Kurs kombajnisty on-line. Można, ale czy warto? I czy jest honorowany?

5 godzin temu

Od dłuższego czasu do odbycia szkolenia np. na operatora kombajnu wystarczy teoretycznie kilka czy kilkanaście godzin w Internecie poświęcone na przestudiowanie i zaliczenie egzaminu kończącego, co oferują niektóre firmy szkoleniowe. Czy jednak zaświadczenie z tak odbytego szkolenia jest ważne?

Posiadanie zaświadczenia o ukończonym kursie na operatora kombajnu jest istotne z wielu powodów. Nie będziemy jednak tutaj do tego się odnosić, gdyż dużo informacji można znaleźć chociażby w tym artykule, który widnieje poniżej, a skupimy się bardziej na kwestiach tyczących się samego procesu zdobywania tego typu uprawnień.

Czy kurs na kombajn zbożowy jest konieczny? Ile kosztuje?

Zaświadczenie ważne, ale…

Wiadomo, iż czas jest bezcenny i każda chwila jaką uda się zaoszczędzić jest istotna, dlatego wiele osób decyduje się na tzw. szkolenia on-line, gdzie trzeba teoretycznie poświęcić kilka czy kilkanaście godzin na zapoznanie się z materiałem by uzyskać później zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

Od razu pojawia się pytanie czy takie zaświadczenie o ukończeniu kursu jest ważne. Odpowiadając na nie przyznajemy, iż owszem jest ważne, ale trzeba mieć świadomość, iż wielu potencjalnych pracodawców nie chce go honorować. Dlaczego? Otóż w takim szkoleniu nie ma najważniejszego punktu, czyli szkolenia praktycznego na maszynie, które jest nie mniej istotne niż samo szkolenie teoretyczne z zasad obsługi i przepisów BHP.

Szkolenia kombajnistów – nieprecyzyjne przepisy

Czemu w ogóle zatem jest to dopuszczalne? Otóż przepisy jakie w tej chwili obowiązują pozwalają na istnienie tzw. prywatnych ośrodków szkoleniowych, ale nie precyzują dokładnie czy taki ośrodek ma szkolenia praktyczne prowadzić, co jest skwapliwie wykorzystywane przez niektóre tego rodzaju firmy do sprzedawania, nie bójmy się tego powiedzieć, tzw. papierka.

Rozmawiając z pracownikami lubelskiej firmy Szkoltex, która od 20 lat prowadzi szkolenia operatorów z różnych dziedzin, nie tylko rolnictwa, usłyszeliśmy, iż nie wyobrażają sobie oni aby kursant w ich ośrodku nie odbył szkolenia praktycznego na danej maszynie, które to jest bardzo istotną częścią takiego kursu, decydującą o bezpieczeństwie pracy.

Przepisy do zmiany

Z informacji jakie uzyskaliśmy w firmie Szkoltex, wynika, iż Ministerstwo Edukacji przymierza się do zmiany w tej chwili obowiązujących przepisów odnośnie formy w jakiej będzie można organizować szkolenia, co de facto wyeliminowałoby proces pseudo kursów z Internetu. Jednak na chwilę obecną trudno jeszcze powiedzieć, kiedy przepisy ulegną zmianie.

Nie mniej jednak poszukując kursu czy to na operatora kombajnu, czy jakiejkolwiek innej maszyny warto dokładnie przyjrzeć się co taki kurs oferuje i co wchodzi w jego skład, a nie tylko kierować się szybkością i oszczędnością czasu, która później może okazać się złudna.

Idź do oryginalnego materiału