O sprzedaży wydawnictwa Polska Press głośno było już kilka miesięcy temu. Już w sierpniu 2024 r. prezes koncernu zapowiadał, iż zostanie przeprowadzona restrukturyzacja wydawnictwa, które Orlen nabył w 2020 r. Podkreślił, iż Polska Press nie mieści się w strukturze biznesu Orlenu.
Polska Press na sprzedaż. Prezes Orlenu podał termin
"Fachowcy mówią, iż taki program w takiej firmie, ocena jego skuteczności może być po roku, dlatego szacuję osobiście, iż koło czerwca, lipca zaczniemy proces sprzedaży" - powiedział w piątek na antenie radia TOK FM prezes Orlenu. Poinformował też, iż spółka chce zrezygnować z prowadzenia Orlen Paczki, rozmawia z kilkoma podmiotami, a jednym z nich jest Poczta Polska. Reklama
"Chcemy znaleźć partnera, który z nami będzie prowadził ten biznes albo później bez nas prowadził ten biznes. Tym partnerem może być Poczta Polska. Generalnie rozmawiamy z kilkoma podmiotami" - powiedział Fąfara. W połowie sierpnia ubiegłego roku prezes Fąfara zapowiedział restrukturyzację i następnie sprzedaż Polska Press i poszukiwanie partnera dla Orlen Paczki.
Orlen przejął wydawnictwo Polska Press w 2020 r.
Przejmując Polska Press w grudniu 2020 r. Orlen podkreślał, iż "akwizycja jednej z największych grup wydawniczych w Polsce, w połączeniu z wykorzystaniem kompetencji i potencjału agencji mediowej Sigma Bis oraz spółki Ruch, umożliwi koncernowi stworzenie elastycznej, spersonalizowanej i kompleksowej oferty, która znacząco poprawi satysfakcję klientów".
Orlen przejął 65 proc. akcji Ruch, spółki będącej w tej chwili operatorem logistycznym Orlen Paczki, w listopadzie 2020 r. W listopadzie ub.r. Orlen informował, iż w spółce Ruch wdrażane są działania naprawcze, które mają poprawić jej wyniki finansowe. Koncern wskazał, iż w ramach segmentu sprzedaży detalicznej likwidowane są kioski, niektórzy ich ajenci decydują się na prowadzenie działalności we własnym zakresie.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, ma rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym też w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija też segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje również rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach SMR.