Kredyty frankowe w liczbach: statystyki pozwów i rozstrzygnięć po wyroku TSUE

portalstatystyczny.pl 5 dni temu

Kredyty we frankach szwajcarskich od lat budzą emocje wśród polskich kredytobiorców. Najnowsze orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) znacząco wpłynęły na sytuację frankowiczów, przynosząc istotne zmiany w liczbie pozwów i rozstrzygnięć sądowych. Dzisiaj przyjrzymy się aktualnym statystykom oraz konsekwencjom tych wyroków. Zapraszamy do lektury!

Fpt. materiały prasowe

Wyrok TSUE a wzrost liczby pozwów frankowych

Po korzystnych dla konsumentów wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z czerwca 2023 roku liczba pozwów przeciwko bankom znacząco wzrosła. Zanim jednak przejdziemy do omówienia szczegółów i statystyk warto przyjrzeć się, jakie konkretnie zmiany w prawie oraz interpretacjach sądowych wpłynęły na decyzje kredytobiorców i jak polski system sprawiedliwości radzi sobie z rosnącą falą nowych spraw. Wyrok TSUE o zawieszeniu spłat kredytu frankowego opisuje kancelariakredytobiorcy.pl, gdzie znajduje się wiele wartościowych informacji dotyczących tego zobowiązania. Co więcej, znaleźć tam można również kompleksowe wsparcie prawne dla frankowiczów.

A jak wyrok TSUE wpłynął na liczbę pozwów frankowych? W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku do polskich sądów wpłynęło 58 670 nowych spraw dotyczących kredytów waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego, co stanowi wzrost o 30% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Gdzie trafiło najwięcej spraw frankowych?

Najwięcej nowych spraw trafiło do Sądu Okręgowego w Warszawie – ponad 13 000 w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku. Na kolejnych miejscach znalazły się sądy w:

  • Poznaniu (ponad 6 000 spraw),
  • Gdańsku (prawie 5 000),
  • Warszawie-Pradze (ponad 4 000),
  • Szczecinie, Krakowie i Wrocławiu (po około 3 000 spraw).

Jaki jest odsetek korzystnych wyroków dla frankowiczów?

Statystyki wskazują, iż około 97% spraw kończy się rozstrzygnięciem na korzyść kredytobiorców frankowych. W pierwszym kwartale 2024 roku sądy wydały co najmniej 4 300 wyroków w sprawach z powództwa frankowiczów, z czego około 1/4 stanowiły wyroki prawomocne. Spośród korzystnych wyroków 97% stanowiły unieważnienia wadliwych umów w całości. Tak wysoki odsetek korzystnych rozstrzygnięć pokazuje, iż linia orzecznicza w sprawach frankowych jest coraz bardziej ugruntowana, co może dawać kredytobiorcom motywację do dochodzenia swoich praw w sądzie.

Warto też zaznaczyć, iż najlepsze kancelarie w kraju, specjalizujące się w sprawach frankowych notują rekordowe sukcesy, osiągając w ostatnich miesiącach ponad 1 400 wygranych spraw na rzecz swoich klientów.

Przyspieszenie postępowań sądowych w sprawie kredytów frankowych

Omawiając postępowania sądowe w sprawach kredytów frankowych, dobrze jest też wspomnieć o ich przyspieszeniu. Dzięki ugruntowanej linii orzeczniczej, o której wspominaliśmy wcześniej, oraz działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości, procesy sądowe w sprawach frankowych uległy przyspieszeniu. Wprowadzono m.in. digitalizację akt, wzmocnienie kadrowe wydziałów rozpoznających sprawy frankowe oraz szkolenia dla sędziów. Te działania przyczyniły się do skrócenia czasu oczekiwania na wyroki.

W ostatnich miesiącach odnotowano przypadki ekspresowych rozstrzygnięć sądowych. Na przykład, prawomocne unieważnienie dwóch umów frankowych z PKO BP w Lublinie nastąpiło w ciągu 21 miesięcy, a w Gdańsku prawomocna wygrana z tym samym bankiem została osiągnięta w 1,5 roku.

Najnowsze orzeczenia TSUE oraz działania polskiego wymiaru sprawiedliwości przyniosły znaczące zmiany w sytuacji frankowiczów. Wzrost liczby pozwów, wysoki odsetek korzystnych wyroków oraz przyspieszenie postępowań sądowych to główne aspekty obecnej sytuacji. jeżeli jesteś frankowiczem lub interesujesz się tą tematyką, podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej. Zachęcamy również do udostępnienia tego artykułu, aby dotarł do jak najszerszego grona odbiorców.

Idź do oryginalnego materiału