Autor: FWG
Deregulacja gospodarki to temat, który w obliczu kryzysów nabiera szczególnego znaczenia. O tym, jak trudne czasy mogą mobilizować do przeprowadzania reform, dyskutowali goście programu „Magazyn ekonomiczny” w Radiu Dla Ciebie: Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej; Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha; oraz dr Michał Sztokfisz z WSB Merito Warszawa.

Kryzysy jako katalizatory zmian
Marek Tatała zwrócił uwagę na rolę kryzysów w inicjowaniu reform: – Kryzysy generalnie mobilizują do reform. Przykładem jest sytuacja w Polsce w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, bez której nie byłoby przełomowych reform Wilczka, a następnie Balcerowicza – komentował ekonomista i nawiązywał do potrzeby reakcji na obecną sytuację geopolityczną przez Polskę i całą Unię Europejską.
Potrzeba deregulacji dla rozwoju przedsiębiorczości
Prezes FWG zaznaczył, iż najważniejsze jest umożliwienie polskim firmom swobodnego rozwoju. – Potrzebna jest deregulacja, czyli pozwolenie polskim firmom rozwijać się, inwestować i decydować właśnie o tych kierunkach rozwoju, a niekoniecznie dekretować je przez urzędników – mówił. Jednocześnie wskazał na konieczność zmniejszenia biurokratycznych barier, które hamują przedsiębiorczość.
Rola sektora prywatnego w energetyce
Tatała odniósł się również do kwestii energetyki, podkreślając znaczenie sektora prywatnego: – Polska potrzebuje taniej energii już teraz. jeżeli przez kolejne 15 lat będziemy mieć jedne z najwyższych cen w Unii Europejskiej, wiele firm może zbankrutować lub przenieść się do innych krajów. Musimy działać natychmiast, tymczasem wiele inicjatyw stoi w miejscu. Przykładowo, planowano uwolnienie przepisów dotyczących energetyki wiatrowej, co pozwoliłoby sektorowi prywatnemu inwestować w rozproszoną, lokalną energię – przypomniał.
Zachęcamy do odsłuchania pełnej audycji TUTAJ>>
ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI
- Twórzmy prawo, które wspiera zamiast ograniczać. Startuje inicjatywa pozarządowa Deregulacja.pl>>
- Marek Tatała w TVP Info: Deregulacja i cyfryzacja priorytetami dla polskiej gospodarki>>
- Czy deregulacja się opłaca? Marek Tatała dla “Rzeczpospolitej”>>