Jakie odmiany kukurydzy cukrowej wybrać na sezon 2025? Które nasiona mają potencjał?

2 godzin temu

Uprawa kukurydzy cukrowej z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem producentów. najważniejszy jest jednak dobór nasion. Sprawdź, które odmiany kukurydzy cukrowej sprawdzą się w okresie 2025.

Kukurydza cukrowa – ogromny potencjał w Polsce

Sezon dawno się zakończył, jednak nadszedł czas na najważniejsze decyzje dotyczące produkcji w przyszłym roku. Wybór odpowiednich odmian z wysokim potencjałem plonotwórczym to podstawa. Na początku września 2024 roku odbył się Ogólnopolski Dzień Kukurydzy Cukrowej w Radziejowie, podczas którego plantatorzy mieli okazję do porównania poszczególnych odmian z różnych firm nasiennych, a w tym odmian z kolekcji hiszpańskiej firmy Semillas Fito, której wyłącznym dystrybutorem jest PNOS Ożarów Mazowiecki.

Warto zauważyć, iż kukurydza cukrowa to gatunek z dużym potencjałem. Z roku na rok powierzchnia uprawy w Polsce stale wzrasta – w aktualnym sezonie producenci zdecydowali się na produkcję na powierzchni 14 102,68 ha. W ramach porównania, areał uprawy w 2020 roku wynosił 7 446,91 ha. Plantatorzy napotykają jednak wiele wyzwań, które decydują o opłacalności uprawy. W ostatnich latach szczególnie istotne stały się warunki pogodowe, które utrudniają wyprodukowanie towaru najwyższej jakości bez żadnych strat.

Jakie odmiany kukurydzy cukrowej na sezon 2025?

Istotne są najdrobniejsze szczegóły, a wszystko zaczyna się od doboru odmiany, która sprawdzi się choćby w trudnych warunkach produkcyjnych. Jakie więc nasiona wybrać na sezon 2025? Na polach produkcyjnych grupy Warpol mieliśmy okazję poznać szereg rozwiązań, które zaproponowała firma PNOS Ożarów Mazowiecki. Największą uwagę eksperci oraz uczestnicy zwracali na odmiany SF 1280 F1 oraz IFS 1770 F1.

SF 1280 F1 to podstawowa odmiana z hodowli Semillas Fito, znana na wielu światowych rynkach, ale również w Polsce. Jakość, plon, długie okno zbioru i smak to dominujące cechy tej odmiany. Głębokie okrycie kolb w pochewkach łuskowych ogranicza starty wywoływane przez szkodniki czy promienie słoneczne. Dojrzałość zbiorczą odmiana osiąga w 80 dni. Kolba jest stosunkowo długa – 23-25 cm przy średnicy 6 – 6,5 cm. Doskonale radzi sobie w trudnych warunkach uprawy. Plon w wielu gospodarstwach oscyluje w przedziale 22-24 t/ha. Z kolei IFS 1770 F1 to wczesna odmiana, która wyróżnia się cylindrycznymi kolbami o długości 19-21 cm. Wypełnienie jest bardzo dobre. Odmiana zalecana jest na najwcześniejsze wysiewy. Producenci mogą uprawiać ją pod kątem zakładów przetwórczych, jak i do sprzedaży na rynku detalicznym. Dojrzałość osiąga w 70 dni.

W trakcie Ogólnopolskiego Dnia Kukurydzy w Radziejowie można było również zobaczyć odmianę SF 1379 F1. To bardzo dobry surowiec na wymagający rynek detaliczny, gdzie poszukuje się idealnie zakończonych kolb o tej samej długości i średnicy. W tym przypadku kolby osiągają długość 21-23 cm. Odmiana sprawdza się również w przetwórstwie na mrożenie czy konserwowanie. Dojrzałość zbiorczą osiąga w 75 dni.

W roku 2024 wielu plantatorów doceniło ponadto dwie nowe odmiany kukurydzy – SF 2169 F1 oraz SF 2482 F1. SF 2169 F1 to odmiana bardzo wczesna, która osiąga dojrzałość zbiorczą w 69 dni. Zaleca się ją na początek sezonu w gospodarstwach, które dostarczają surowiec do zakładów przetwórczych. Sprawdzi się też na rynku detalicznym. Długość kolb to 21-22 cm. Z kolei SF 2482 F1 to odmiana polecana przede wszystkim do przetwórstwa z uwagi na kolbę dorastającą do 25 cm i szerokie okno zbioru.

Gdzie kupić nasiona?

Przydatność do przetwórstwa, jak zapewnia specjalista z firmy PNOS Ożarów Mazowiecki, została sprawdzona przez kilka lat handlu i testów na terenie Polski. PNOS Ożarów Mazowiecki dysponuje również nasionami wybranych odmian na testy wdrożeniowe. Szczegółową specyfikę poszczególnych odmian można znaleźć TUTAJ. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem – Dariuszem Kacprzakiem – (+48) 667-687-677.

Idź do oryginalnego materiału