Kraków Airport notuje historyczny rekord! Obsłużyli 10-milionowego pasażera

1 miesiąc temu

Kraków Airport notuje historyczny rekord i zostaje pierwszym regionalnym portem lotniczym w Polsce, który w jednym roku obsłużył aż 10 milionów pasażerów. 10-milionowym pasażerem okazał się pan Mateusz, wracający z podróży poślubnej z Tokio wraz z żoną Ewą. Młode małżeństwo przyleciało do Krakowa rejsem PLL LOT przez Warszawę 23 listopada.

Kraków Airport pobił rekord pasażerów

Kraków Airport to w tej chwili lider wśród regionalnych portów lotniczych w Polsce. 10 milionów pasażerów to dla Kraków Airport nie ostatni rekord, bowiem według prognoz, do końca roku liczba obsłużonych pasażerów przekroczy 11 milionów, co jeszcze bardziej podkreśli znaczenie krakowskiego portu w Balicach na rynku lotniczym. Lotnisko oferuje aktualnie ponad 160 połączeń do 40 krajów, a ambitne plany rozwoju obejmują między innymi rozbudowę terminala pasażerskiego oraz budowę nowej drogi startowej.

Rok 2024 przynosi kolejne rekordy w polskim lotnictwie. Przez ostatnie dwadzieścia lat, od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, udział portów regionalnych w obsłudze pasażerów wzrósł z 31% do 63%. W ubiegłym roku liczba pasażerów obsłużonych na polskich lotniskach przekroczyła 52 miliony, a w tym roku prognozy wskazują na wynik ponad 57 milionów.

Odczuwam ogromną satysfakcję z powodu tak dynamicznego rozwoju polskich lotnisk regionalnych. Biją one kolejne rekordy. 10 milionów w Krakowie, 4 miliony we Wrocławiu, ponad milion w Rzeszowie. Ma to najważniejsze znaczenie dla wygenerowania odpowiednio wielkiego ruchu pasażerskiego, co jest niezbędne w kontekście budowy i przyszłego funkcjonowania Centralnego Portu Komunikacyjnego – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Historycznym, 10cio milionowym pasażerem @KrakowAirport okazał się pan Mateusz Żelazny. Wraz z żoną wracał z podróży poślubnej z Tokio z przesiadką w Warszawie. @RadioKrakow pic.twitter.com/dP48xicBY2

— Elżbieta Raczyńska (@_eraczynska) November 23, 2024

Eksperci podkreślają, iż mimo planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, regionalne lotniska wciąż będą pełnić istotną rolę w krajowym systemie transportowym. Analizy Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) wskazują, iż funkcje portów przesiadkowych i regionalnych wzajemnie się uzupełniają, co czyni je kluczowymi dla rozwoju zarówno krajowego, jak i międzynarodowego ruchu lotniczego.

Dziękujemy Wszystkim, którzy uczynili ten dzień niezapomnianym! #flyKRK pic.twitter.com/eE774Cqxrx

— Kraków Airport (@KrakowAirport) November 23, 2024

Polski rynek lotniczy dynamicznie się rozwija

Nie tylko Kraków Airport świętuje rekord. Port Lotniczy Wrocław obsłużył niedawno swojego 4-milionowego pasażera, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z ubiegłym rokiem i aż o 26% w stosunku do 2019 roku. Natomiast Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, który w tym roku przekroczył milion obsłużonych pasażerów, odnotował wzrost o 11% rok do roku i aż o 47% względem 2019 roku.

Lotnisko Warszawa-Modlin, obsługujące głównie linie niskokosztowe, również planuje szerokie inwestycje. Zatwierdzony przez ministra infrastruktury Plan Generalny na lata 2022–2045 zakłada budowę nowej drogi startowej, modernizację infrastruktury pasażerskiej oraz rozwój terminalu CARGO. Plany obejmują także budowę parkingu wielopoziomowego oraz połączenia kolejowego z lotniskiem.

Rekordowe wyniki, takie jak osiągnięcia Kraków Airport, pokazują, iż polski rynek lotniczy przeżywa dynamiczny rozwój. Rosnąca liczba pasażerów to dowód na zwiększającą się popularność lotniczych podróży wśród Polaków oraz skuteczność inwestycji w infrastrukturę lotniczą.

Groził, iż wysadzi samolot! Akcja służb na krakowskim lotnisku

Znajdziesz nas w Google News

Idź do oryginalnego materiału