Wczorajszy handel na rynkach towarowych zakończył się potężnymi spadkami cen pszenicy zarówno w Europie jak i w USA. Tracił również rzepak i soja.
W USA dłuższy weekend z powodu wolnego poniedziałku spowodował, iż amerykanie dopiero wczoraj powrócili do pracy, a więc dopiero wczoraj handlowano na normalnych obrotach.
Lepsza pogoda to niższe ceny
Ceny pszenicy na giełdzie Matif spadły we wtorek znacząco i kontrakt wrześniowy stracił 4,25 EUR/t spadając do 201,25 EUR/t. Giełdy w USA również odnotowały duże spadki po długim weekendzie świątecznym, ponieważ cena kontraktu lipcowego na CBoT o 14 centów do 528,5 centów/buszel (171 EUR/t).
Winnego upatruje się w poprawie warunków pogodowych w głównych regionach uprawowych i słabym popycie eksportowy. W USA, UE, na Ukrainie, w Chinach i Indiach opady deszczu poprawiają perspektywy zbiorów. Na giełdzie Matif kontrakt wrześniowy na pszenicę spadał czwarty dzień z rzędu i zamknął się na najniższym poziomie od dwóch i pół roku .
Rzepak nie może znaleźć kierunku
Kontrakty terminowe na rzepak na Matif zakończyły wtorek nieznacznie słabiej, ponieważ kontrakt sierpniowy spadł o 2 euro do 486,50 euro/t. Soja odnotowała niewielkie wzrosty na giełdzie CBoT , gdyż cena lipcowego kontraktu o 2,25 centa do 1062,5 centów/buszel (244 euro/t).
Na rynku oleistych przez cały czas panuje postawa wyczekująca. Ceny soi na giełdzie CBoT nieco wzrosły, ponieważ spór taryfowy między USA i UE złagodził się w trakcie długiego weekendu świątecznego. Mimo to przez cały czas pozostaje wiele otwartych pytań dotyczących długoterminowych relacji handlowych między USA i Chinami, UE i innymi ważnymi partnerami. Niepewna przyszłość wykorzystania biodiesla w USA utrudnia również dealerom pozycjonowanie się na rynku.
Z kolei w Paryżu popyt na rzepak rośnie dzięki rosnącym cenom rzepaku na giełdzie ICE, gdzie kontrakt lipcowy zamknął się na poziomie najwyższym od 20 miesięcy, ponieważ handlowcy uważają, iż zapasy rzepaku w Kanadzie są znacznie mniejsze, niż sugerują oficjalne dane rządowe.
Źródło: Kaack