Kurs bitcoina spada po słowach Jerome’a Powella

cryps.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: kurs bitcoina


Kurs bitcoina spada. Wszystko przez prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome’ego Powella, który powiedział, iż nie widzi potrzeby „pośpiechu z obniżaniem stóp” procentowych.


  • Ostatnia wypowiedź Jerome’ego Powella spowodowała, iż kurs bitcoina spadł.
  • Szef Fedu jest zdania, iż bank centralny nie musi się spieszyć z obniżkami.

Jerome Powell uderza w kurs bitcoina

Od wczoraj kurs bitcoina spadł o ok. 1,5%, do poziomu 88 125 USD. Z kolei ether zaliczył 3,5% korekty – w tej chwili za 1 ETH płaci się nieco ponad 3000 USD.

Skąd jednak te spadki? Z jednej strony są naturalną odpowiedzią na ostatni rajd na wykresach. Z drugiej powód do tej małej wyprzedaży podrzucił Jerome Powell. Szef Fedu powiedział, iż “gospodarka nie wysyła żadnych sygnałów, iż musimy się spieszyć z obniżaniem stóp”. Słowa te padły podczas przemówienia w Dallas w Teksasie 14 listopada.

Siła, którą w tej chwili obserwujemy w gospodarce, daje nam możliwość ostrożnego podejmowania decyzji. Ostatecznie ścieżka stopy procentowej będzie zależeć od tego, jak będą się rozwijać napływające dane i perspektywy gospodarcze

— dodał.

Właściwie nie powiedział niczego oryginalnego. USA to nie Polska, gdzie prezes banku centralnego mówi na molo w Sopocie randomowej osobie, jaką politykę będzie prowadziła na najbliższych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej. Powell nie mógł więc powiedzieć wprost: tak, będziemy przez cały czas ciąć stopy. Czy alternatywnie: czeka nas pauza.

Z drugiej strony jego słowa trudno odczytać inaczej, jak nie zapowiedź przystopowania cięć stóp.

Obecnie Fed Watch Tool pokazuje, iż szansa na cięcie o 25 pb wynosi 62,6%, z kolei zachowanie stóp na obecnym poziomie jest wycenione na 37,4%.

Na co czeka Fed?

Słowa Powella jednak trochę zaskakują. Indeks cen producenckich (PPI) w USA znalazł się ostatnio na poziomie 2,4% r/r, nieznacznie powyżej konsensusu – 2,3%. Inflacja konsumencka też zdaje się podążać na południe. Do tego pewne sygnały (np. odwrócona krzywa dochodowości obligacji) zaczęły sugerować recesję w USA. Fed powinien więc w takich warunkach obniżać stopy. Niektórzy zarzucają choćby Powellowi, iż wcześniej to przez zbyt ostrożną politykę podwyżek stóp doprowadził on do tak dużego skoku inflacji.

Tyle iż jest i druga strona medalu, która pozwala nam pojąć sposób myślenia szefa Fedu. Obawia się on zapewne, iż Donald Trump rozpęta wojnę handlową z Unią Europejską i Chinami. To zaś może napędzić gospodarkę USA, ale też inflację. Może dlatego bank centralny chce zastopować skalę cięć.

Idź do oryginalnego materiału