Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w dynamicznym tempie, co jest głównie efektem gwałtownie rosnącej gospodarki kraju. W Polsce istnieje kilka kluczowych rynków magazynowych, a szczególnie wyróżnia się rynek aglomeracji krakowskiej, który zyskuje na znaczeniu. To właśnie w tym regionie powstaje coraz więcej obiektów magazynowych, a w niniejszym tekście przyjrzę się jednemu z podkrakowskich obiektów.
- Krakowski rynek magazynowy jest jednym z najdynamiczniej się rozwijających.
- MDC2 Park Kraków South to kompleks trzech budynków o łącznej powierzchni ponad 80 tys. mkw.
- Wśród najemców kompleksu znalazł się InPost oraz amerykańska firma Stryker.
MDC2 Park Kraków South – bo o nim mowa – to kompleks magazynowo-logistyczny, który tworzą trzy budynki o łącznej powierzchni 82 800 mkw. Budynki mają odpowiednio 36 200 mkw., 35 600 mkw. oraz 11 000 mkw.
Obiekt znajduje się na 19 hektarowej działce w podkrakowskiej Skawinie, przy drodze nr 44 i oddalony jest o około 13,5 kilometra od centrum Krakowa oraz zaledwie 2 kilometry od wjazdu na autostradę A4.
Magazyny zlokalizowane są blisko najdłuższej polskiej autostrady, która biegnie od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą. Niewielka odległość do najważniejszego miasta aglomeracji liczącej 1,4 mln mieszkańców sprawia, iż MDC2 Park Kraków South może stanowić dogodną bazę do obsługi Krakowa i okolic – mówi Katarzyna Dudzik, Development Director w MDC2
O zaletach MDC2 Park Kraków South świadczy fakt, iż większość powierzchni została już wynajęta. Pierwszy z budynków w całości wynajęła amerykańska firma Stryker zajmująca się produkcją urządzeń i sprzętu medycznego. Zakład, który znajduje się w MDC2 Park Kraków South, jest jednym z największych zakładów przedsiębiorstwa.
Walory obiektu docenił także polski gigant e-commerce InPost, który wynajął 11 000 mkw, tj. cały budynek, który będzie dostosowany do potrzeb klienta, zlokalizowany na przygotowanej do tego celu działce. Celem najmu, jak informuje spółka, jest zapewnienie płynności operacji logistycznych, wymaganej przepustowości oraz najszybszych dostaw przesyłek w regionie Krakowa. Taka lokalizacja, znajdująca się w niewielkiej odległości od miasta, w pełni to umożliwia.
Deweloper finalizuje kolejne umowy najmu z firmami, które doceniły zarówno lokalizację jak i standardy techniczne MDC2 Park Kraków South.
W obiekcie pozostało 18 300 mkw. do wynajęcia.
Excellent budynek z ekologicznymi rozwiązaniami
W obliczu zmieniającej się gospodarki, rosnących wymagań środowiskowych oraz zwiększającej się świadomości społecznej, budynki muszą spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy.
Społeczeństwo oczekuje od firm odpowiedzialności za otaczający nas świat. Nie jest więc niczym zaskakującym, iż omawiany budynek wpisuje się w oczekiwania klientów i lokalnej społeczności.
MDC2 Park Kraków South spełnia rygorystyczne normy związane ze zrównoważonym budownictwem, o czym świadczy otrzymanie certyfikatu BREEAM New Construction na poziomie Excellent. Cały kompleks powstał w 95% z materiałów, które nadają się do recyklingu. Dachy obiektów są z kolei przygotowane do zainstalowania w paneli fotowoltaicznych. Zwiększono także izolację budynku poprzez zastosowanie płyty warstwowej z wypełnieniem z wełny mineralnej.
W celu maksymalnego ograniczenia wpływu na środowisko w całym kompleksie zainstalowano system monitoringu zużycia mediów, co zapewnia kontrolę ich wykorzystania. Deweloper przewidział także recykling wody deszczowej, który w warunkach postępujących susz będzie miał pozytywny wpływ na gospodarkę wodną.
Dla pracowników i osób odwiedzających obiekt została stworzona strefa relaksu, a na terenie inwestycji znajdują się ładowarki do pojazdów elektrycznych.
Wszystkie budynki są dostosowane do obciążenia ogniowego powyżej 4000 MJ/mkw., a nośność posadzek to 7 ton/mkw. Poszerzona została również pierwsza nawa do 24 metrów, a wysokość składowania wynosi 12 metrów.
W strefie przydokowej zwiększono oświetlenie do 300 luksów, a współczynnik powierzchni przypadającej na jeden dok to min. 800 mkw.
MDC2 Park Kraków South to kompleks nowoczesnych budynków spełniających normy ekologiczne i środowiskowe. Odzwierciedla on wyjście naprzeciw oczekiwaniom rynkowym, które zakładają coraz większą odpowiedzialność biznesu za środowisko. Jest to również dowód na to, iż aglomeracja krakowska, która dotychczas nie była liderem, jeżeli chodzi o rozwój budownictwa przemysłowego, staje się coraz bardziej łakomym kąskiem dla inwestorów, co potwierdza dotychczasowy sukces komercyjny obiektu.
Znajdziesz nas w Google News