Wiele osób staje przed wyborem – samochód nowy, czy używany. Nie każdy o tym wie, ale pojazdy z rynku wtórnego możemy kupić na kredyt oraz wziąć w leasing dla swojej firmy. Dziś zajmiemy się drugą z tych opcji. Co trzeba wiedzieć w kontekście leasingu samochodu używanego? Jakie formalności będą niezbędne i czy opłaca się postawić na używane auto dla swojej firmy?
- Odwieczny dylemat – nowe, czy używane auto?
- Leasing używanego auta
- Jak działa leasing samochodu używanego?
- Warunki leasingu samochodu używanego
- Kto może liczyć na leasing z dotacją unijną?
- Zalety leasingu samochodu używanego
- Czy warto skorzystać z leasingu auta używanego?
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Odwieczny dylemat – nowe, czy używane auto?
Nie od dziś wybór samochodu nowego lub używanego to spory dylemat. Oczywiście, mając niski budżet będziemy zdani adekwatnie jedynie na auto używane. Chcąc natomiast przeznaczyć sporo środków na zakup samochodu, prawdopodobnie wybierzemy samochód bez przebiegu, prosto z salonu. Często jednak, mając określoną kwotę (czy to na kupno, czy pokrycie miesięcznego kosztu kredytu/leasingu) możemy wybrać – auto używane lub nowe.
Zaletą samochodu nowego jest jego bezawaryjność. Może to oznaczać niższe koszty eksploatacji i napraw, a czasem ich brak. Samochód ma idealny stan, podczas wyboru możemy też skonfigurować go na wiele sposobów (wybrać model, rodzaj silnika, wyposażenie, kolor). Minusy są dwa – wysoka cena, a także konieczność oczekiwania. Niekiedy na zamówiony samochód czekamy choćby ponad rok. Wyjątek stanowią tu samochody “Ze stanu” (stojące na placu producenta, np. przy salonie). Są nowe, ale nie mamy możliwości wpłynięcia na konfigurację.
Samochód używany jest tańszy. Przeglądamy tysiące ogłoszeń w sieci (choć możemy też szukać ofert w innych miejscach), aż znajdziemy odpowiadający nam model w dobrym stanie. Tu przyda się jednak spora wiedza – jak nie dać się oszukać i nie kupić “bubla”. Na szczęście, z pomocą przychodzą wyspecjalizowane firmy, które mogą pomóc w ocenie stanu auta lub znajdą na Twoje zamówienie konkretny egzemplarz. Gdy znajdziemy już interesujący nas model, formalności możemy załatwić całkiem gwałtownie i wrócić takim wozem do domu. Często trzeba się jednak liczyć z koniecznością wymiany pewnych części, zużywającymi się elementami, czy widocznymi śladami zużycia (na karoserii oraz w środku).
Leasing czy kredyt - co wybrać? Poradnik
PrzeczytajLeasing używanego auta
Kwestię głównych zalet aut nowych i używanych mamy już za sobą. Warto więc dodać, iż możliwe jest wzięcie używanego samochodu w leasing. Mamy wtedy podobne zalety, jak w przypadku kupna auta używanego zamiast nowego. Wybierając podobny model, rata leasingu będzie znacznie niższa. Możemy też w tej cenie stać się użytkownikiem samochodu z wyższej klasy, większego, z lepszym silnikiem i bogatszym wyposażeniem. Trzeba się natomiast liczyć z jego potencjalnym zużyciem i koniecznością częstszych wizyt w serwisie.
W ostatnich latach widzimy natomiast stały wzrost popularności leasingu aut używanych. Szczególnie w okresie pandemii, gdy ceny nowych aut poszybowały w górę, wybór auta z rynku wtórnego stał się korzystną alternatywą. Co więcej, skorzystanie z leasingu na samochód używany nie przekreśla szans na otrzymanie różnych dopłat, np. dotacji unijnej dla firmy.
Jak działa leasing samochodu używanego?
Podobnie, jak przy leasingowaniu nowego auta, konieczne jest podpisanie umowy cywilnoprawnej między firmą a leasingodawcą. Należy wybrać rodzaj leasingu. Zwykle przedsiębiorcy decydują się na leasing operacyjny (właścicielem pojazdu jest wtedy firma leasingowa i to ona ponosi wszelkie koszty) lub leasing finansowy (w tym przypadku za utrzymanie auta odpowiada przedsiębiorca, a koszty jego amortyzacji mogą stanowić odliczenie podatkowe).
Co to jest leasing? Rodzaje i zasady
PrzeczytajOsoby fizyczne (nie prowadzące działalności gospodarczej) mogą natomiast zainteresować się leasingiem konsumenckim. Jego założenia są podobne do standardowego leasingu dla firm.
Umowa leasingu została opisana w Kodeksie Cywilnym (art. 709). W ramach umowy strony ustalają, że:
- leasingodawca nabywa określony przedmiot (np. samochód używany) ze wskazanego w umowie źródła
- leasingobiorca ponosi miesięczny koszt zostając jednocześnie użytkownikiem
Cena przedmiotu leasingu (lub tzw. wymagalność z tytułu nabycia) nie może być natomiast niższa od sumy zapłaconych w okresie leasingowym rat pieniężnych (to tzw. czynsz leasingowy). W przypadku samochodów i innych sprzętów najczęściej chodzi o to, aby raty pokryły utratę wartości przedmiotu (czyli różnicę między ceną nowego auta, a jego ceną w dniu zakończenia spłaty leasingu). Decydując się na leasing z wysokim wykupem możemy obniżyć miesięczny koszt rat. jeżeli natomiast od razu zdecydujemy się na wysoką opłatę wstępną i kosztowne raty, opłata za wykup może być wręcz symboliczna (niższa, niż pojedyncza rata). Przedsiębiorcy zobaczą różnicę w postaci innych korzyści podatkowych leasingu w obu wydaniach.
Jak widać, przepisy i zasady leasingu nic nie wspominają na temat tego, czy musimy wziąć leasing na samochód nowy, czy na używany. adekwatnie – nie ma to większego znaczenia. Wszystko zależy więc od aktualnej oferty firmy leasingowej oraz planów przedsiębiorcy.
Warunki leasingu samochodu używanego
Sposób ubiegania się o leasing samochodu używanego może się nieco różnić w zależności od firmy leasingowej. Zwykle mamy natomiast pewne restrykcje co do wieku auta, jego stanu i planowanego okresu leasingowania. Najważniejsze warunki leasingu auta używanego to:
- pojazd musi być w pełni sprawny i mieć ważne badanie techniczne
- samochód w momencie wykupu nie może być starszy, niż 10 lat (czyli dla leasingu na 3 lata nie wybierzemy auta starszego, niż 7-letnie)
- łączny okres leasingu auta nie powinien przekroczyć 8 (czasem 10) lat. jeżeli samochód był już więc leasingowany przez 3 lata, prawdopodobnie maksymalny okres leasingu to kolejne 5 lat
- opłata na początku leasingu zależy od zasad w danej firmie leasingowej
Niektóre firmy leasingowe posiadają pewną pulę samochodów używanych, które możemy wziąć w leasing. Często możliwe jest po prostu samodzielne znalezienie samochodu z rynku wtórnego. Postępujemy przy tym tak, jak przy zakupie takiego auta za gotówkę. Różnicą jest sposób finansowania, który wymaga uczestnictwa firmy leasingowej. Sporo różnic między poszczególnymi firmami leasingowymi może natomiast wynikać z ich polityki.
Kto może liczyć na leasing z dotacją unijną?
Leasing samochodu używanego, a do tego dotacja unijna – brzmi dobrze, prawda? Każdy przedsiębiorca, który spełni określone warunki i złoży dokumenty, może skorzystać z różnych dotacji. Można je wykorzystać między innymi na kupno samochodu, w tym używanego.
Istotne jest, aby wykazać, iż koszt spłaty leasingu samochodu używanego kwalifikuje się do określonego programu unijnego. Taki przedmiot leasingu można w końcu uznać za inwestycję w rozwój firmy (szczególnie, jeżeli auto przyda się w działalności). Ostatecznie o przyznaniu dotacji unijnej i tak decyduje jednak urzędnik Unii Europejskiej. Warto sprawdzić tę możliwość, choć nie każdy może liczyć na sukces operacji.
Trzeba dodać, iż dotacja unijna nie pokryje w całości zakupu samochodu, czy kosztu leasingu. Zawsze wymagany jest w nich bowiem udział własny firmy. Dokumenty wymagane dla danej dotacji najczęściej składamy bezpośrednio w firmie leasingowej. Jej pracownicy powinni pomóc z kompletacją formalności.
Zalety leasingu samochodu używanego
Zanim przejdziemy do podsumowania, sprawdźmy największe zalety samochodu używanego. Przede wszystkim zwykle niższa wartość pojazdu oznacza mniejszy koszt początkowy oraz niższe raty leasingowe. Okres leasingu, a więc wysokość rat możemy dostosować do swoich możliwości. Oznacza to większą elastyczność, niż przy zakupie za gotówkę. Zaletą z pewnością jest też spory wybór aut na rynku wtórnym. jeżeli uda się spełnić określone warunki, warto też pomyśleć o dotacji unijnej. Nie sfinansuje całego wydatku, ale pokryje część inwestycji w środek trwały, jakim jest samochód firmowy.
Zalety leasingu auta używanego:
- łatwiej zostać użytkownikiem przez niższą opłatę inicjacyjną
- niższe raty
- możliwość doboru okresu leasingowania, a tym samym wysokości rat
- do wyboru jest wiele samochodów używanych na rynku wtórnym
- możliwa jest wcześniejsza spłata, cesja leasingu i inne formy szybszego zakończenia umowy leasingowej
Czy można zakończyć umowę leasingową przed czasem?
PrzeczytajOczywiście, leasing samochodu używanego ma też pewne wady:
- auto nie może być starsze, niż 10 lat (starsze kupimy np. na kredyt lub pożyczkę samochodową, a choćby zwykłą pożyczkę online na raty)
- ograniczony okres trwania umowy (maksymalnie przez 8-10 lat dla jednego pojazdu)
- samochód używany może się zepsuć, często nie ma gwarancji
- mniejsza możliwość negocjacji leasingu, niż w przypadku aut nowych
Czy warto skorzystać z leasingu auta używanego?
Leasing samochodu nowego lub z rynku wtórnego to dwa podobne do siebie sposoby na zostanie użytkownikiem pojazdu w firmie. Wybierając auto używane możemy pozwolić sobie na samochód ponosząc przy tym mniejsze koszty. Należy się jednak liczyć z pewnym ryzykiem technicznym i kilkoma innymi niedogodnościami.
Z pewnością możemy jednak rozważać leasing auta z rynku wtórnego jako alternatywę dla zakupu za gotówkę lub na kredyt. Szczególnie przedsiębiorcy powinni pomyśleć o tej opcji, choćby ze względu na spore korzyści podatkowe. W zależności od rodzaju leasingu możemy choćby odliczać koszty amortyzacji pojazdu od podstawy do opodatkowania. Wiele firm (choć również osoby prywatne) docenia również możliwość zamiany jednego i dużego wydatku na miesięczne, przewidywalne raty.
Najlepsze sposoby na finansowanie zakupu samochodu
PrzeczytajPodsumowanie artykułu
Leasingodawcy pozwalają na finansowanie w ten sposób aut nowych i używanych. Zasady leasingu samochodu z rynku wtórnego są dość standardowe. Różnice dotyczą przede wszystkim wieku samochodu. Zwykle wybór auta używanego, a nie nowego jest sposobem na oszczędności. W cenie najtańszych samochodów na rynku możemy też pozwolić sobie na pojazd wyższej klasy, choć kilkuletnie. Łączny okres leasingu nie powinien przekraczać od 8 do 10 lat (w zależności od zasad w danej firmie). Auta używane w leasingu i tak nie są więc przesadnie zużyte. I tak trzeba jednak założyć pewne dodatkowe koszty związane z potencjalnymi naprawami, czy wymianami zużytych części. Z drugiej strony – w przypadku aut nowych zwykle ponosimy i tak duże koszty obowiązkowych przeglądów gwarancyjnych.
Najczęściej zadawane pytania
Tak, to możliwe. Auto nie powinno być jednak starsze, niż 10 lat. Musi mieć też ważne badania techniczne.
Leasing samochodu używanego to sposób na spore oszczędności. Ryzykiem może być jednak gorszy stan techniczny, niż w przypadku samochodów nowych.
Źródło:
- https://www.pkoleasing.pl/abc-leasingu/leasing-samochodow-uzywanych/
- https://multisalon24.pl/baza-wiedzy/leasing-uzywanego-samochodu
- https://automarket.pl/samochody/uzywane/leasing?firma=1&utm_campaign=ruchgeneryczny&utm_medium=referral&utm_source=google&utm_term=internet
- https://www.otomoto.pl/otomotolease/blog/lepsze-nowe-czy-uzywane-autp