwolił na zwiększenie produkcji mleka w sumie o 5%. W pierwszej połowie tego roku produkcja mleka osiągnęła poziom 62 tys. ton, podczas gdy rok wcześniej było to 60 tys. ton. Ponadto przychody w pierwszym półroczu 2024 r. wzrosły o 20% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Osiągnęły one poziom 25,1 mln euro. Sam zysk brutto wzrósł w tym okresie o 51% i osiągnął poziom 14 mln euro.

Źródła: www.kaack-terminhandel.de, www.agrotimes.ua

Idź do oryginalnego materiału