Będą zmiany w normie GAEC7. Kukurydza nasienna zostanie wyłączona z norm. To jednak nie wszystko. Co oprócz tego ulegnie zmianie?
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem MRiRW zmiany dotkną norm GAEC. Jedną z nich jest wyłączenie upraw kukurydzy nasiennej z GAEC7. Jednocześnie minister odpowiedział także na postulat KRIR dotyczący wyłączenia kukurydzy z obowiązku zmianowania. Jakie decyzje podjęto?
Norma GAEC7 czyli zmianowanie upraw
Normy GAEC dotyczą utrzymania gruntów w dobrej kulturze rolnej. Jest ich dziewięć. Ich zakres obejmuje obszary związane z klimatem i środowiskiem. Główna tematyka obowiązywania norm GAEC dotyczy zmian klimatu, wody, ochrony gleby oraz różnorodności biologicznej i krajobrazu. Dzięki spełnianiu wymagań norm, rolnicy mogą starać się o otrzymanie płatności bezpośrednich, ekologicznych czy rolno-środowiskowo-klimatycznych.
Norma GAEC7 dotyczy zmianowania upraw w gospodarstwie rolnym. Aby ją zrealizować, rolnik musi posiadać minimum 10 ha gruntów ornych. Uprawę należy prowadzić w taki sposób, by co najmniej 40% powierzchni upraw było zmianowanych w kolejnym roku. Drugą możliwością jest prowadzenie upraw tak, aby jednakowa uprawa nie była prowadzona dłużej niż 3 lata.
W normie ujęto także pewne wyjątki, dla których nie są realizowane podstawowe wymogi GAEC7. Należą do nich między innymi uprawy ekologiczne. Nieco inne wymogi GAEC7 dotyczą także rolników, u których więcej niż 75% powierzchni gruntów ornych jest ugorowana, wykorzystywana do produkcji traw, roślin pastewnych i bobowatych lub są to trwałe użytki zielone.
KRIR wnioskuje o wyłączenie z norm nie tylko kukurydzy nasiennej
KRIR wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym wnioskowała o wyłączenie upraw kukurydzy na kiszonkę oraz ziarno z obowiązku zmianowania w ramach normy GAEC7. Popierając tym samym wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Wcześniej został przekazany do zaopiniowania projekt zmiany rozporządzenia dotyczącego norm GAEC, w którym ujęto wyłącznie uprawy plantacji nasiennych kukurydzy.
Według samorządu rolniczego, wyłączenie ze zmianowania powinno dotyczyć wszystkich upraw kukurydzy, zarówno tych przeznaczonych na kiszonkę i ziarno, jak również upraw kukurydzy nasiennej. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych — Wiktor Szmulewicz — argumentuje tę prośbę powszechnym faktem uprawiania kukurydzy w monokulturze przez rolników. Dzięki prawidłowej agrotechnice, szkodniki i choroby nie przenoszą się na kolejną uprawę. Wyłączenie upraw kukurydzy z normy GAEC7 wesprze hodowców bydła, którzy zwykle prowadzą wyłącznie dwie uprawy: na zielonkę oraz kukurydzę przeznaczoną na paszę dla hodowanych zwierząt.
Decyzja zapadła: kukurydza nasienna tak, a co z resztą?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisja Europejska podtrzymały decyzję, iż wyłączeniu z obowiązku zmianowania będą podlegać wyłączenie uprawy kukurydzy nasiennej. Jest to podyktowane koniecznością prowadzenia uprawy w odpowiedniej izolacji przestrzennej dla zachowania czystości nasion. A także umiejscowienia upraw niedaleko suszarni, aby po zbiorze dosuszyć kolby. Wszelkie wymagania dotyczące upraw kukurydzy nasiennej, zależne od regionu oraz odmiany znajdują się w przepisach zawartych w rozporządzeniu MRiRW z 18 kwietnia 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 517 z późn. zm.).
Pozostałe uprawy kukurydzy, tzn. na kiszonkę oraz na ziarno pozostają w obowiązku zmianowania. W odpowiedzi na prośbę KRIR wskazano alternatywną możliwość wywiązania się z realizacji normy GAEC7, czyli stosowania dywersyfikacji upraw. Mogą ją prowadzić rolnicy posiadający więcej niż 10 ha gruntów ornych.
Zmiany w normie GAEC7: na czym polega dywersyfikacja upraw?
Zmiany w normie GAEC7 pozwalają wybrać między zmianowaniem a dywersyfikacją upraw w gospodarstwie. W momencie wyboru dywersyfikacji upraw, rolnik musi spełniać następujące wymogi, zależne od posiadanej powierzchni upraw. Mianowicie, dla gospodarstw o powierzchni od 10 do 30 ha należy posiadać minimum dwie uprawy. Przy czym największa z nich nie może stanowić więcej niż 75% upraw. Z kolei jeżeli rolnik posiada więcej niż 30 ha gruntów ornych, musi mieć minimum 3 uprawy. W tym przypadku największa z nich nie może stanowić więcej nić 75%, a pozostałe dwie uprawy główne nie mogą zajmować więcej niż 95%.
Źródła: cdr.gov.pl, mir.pl, gov.pl