To nie samochody elektryczne zrewolucjonizują transport? Niebawem na rynku zadebiutuje samochód latający „Alef”. Projekt, który jest wspierany przez SpaceX Elona Muska, w ramach przedsprzedaży zebrał już blisko 3 tys. chętnych na zakup. Już niedługo ma się odbyć oficjalna premiera tego pojazdu. Co zaoferuje latający samochód?
Latający samochód hitem jeszcze przed premierą
Alef Aeronautics z siedzibą w San Mateo w Kalifornii, to startup wspierany finansowo przez SpaceX. Podmiot prowadzi zaawansowane prace nad projektem futurystycznego auta. Latający samochód od Alef zebrał 2850 zamówień w ramach przedsprzedaży. Zainteresowani modelem Alef A potencjalni nabywcy muszą wpłacić symboliczną zaliczkę w wysokości 150 dolarów. Cena jednego egzemplarza w sprzedaży ma wynieść około 300 tys. dolarów. Firma szacuje, iż zysk ze sprzedaży gotowego produktu osiągnie 850 mln dolarów.
Dyrektor generalny Alef, Jim Dukhovny, w rozmowie z CNBC, powiedział, że: Na dzień dzisiejszy mamy nieco ponad 2850 zamówień w przedsprzedaży, po obniżce kwoty depozytu, co czyni go najlepiej sprzedającym się samolotem w historii. To wynik lepszy niż osiągnęły Boeing, Airbus, Joby Aviation i większość eVTOL [elektrycznych pojazdów do pionowego startu i lądowania] łącznie.
Alef jest jednym z kilku start-upów, które planują upowszechnić latające samochody. Inne to Lilium, niemiecki start-up taksówek powietrznych, a także chińska firma Joby Aviation. W zeszłym roku południowokoreańska firma telekomunikacyjna SKTelecom zapowiedziała, iż planuje uruchomić usługę latających taksówek we współpracy z Joby Aviation w 2025 roku.
Co oferuje futurystyczny pojazd latający?
Większość firm, zajmujących się budową samochodu latającego, tworzy modele przypominające odrzutowiec ze skrzydłami przymocowanymi po bokach lub dużymi wirnikami przypominającymi helikopter. Alef A wyróżnia się tym, iż przypomina typowy samochód z siateczkową skorupą chroniącą wirniki po wewnętrznej stronie, która umożliwia przepływ powietrza przez pojazd.
Do poruszania się po drogach samochód będzie wykorzystywać cztery małe silniki w każdym z kół. W trakcie jazdy ma przypominać zwykły samochód elektryczny. Ponadto Alef posiada osiem śmigieł z przodu i z tyłu, które obracają się niezależnie z różnymi prędkościami. Ma umożliwić lot w dowolnym kierunku.
Na ten moment Alef Model A w powietrzu może poruszać się z prędkością przelotową wynoszącą 180 km/h. Na drodze lądowej prędkość jest ograniczona do 25–35 km/h.
Kiedy produkcja i premiera?
W zeszłym roku Federalny Urząd Lotnictwa przyznał firmie Alef specjalny certyfikat zdatności do lotu dla modelu A. Jednak certyfikat ma pewne ograniczenia. Alef zyskał na jego mocy pozwolenie na loty w ramach wystaw i pokazów, badań oraz rozwój. Pojazd nie uzyskał jeszcze zezwolenia, które umożliwiałoby legalne podróżowanie w przestrzeni powietrznej.
Kiedy Alef może oficjalnie zadebiutować? Firma celuje w 2025 roku, ale jak przyznaje kierownictwo, jest kilka warunków do spełnienia. Jim Dukhovny ocenił, że: jeżeli wszystko pójdzie dobrze i jeżeli starczy nam środków, jeżeli prawo przynajmniej nie stanie na przeszkodzie, a wszystko będzie działać tak, jak obecnie, to planujemy rozpocząć produkcję pierwszego z aut do końca roku 2025.