Lipcowe ceny kukurydzy

5 miesięcy temu

Lipcowe ceny kukurydzy przeżywały wzrosty i upadki. w tej chwili na najważniejszych światowych giełdach widać trend wzrostowy. Ale jak długo się on utrzyma?

Także na krajowym rynku lipcowe ceny kukurydzy przeżywały spadki i wzrosty. W piątek 12 lipca średnia cena skupu wynosiła 750,83 zł/t i była niższa od środowej o prawie 7 złotych na tonie.

Jakie czynniki wpływają na lipcowe ceny kukurydzy?

Na lipcowe ceny kukurydzy wpływają informacje związane z prognozami zbiorów. Na Euronext spadki cen kukurydzy były bardziej umiarkowane niż w przypadku pszenicy czy rzepaku. Sprzyjały temu informacje dotyczące upraw w basenie Morza Czarnego, gdzie kwitnienie kukurydzy rozpoczyna się w środku fali upałów i suszy. Kontrakt na sierpień 2024 r. również wyróżnia się jako jedyny na rynku, który zamknął się wczoraj wyżej, dzięki korektom pozycji na mniej niż miesiąc przed jego wygaśnięciem. Na koniec czwartkowej sesji kukurydza kosztowała 220,00 euro/t i była o 4 euro droższa niż dzień wcześniej.

Jaka jest aktualna sytuacja na rynku amerykańskim?

Rynek w Chicago przez cały czas spada, w oczekiwaniu na miesięczny raport USDA, który zostanie opublikowany w piątek 12 lipca. W oczekiwaniu na lipcowy raport USDA, analitycy publikują własne prognozy. Zgodnie z nimi, zbiory kukurydzy w USA wzrosną o 6,5 mln ton do poziomu 383,9 mln ton. Będą wyższe w porównaniu z czerwcowymi szacunkami, ze względu na zwiększenie powierzchni zasiewów. Tymczasem zapasy kukurydzy w USA w latach 2024–2025 mogą zbliżyć się do 60 mln ton. A to również negatywnie wpłynie na ceny.

Przy sprzyjającej uprawom pogodzie, lipcowy kontrakt terminowy na kukurydzę w Chicago osiągnął poziom 160,13 USD/t. Tymczasem kontrakt grudniowy spadł o 14,4% do najniższego od końca 2020 r. poziomu 160,8 USD/t, chociaż w kwietniu 2022 r. ceny były dwukrotnie wyższe. Z kolei według Bloomberga, ceny kukurydzy spadają od 6 kwartałów z rzędu, co jest najdłuższym spadkiem od 1959 r. W rezultacie, amerykańscy rolnicy zgromadzili największe zapasy kukurydzy od 1988 r.

Według USDA, w Stanach Zjednoczonych liczba upraw kukurydzy w dobrym lub doskonałym stanie na bieżący tydzień wzrosła o 1% do 68% (55% w ubiegłym roku), a kwitnienie odnotowano na 24% powierzchni, co jest o 10% wyższe niż średnia 5-letnia. Prognozowane opady w regionach uprawy kukurydzy będą miały korzystny wpływ na uprawy w tej fazie rozwoju.

Jak lipcowe ceny kukurydzy wpłyną na sytuację amerykańskich farmerów?

Według szacunków USDA, w 2024 r. dochody rolników w kraju spadną do najniższego poziomu od 2006 r. Będą tym samym o 1,7% poniżej średniej 20-letniej oraz o 40,9% poniżej rekordowego poziomu z 2022 r., skorygowanego o inflację. Jednocześnie Stany Zjednoczone gwałtownie tracą pozycję wiodącego światowego eksportera kukurydzy, z uwagi na rosnącą konkurencję ze strony Brazylii. Ponadto Argentyna wysłała niedawno pierwszą od 15 lat partię kukurydzy do Chin.

A jak wygląda sytuacja u innych producentów?

Agencja Conab donosi, iż w Brazylii na dzień 7 lipca 2024 r. zebrano kukurydzę z pierwszego zbioru z 95% powierzchni. Tymczasem kukurydzę z drugiego zbioru zebrano na 61% powierzchni.

Na Ukrainie susza i upały zagrażają przyszłym zbiorom

Z kolei na Ukrainie w ostatnim tygodniu dominowały upały rzędu 30–35°C. A to negatywnie wpłynie na uprawy kukurydzy, które generalnie są w dobrym stanie, ze względu na czerwcowe deszcze. Jednakże brak opadów i wysokie temperatury w okresie kwitnienia (w ciągu najbliższych 2 tygodni) mogą zmniejszyć potencjał przyszłych zbiorów.

Tymczasem ceny kupna kukurydzy ze starych i nowych zbiorów z dostawą do portów Morza Czarnego utrzymują się na poziomie 160–170 USD/t. Jednakże tamtejsi rolnicy nie spieszą się z zawieraniem kontraktów terminowych, licząc na wyższe ceny w nowym sezonie.

Źródło: kaack-terminhandel.de; ukragroconsult.com; agritel.com

Idź do oryginalnego materiału