Pierwszy dzień IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach zamknęła Gala, którą poprowadzili redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, Bogusław Chrabota i Malwina Żuchniewicz. Poznajcie wyróżnionych nagrodą Samorządowca Dwudziestopięciolecia!
Oprawę muzyczną Gali zapewniła Sądecka Orkiestra Kameralna wraz z zespołem SOK & Tango Attack pod dyr. Leszka Mieczkowskiego. Podczas wieczoru wręczono sześć nagród Samorządowca Dwudziestopięciolecia w Kategoriach: Sołtys, Wójt, Burmistrz, Starosta, Prezydent, Marszałek, a także trzy wyróżnienia za całokształt zasług i osiągnięć na rzecz Samorządu Terytorialnego.
Zebranych na sali powitali i życzyli im udanego wieczoru Marcin Kuchciński – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Piotr Jakubowski – Burmistrz Mikołajek – Miasta Gospodarza.
Nagrody wyróżnionym wręczali kolejno: Krzysztof Bosak – Wicemarszałek Sejmu, Jacek Protas – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Krzysztof Gawkowski – Wiceprezes Rady Ministrów i ministra Cyfryzacji.
- Nagrodę Samorządowiec Dwudziestopięciolecia w kategorii Sołtys otrzymał Ireneusz Niewiarowski – Twórca i Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.
- Nagrodę Samorządowiec Dwudziestopięciolecia w kategorii Wójt otrzymał Krzysztof Harmaciński – Wójt Gminy Iława.
- Nagrodę Samorządowiec Dwudziestopięciolecia w kategorii Burmistrz zdobył Stanisław Bodys – Burmistrz Miasta Rejowiec Fabryczny.
- Nagrodę Samorządowiec Dwudziestopięciolecia w kategorii Starosta otrzymał Andrzej Płonka – Starosta Bielski.
- Nagrodę Samorządowiec Dwudziestopięciolecia w kategorii Prezydent otrzymał Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni.
- Nagrodę Samorządowiec Dwudziestopięciolecia w kategorii Marszałek otrzymał Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Marszałek Województwa Wielkopolskiego podsumowując swoją działalność dla regionu streścił ją w trzech określeniach, były to: „Rozwój, integracja i budowanie tożsamości”.
– „Dobry samorząd to taki, który opiekuje się obywatelem, który obywatela stawia w centrum zainteresowania i taki, któremu nie przeszkadza rząd” –
powiedział
Krzysztof Gawkowski – Wiceprezes Rady Ministrów i minister Cyfryzacji w czasie Gali, który pojawił się na scenie po marszałku Marku Woźniaku.
Na scenę zaproszono Krzysztofa Hetmana – Ministra Rozwoju i Technologii, który wręczał wyróżnienia za całokształt zasług i osiągnięć na rzecz samorządu terytorialnego Kazimierzowi Barczykowi – współtwórcy Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, prof. Jerzemu Stępniowi – współtwórcy reformy Samorządu Terytorialnego w Polsce, w którego imieniu nagrodę odebrał Jan Król. Wyróżnienie otrzymał również prof. Jerzy Buzek – współtwórca reformy Samorządu Terytorialnego w Polsce.
„To była rzesza niesamowitych ludzi, którzy czuli wielką wspólnotę w reformowaniu kraju. Warto przypomnieć, iż samorząd to nie tylko dobre gospodarowanie, ale szczególne miejsce do budowania wartości. Taką wartością jest racja stanu.” – mówił prof. Jerzy Buzek odbierając wyróżnienie i wspominając czasy reformy terytorialnej. Mówił również o budowaniu wartości, jaką jest kapitał społeczny.
Krzysztof Hetman podziękował prof. Jerzemu Buzkowi za wkład we wprowadzenie reformy terytorialnej oraz za lata współpracy w Parlamencie Europejskim.
Galę pierwszego dnia IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach zakończył koncert Katarzyny Żak, która zaśpiewała utwory z płyty Miłosna Osiecka. Po koncercie zebranych zaproszono na bankiet.