Kto za Czesława Siekierskiego? Kim jest nowy dowodzący w Ministerstwie Rolnictwa?

8 godzin temu

Czesław Siekierski został odwołany ze stanowiska. Pozostawał na czele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi od grudnia 2023 roku do 23 lipca 2025 roku. Kto go zastąpi?

Zmiany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. Ze stanowiska ministra rolnictwa został odwołany Czesław Siekierski. Siekierski obejmował urząd w trudnym momencie – w czasie kryzysu na rynku zbóż, niepewności wokół importu z Ukrainy i dyskusji nad kształtem nowej Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku. Największym wyzwaniem dla ministra była prawdopodobnie polska prezydencja w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 roku.

– Polska miała istotny wkład w tworzenie polityk unijnych dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego i nowych technik genomowych – podkreślał podczas podsumowania tego półrocza.

Czesław Siekierski podejmował próby uporządkowania systemu dopłat poprzez wprowadzenie definicji aktywnego rolnika. Za jego kadencji podjęto próbę prawnego zabezpieczenia działalności rolniczej na obszarach wiejskich. Z jego inicjatywy rząd Polski przyjął uchwałę sprzeciwiającą się umowie z Mercosur. Jednocześnie Siekierski był krytykowany za nieskuteczność w sprawie umowy z Ukrainą i brak realnych działań w sprawie umowy z Mercosur. Był też krytykowany za zbyt wolne tempo prac legislacyjnych i brak wyraźnej strategii rozwoju krajowego rolnictwa. Napięcia wewnątrz resortu ujawniły się m.in. w momencie odejścia wiceministra Michała Kołodziejczaka, który zarzucał kierownictwu brak decyzyjności i wizji dla rolników.

Kto za Czesława Siekierskiego? Kim jest?

Nowy minister rolnictwa, czyli Stefan Krajewski, jest politykiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, absolwentem politologii i studiów podyplomowych z zakresu integracji europejskiej. Pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kierując podlaskim oddziałem regionalnym, a w 2015 roku wszedł do zarządu województwa podlaskiego. Od 2023 roku pełnił funkcję wiceministra rolnictwa, odpowiadając m.in. za system dopłat, kontrolę jakości żywności oraz rolnictwo ekologiczne.

Krajewski jest oceniany jako sprawny organizator i administrator, unikający medialnych konfliktów. Teraz jego zadaniem będzie szybkie uporządkowanie prac nad dopłatami, przygotowanie stanowiska Polski do negocjacji nowej Wspólnej Polityki Rolnej oraz wypracowanie spójnej strategii w sprawie importu produktów rolnych spoza UE.

Idź do oryginalnego materiału