Trudno jest mówić o cenach krajowej papryki – towar jest już praktycznie niedostępny. Na Bronisze trafiają ostatnie partie. Króluje towar spoza Polski. Jak w dniu 25.11.2024 przedstawiają się ceny sprowadzanej papryki?
Krajowa papryka na Broniszach
Producenci papryki z zagłębia produkcyjnego na Mazowszu zakończyli sezon. W minionych tygodniach wiele gospodarstw rozpoczęło prace mające na celu przygotowanie stanowiska na kolejny rok. Rośliny zostały usunięte z tuneli, a zebrane owoce trafiły na lokalne rynki, w tym na rynek hurtowy w podwarszawskich Broniszach.
W pierwszej połowie listopada towar od polskich producentów był jeszcze dość mocno zauważalny na placu, jednak wraz z biegiem dni podaż kierowała się w dół. Aktualnie na rynku można napotkać ostatnie partie krajowej papryki. Niemniej, ilość towaru jest bardzo niska. Papryka wysokiej jakości jest niemal niedostępna.
W dużej mierze na rynek trafiają w tej chwili owoce, które zostały zebrane przed usunięciem roślin z tuneli produkcyjnych. Najczęściej sprzedawane są odbiorcom, którzy szukają nieco tańszego rozwiązania na potrzeby cateringu. Z uwagi na późną porę plantatorom ciężko było bowiem uzyskać idealny kształt czy wybarwienie.
W ramach przypomnienia przed tygodniem (18.11.2024) stawki uzyskiwane za lokalne warzywo były bardzo zróżnicowane i zależały od jego jakości. Owoce, które często z uwagi na późną porę mogły nie być w pełni wykształcone lub charakteryzowały się nieco odmiennym kształtem były sprzedawane w niższych cenach.
Na najwyższe stawki moli liczyć producenci oferujący towar bez skaz o wysokim wyrównaniu. Ceny w tym przypadku sięgały 8,00-9,00 zł/kg. Natomiast przeciętne ceny czerwonej papryki wynosiły około 7,00 zł/kg. Zielona papryka oferowana była z kolei za około 5,00 zł/kg. Aktualnie nie sposób wskazać przedziału cenowego.
Import. Skąd i za ile?
Obecnie na rynku zaczyna królować importowana papryka. Importerzy sprowadzają towar z Hiszpanii. Ilość dostaw z tamtejszych stron stopniowo wzrasta. Stawki, jakie w tej chwili uzyskuje się przy sprzedaży towaru importowanego, oscylują na poziomie od 45,00 do 48,00 zł/kg, czyli od 9,00 do 9,60 zł/kg.