
Podczas spotkania w siedzibie ARiMR, które odbyło się 20 maja 2025 r. w Warszawie, poinformowano o zmianach, jakie wprowadzono w naborze na „Premie dla młodych rolników”. Dzięki nim będzie łatwiej o pieniądze dla młodych rolników.
W tegorocznym naborze „Premie dla młodych rolników” ARiMR wprowadziła kilka ważnych zmian. Mają on na celu umożliwienie uzyskania wsparcia jak największej liczbie rolników przed czterdziestką.
Problemy z wnioskami w poprzednich naborach
Dotychczasowe nabory na premie dla młodych rolników cieszyły się umiarkowanym zainteresowaniem. Ponadto, jak poinformowano podczas konferencji ARiMR, ze złożonych w ubiegłych latach wniosków, około 10% nie zakwalifikowało się do otrzymania wsparcia.
Główne powody, dla których wnioski nie zakwalifikowały się do wsparcia, to:
- mniejsza liczba punktów od wymaganego minimum (7 pkt);
- zbyt krótki czas na uzupełnienie dokumentów związanych z wykształceniem;
- brak biznesplanu;
- brak podpisu elektronicznego.
Dodatkowo wielu rolników, którzy mieli braki w dokumentacji lub których wnioski wymagały poprawy, nie ponowiło już starań o wsparcie. Mianowicie, wezwani do uzupełnienia wniosków nie podjęli już próby złożenia dokumentów.

Jak zapewnia Joanna Gierulska, wiceprezes ARiMR, w tym roku w naborze przewidziano zmiany, które mają ułatwić uzyskanie środków finansowych w ramach tej interwencji.
fot. Anna Maciejuk
W tym roku łatwiej o będzie uzyskać premię
Już od 2 czerwca br. rozpocznie się przyjmowanie wniosków o pieniądze dla młodych rolników. Nabór w ramach interwencji „Premie dla młodych rolników” potrwa do 31 lipca 2025 r. To już trzeci nabór w ramach bieżącego Planu Strategicznego, w którym młodzi producenci mogą uzyskać 200 tys. zł na rozpoczęcie lub rozwój działalności rolniczej.
Jak zapewnia Joanna Gierulska, wiceprezes ARiMR, w tym roku w naborze przewidziano zmiany, które mają ułatwić uzyskanie środków finansowych w ramach tej interwencji. Ściśle mówiąc, mają one na celu ułatwienie zakwalifikowania się do pomocy, tak aby jak najwięcej młodych ludzi chcących zająć się produkcją rolną mogło otrzymać wsparcie.
Więcej punktów dla młodych rolników
Joanna Gierulska przekazała, iż najważniejsze zmiany dotyczą punktacji. Bowiem w tegorocznym naborze zwiększono liczbę punktów za poszczególne kryteria. Dzięki temu składającym wnioski łatwiej będzie uzyskać wymagane minimum punktowe wynoszące 7 punktów, by uzyskać pieniądze dla młodych rolników. Jak powiedziała wiceprezes ARiMR:
Zauważyliśmy, to nie było tak łatwo w działaniu „Młody Rolnik” zdobyć to minimum punktowe. Tak przynajmniej informowali nas wnioskodawcy. Ministerstwo wyszło naprzeciw temu problemowi i trochę się zmieniła punktacja w kryteriach i w tej chwili można będzie dostać więcej punktów.
Ściśle mówiąc, więcej punktów będzie przyznawane za:
- różnicę wieku przekazującego i przejmującego gospodarstwo;
- przejęcie gospodarstwa w całości;
- prowadzenie produkcji zwierzęcej (ogólnie, bez wskazania na konkretny kierunek);
- poziom wykształcenia kierunkowego.
Jakie jeszcze ułatwienia dla młodych rolników?
W interwencji dotyczącej młodych rolników wprowadzono ponadto inne ułatwienia dla rolników starających się o premię. Mianowicie zniesiono obowiązek przejmowania całego gospodarstwa ze zwierzętami.
Ważną zmianą jest też wydłużenie czasu w dostarczenie dokumentów poświadczających wykształcenie rolnicze. W tegorocznym naborze na pieniądze dla młodych rolników można je dostarczyć do czasu zawarcia umowy.
Ponadto wprowadzono zmiany techniczne w systemie składania wniosków. Konkretnie chodzi o to, iż w tej chwili wiele dokumentów będzie można ściągnąć automatycznie do systemu, co z pewnością ułatwi proces wypełniania i składania wniosków.
Ile pieniędzy przewidziano dla młodych rolników?
W tegorocznym naborze budżet na premie dla młodych rolników wynosi 811 mln zł. Są to środki wystarczające na realizację 4055 wniosków.
Liczymy na to, iż będziemy mieli około 4000 wniosków, to znaczy tyle, ile mamy pieniędzy. Mamy bowiem środków na 4055 wniosków i tyle chcemy wydać po prostu. Mam też nadzieję, iż przystępując do oceny tych wniosków z czystą kartą, to znaczy w sytuacji, kiedy wszystkie wnioski z poprzednich naborów są ocenione, rolnicy będą mogli się spodziewać dosyć gwałtownie oceny wniosku i zakończenia tej oceny umową. Zaś potem będą mogli przystąpić do realizacji inwestycji — podsumowała Joanna Gierulska.