KRIR domaga się zmian w uznaniu strat w gospodarstwie. Co na to resort rolnictwa?

1 tydzień temu

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 10 grudnia 2024 r., realizujące wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w dniu 20 listopada 2024 r. w sprawie uznania strat w gospodarstwach rolnych wynoszących od 30% średniej rocznej produkcji i powyżej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało w dniu 2 stycznia 2025 r. szczegółową informację dotyczącą zasad udzielania pomocy finansowej w takich przypadkach.

KRIR domaga się zmian w uznaniu strat w gospodarstwie. Co na to resort rolnictwa?

Podstawa prawna udzielania pomocy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomoc finansowa producentom rolnym jest udzielana na podstawie zapisów zawartych w § 13zzp rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wsparcie to obejmuje przypadki, w których szkody w uprawach rolnych powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, takich jak grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne czy huragan, zostały oszacowane przez komisję i wyniosły ponad 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie.

Warunki udzielania pomocy

Pomoc ta jest udzielana zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2022/2472, które określa warunki przyznawania wsparcia w sektorze rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich, uznając je za zgodne z zasadami rynku wewnętrznego UE. Zgodnie z tymi regulacjami, państwa członkowskie mogą udzielać pomocy na naprawienie szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawiska klimatyczne porównywalne z klęską żywiołową, do których zaliczają się m.in.: mróz, burza, grad, lód, ulewny deszcz, długotrwałe opady czy poważna susza. Warunkiem koniecznym do uruchomienia tej formy wsparcia jest wykazanie strat przekraczających 30% średniej rocznej produkcji.

Pomoc de minimis w przypadku mniejszych strat

W przypadkach, gdy straty wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji roślinnej, możliwe jest przyznanie pomocy wyłącznie w formule pomocy de minimis, zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. dotyczącego stosowania pomocy de minimis w sektorze rolnym.

Dotychczasowa praktyka udzielania pomocy

Ministerstwo podkreśla, iż w ostatnich latach pomoc dla producentów rolnych, których gospodarstwa ucierpiały na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, była każdorazowo uruchamiana poza formułą pomocy de minimis, pod warunkiem wystąpienia szkód przekraczających 30% średniej rocznej produkcji.

Surowe kary za nieodśnieżony pojazd

Podsumowanie

Podsumowując, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraziło gotowość do kontynuowania wsparcia dla producentów rolnych w ramach obowiązujących przepisów prawnych oraz zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Tym samym odpowiedź Ministerstwa jasno wskazuje, iż dalsze udzielanie pomocy będzie kontynuowane z zachowaniem dotychczasowych kryteriów dotyczących progu szkód na poziomie 30% oraz zgodnie z regulacjami prawnymi określonymi przez Unię Europejską.

Oprac. na podst. KRIR

Idź do oryginalnego materiału